Kredi

Konut Kredisinde İpotek Fekki Süreci Nasıl İşlemektedir?

0
Konut Kredisinde İpotek Fekki Süreci Nasıl İşlemektedir?

Uzun süre önce ev almak için bankadan kredi çektiyseniz ve kredilerinizin ödemesi tamamlandıysa bankaya verilen ipoteğin kaldırma süreci hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. BDDK, banka müşterilerinin hakkını bankalara karşı korumak amacıyla bazı görüşmeler gerçekleştirdi. Bu görüşmeler neticesinde ortaya çıkan karar ipotek fekki kaldırma ücreti talep edilmemesiydi. Bu karar doğrultusunda bazı bankalar bu ücretin kaldırılmasını uygulamaya koyarken bazıları ise hala daha ücreti almaya devam etmektedir. Konut kredisini ipotek fekki sürecini detaylı bir şekilde öğrenmek için yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz.

İpotek Fekki Ne Anlama Geliyor?

Ev almaya karar verdiniz ve bu süreçte size kolaylık sağlaması açısından herhangi bir bankaya konut kredisi başvurusu yaptınız. Bankalar sizinle ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda size kredi vermeyi uygun görerek dilediğiniz tutarı banka hesabınıza yatırdı. Sonrasında düzenli bir şekilde konut kredinize ait taksitlerinizin ödemesini gerçekleştirdiniz. Son raddeye geldiniz ve sonunda borcum bitti diyecekken bankalar karşınıza evinize koyulan ipoteğin kaldırılması için bazı ücretler çıkarmaya başladı. Tam olarak bu noktada sorunlar başlayacak ve bankaya evinize ait olan taksitleri bitirdiğiniz halde ödemeler yapmaya devam edeceksiniz. Kredi ödemelerinizi tamamen bitirdiğinizde evinize koyulan ipoteğin kaldırılmasına ipotek fekki denilmektedir.

Konut Kredisinde İpotek Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

İpotek fekkinin ne olduğu ile ilgili bir önceki paragrafta gerekli açıklamayı yaptık.Şimdi ise bu ipoteğin nasıl kaldırılacağı hakkında gerekli bilgilere ulaşarak bilgisiz kalmayalım. Kredi ödemelerini düzgün ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanın ardından ipotek fek yazısı hazırlayarak konutunuz hangi tapu dairesinde kayıtlı ise ipoteğin kaldırılma işlemini başlatmanız gerekmektedir.

İpotek kaldırma işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu konu ile bankalar değil tapu daireleri ilgilenmektedir. Bankalar ile iletişiminiz sadece ipotek fek yazısı talep etmek ile olacaktır. Bu fek yazısı ile tapu dairesine başvurmanız gerekmektedir.

İpotek Fek Ücreti ve İpotek Fek Yazısı Ücreti Ne Kadar?

Banka tarafından sizden talep edilen ipotek fek ücretinin ödenip ödenmeyeceği ile ilgili net bir karar halen daha çıkmamıştır. Bazı bankalar bu ücreti sizden talep etmezken bazıları ipotek kaldırma ücreti talep edebiliyorlar. Kanunlar nezdinde hiçbir banka bu ücreti kişilerden talep edemez. Bankanızın sizden bu ücreti istemesi durumunda onlara bu konu hakkında geçerli olan kanun maddesini göstermeniz yeterli olacaktır.

Asıl dikkat etmeniz gereken önemli nokta banka ile yaptığınız sözleşmede geçerli maddeler arasında gizlenmiştir. Eğer banka sözleşmenin içerisine ipotek fek ücretinin ödenmesini eklemiş ve sizde dikkat etmeden bu konuya imza atmışsanız bu durum biraz can sıkıcı sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı konut kredisi alırken ipotek fek ücretinin talep edilip edilmediğine, yapılan sözleşmenin içerisinde talep edildiğine dair bir bilginin olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.Eğer böyle bir madde sözleşmenin içerisinde bulunuyorsa bu maddenin kaldırılmasını talep etmek en doğal hakkınızdır. İpotek fek yazısı ücreti konusuna gelindiğinde ise bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar bu ücreti sizden talep ederken bazıları ise talep etmeyecektir. Kısacası bankanın insiyatifi ile ilgili bir durumdur.

Kira Kredisi Nedir? Kira Kredisi Almak için Gerekli Belgeler

Previous article

Kredi Hayat Sigortası Nedir? Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mu

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kredi