Kredi

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir? Kredi Nasıl Hesaplanır ?

0
Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir? Kredi Nasıl Hesaplanır

Türkiye’de en son yapılan sayıma göre on milyondan fazla emekli var ve her emekli, muhakkak herhangi bir konutu yahut aracı yoksa bunu kredilerle, emeklilik avantajından faydalanarak almak ve tabiri caizse emeklilik hayatında, hayatını sonuna kadar yaşamak istiyor.

Kış ve yaz tatilleri, yazlıklar ve daha pek çok uğraş ile gönüllerini dilediğince eğlendirebilen emekliler, akıllı bir ödeme sistemiyle günümüzde hemen her şeyi yapabilmekteler. Günümüzde emeklilere özel kredi fırsatları yine karşımıza çıkan güncel fırsatlardan bir tanesi. Bugünkü yazımızda, bir emeklinin en fazla ne kadar kredi çekebileceği hakkında değerli emeklilerimizi bilgilendireceğiz.

Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bazı bankalar, bu durumu 40-50 katına kadar genişletebiliyor ve iddialarına göre bu tutarı emekli olan herkese de verebiliyorlar ancak biz bu yazıda,geneli hedefleyerek kredi olanaklarından bahsedeceğiz. Zira bu bankaların teklifleri, altında yatan pek çok koşula bağlı olarak sunuluyor ve genelde yapılan başvurular da bankalarca olumsuz karşılanıyor. Çok nadir, çok yüksek emeklilik maaşı alanlara özel krediler elbette  tahsis edilebiliyor.

Öncelikle her emeklinin düzenli bir geliri olduğunu bilen bankalar; bu düzenli gelirin devlet garantisi altında olduğunu da bilerek işlemlerini gerçekleştirirler ve bu işlemlerde, para gecikmeyeceği için herhangi bir kuşku duymazlar. Bankaların genel yönetmeliğine göre, bir emekli maaşının ancak %60’ı kadar aylık ödeme oluşturabilecek kredi sahibi olabilir. %60’ı Geçen aylık ödeme miktarları gelirse, banka tarafından bu kredi başvurusu herhangi bir biçimde onaylanmaz zira ödeme zorluğu yaşayacak olan emekli aynı zamanda geçim sıkıntısını da öyle ya da böyle yaşayacaktır. Bunu aşağıdaki örnekle tarafınıza detaylı olarak açıklayalım.

Örneğin, aylık 10 bin TL emekli maaşı alıyorsunuz. Bu durum elbette Türkiye şartlarında çok nadir mümkün ancak bunun bir örnek olduğunu ve kolay anlaşılabilmesi için net miktarlar sunulduğunu unutmayınız. Kredi başvurusu yaptığınız vakit, bu emekli kredi başvurusunun aylık ödeme miktarı 6.000 lirayı geçerse; en basit örnekle 6500 liraysa; krediniz herhangi bir biçimde onaylanmayacak, banka tarafından sizlere geniş vadeli teklifler sunulacaktır. Banka bu hakkını elbette saklı tutar ancak güncel olarak zaten bir kredi borcu ödeyen herhangi bir emekliye bu teklifi yapmayacağı da aşikârdır.

Her emekli, 65-75 yaş aralığında dilediği gibi kredi çekme hakkına sahiptir. Bu yaş sınırlandırılması geçtiğimiz yıllarda yoktu ancak yeni kanunname, 65 ila 75 yaşı çoğu banka için zorunlu tutuyor. 65 Yaş altına yine emekliyse kredi verilebilirken 75 yaş ve üzerine kredi verilmesi pek çok banka tarafından imkansız olarak görülüyor. Bu durum şüphesiz 75 yaş ve üzeri bir bireyin kısa sürede ölme ihtimalinin yüksek olmasıyla ilgili.

Bir sonuca bağlamamız gerekirse; emeklinin yahut düzenli geliri olan herhangi bir insanın; en fazla ne kadar kredi çekebilirim sorusu, limitlerle belirlenememektedir. Herhangi bir banka “ben emekliye en fazla 100.000₺ kredi veriyorum” demez. Her emekli, dilediği miktarda, eğer geniş vade seçenekleri ile aylık ödeme tutarı emekli maaşının %60’ını geçmiyorsa, kredi çekebilir.

Emekliler Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Emekliler konut kredisi kullanabilir mi gibi sorular ile sıklıkla karşılaşırsınız bunu takiben yaşanan sorunların birisi gelirin aylık taksitleri karşılamamasıdır. Çünkü bankaların konut kredisi kullandırırken, en çok dikkat ettiği husus aldığının kredilerin taksitlerinin aylık gelirinizi aşmamasıdır. Bu durumu yüzde olarak değerlendirmek gerekirse; risk raporunuza da bağlı olarak aylık taksitin, aylık gelirinizin yüzde 60’ını aşmamış olması gerekmektedir.

Emeklilerin ne kadar konut kredisi çekebileceklerini hesaplarken, alınacak olan evin değeri de önem arz etmektedir. Yasal olarak evin en az 25 oranındaki tutarı ödediğinizde kalan kısım için kredi kullanabiliyorsunuz. Örneğin alacağınız ev 100.000 TL değerindeyse, bu tutarın 25.000 TL’sini peşin olarak ödemek zorundasınız. Fakat bankalar evin ekspertiz değerine göre bu konuda esnek davranabiliyor. Ekspertiz raporunda evin değeri satın alacağın tutarın üzerinde olursa, ödemekle yükümlü olduğunuz peşinat kısmı biraz daha aşağıya çekilebiliyor. Tüm bu kriterleri yerine getirebiliyorsanız rahatlıkla emeklilere sunulan konut kredilerinden yararlanabilirsiniz…

Güvenilir Yurtdışı Forex Şirketleri Nelerdir? Güvenilirliği Nasıl Anlaşılır?

Previous article

Öğrenciler Kredi Alabilir mi? Çalışmayan Öğrenci Nasıl Kredi Alır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kredi