Kredi

Kira Kredisi Nedir? Kira Kredisi Almak için Gerekli Belgeler

0
Kira Kredisi Nedir? Kira Kredisi Almak için Gerekli Belgeler

Kira kredisinin uygulamaya koyulmasının ardından bankalar tarafından size sağlanacak olan kredi ile ev kiralama imkanınız bulunuyor. Bu sayede ev sahipleri de kiracılarından 12 aylık kira bedelini kolayca tahsil edebiliyorlar. Bu kredi türü son zamanlarda çok fazla talep gördüğü için bu konu ile ilgili bilgileri size en ince ayrıntısına kadar vereceğiz. İlk olarak kira kredisi hakkında detaylı bilgileri öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Ardından diğer maddeler içerisinde bu kredi türü ile ilgili tüm bilgilere detaylı bir şekilde erişmeniz mümkün hale geliyor.

Kira Kredisi Nedir?

Kira kredisi, kiracıların ödeme konusunda sorun yaşamamaları için bankalar tarafından sunulan bir kredidir.  Kiracının bu krediye başvurmasının ardından ev sahibi kredi miktarını kolay bir şekilde bankadan kira ve depozito şeklinde alabiliyor. Ev sahiplerini hiç hoşnut etmeyecek bir durum olarak tüm kirayı peşin olarak aldıkları için belirlenen kira miktarının yaklaşık olarak %20 kadar altında kiralıyorlar.

Kiracıların banka kredisi alması durumunda kira bedelleri aylık olarak oluşturulan ödeme planları neticesinde bankaya ödeniyor. Bir avantaj olarak ise kiracının herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşarak kira ödeyememesi durumunda banka ev sahibine %80’lik bir dilimin ödemesini gerçekleştiriyor.

Kira Kredisinden Kimler Yararlanabiliyor?

Bankalar tarafından müşterilere kredi kredisine başvuru yapmaları için herhangi bir kısıtlama koyulmamıştır. Tek şart ev sahipleri ve kiracıların karşılıklı olarak anlaşarak bankaya başvurmalarıdır. Kira kredisi veren bankalar tarafından sağlanan bu hizmet sayesinde her iki tarafta kârlı bir işlem yapıyorlar. Bu işlem nedir diye sorarsanız kiracılar evi değerinin altında kiralarken ev sahipleri de nakit bir şekilde yıllık kira ödemesini almış oluyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu kredi sigorta kapsamında olduğu için kiracının yıl içerisinde herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşması durumunda kira bedeli banka tarafından ödeniyor. Bu durumda en çok kazançlı çıkan kişi her halükarda ev sahibi oluyor.

Hangi Bankalardan Kira Kredisi Alabilirim?

Kira kredisini hangi bankadan almalıyım sorusu şu sıralar ev sezonu olması sebebi ile çok gündeme gelmektedir. Yurtdışında çok iyi bir şekilde uygulanmakta olan bu sistem Türkiye’ye getirildiğinden bu güne tıkır tıkır işliyor diyebiliriz. Eğer bu kredi türüne talep artarsa birçok avantajlar ile birlikte tüm bankalar bu krediyi müşterilerine sunmaya başlayabilir. Şimdi asıl sorumuzun cevabına gelelim. Maddeler halinde kira kredisi veren bankalardan size biraz bahsedelim.

  1. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), müşterilerine Kira Finansmanı Kredisi adıyla 1,20’lik bir faiz dilimi ile 3 ay erteleme imkanı sunan yıllık kira kredisi imkanı tanıyor.
  2. Albaraka, yine aynı şekilde Konut Kira Finansmanı adı altında 12 ay vadeli ve bütçenize uygun bir şekilde taksitlendirilmiş kira kredisini size tahsis ediyor.
  3. Vakıfbank, kira kredisini sizin isteğiniz doğrultusunda kiracılara sağlayarak ister aylık isterse yıllık olarak ödemeleri gerçekleştirebiliyor.
  4. Türkiye Finans, Peşin Kira Finansmanı olarak isimlendirdiği paket ile %1.39’luk faiz oranı ile bu imkanı kiracılara sunuyor.

Kira Kredisine Başvururken Hangi Belgeler Gereklidir?

Kira kredisine başvuru belgeleri, kiralanacak olan eve ait kat mülkiyeti veya kat irtifak tapusu, nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport, gelir belgesi veya kurumdan ibraz edilmiş maaş bordrosu olarak belirlenmiştir. Bu belgelerin tümünü eksiksiz bir şekilde bankaya götürmeniz halinde başvurunuzu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Olmadan Harcama Yapılır mı?

Previous article

Konut Kredisinde İpotek Fekki Süreci Nasıl İşlemektedir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kredi