Kredi

Kefil Olmak Nedir? Kefil Olan Kişinin Sorumlulukları Nelerdir

0
Kefil Olmak Nedir? Kefil Olan Kişinin Sorumlulukları Nelerdir

Kredi alabilmek günümüzde çok zor şartlar altında gerçekleşmektedir. Bankalar yaşanan ekonomik krizler sebebi ile müşterileri bile olsa kolay kolay güven sağlayamadıkları için kredi verme durumunda da birçok bilgi talep etmektedir. Kişilerin kredi almalarında daha önce bankalar ile yaşamış oldukları olumsuzluklar doğrudan etkili olmaktadır. Aylık gelirin düşük olması, bankalar ile daha önce yaşanan sorunlar ve kredi sicilinin bozuk olması bunlardan sadece birkaçıdır. Durum bu şekilde olunca kredi talep eden müşteriler yanlarına bir kefil bularak alternatif yollar üretmeye çalışıyorlar. Kefil olmak ne anlama geliyor diye merak edenler ve bu konu hakkında bilgisi olmayanlar için yazdığımız bu yazıyı dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz.

Kefil Olmak Ne Anlama Geliyor?

Kredi için kefil olmak, kredi çeken kişinin tüm sorumluluğunu üstlenmek anlamına geliyor. Daha doğru bir tabir ile kefil olmak borç alım işlemini gerçekleştiren kişinin herhangi bir sebepten dolayı borçlarını ödememesi durumunda geri ödeme sorumluluğunu tamamen kendi omuzlarına yükleyen kişidir. Eğer borcu alan kişi ödemelerini sorunsuz bir şekilde devam ettirirse kefil olan kişi herhangi bir borçtan sorumlu hale gelmez.  Bankalar tarafından nakit ihtiyacı karşılanacak olan kişinin kefil ihtiyacı ortaya çıkması için birçok sebep olabilir. Bazı ev sahipleri evini kiralarken kendini garantiye almak için evi kiralayacak kişiden kefil isteyebilir.

Kefil Olmak İçin Yasal Şartlar Bulunuyor mu?

Kişilerin yasalara göre kefil olabilmek için ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Herkesin bildiği bir durum vardır ki başkasının borcunu üstlenmek hiç kolay bir durum değildir. Bu sebepten dolayı genellikle kefiller akraba, yakın arkadaş gibi kişiler tarafından seçilmektedir. Takdir edersiniz ki, sokağın başından bir kişiyi çevirip bana kefil olacaksın dediğinizde hiç olumlu cevaplar almayacaksınız.

Kefil olacak kişiler ile alakalı devlet tarafından belirtilmiş detaylı kısıtlamalar bulunmamaktadır.Borcu verecek kişiler kefiller ile irtibata geçerek onların rızasını almak zorundadırlar. Sadece isim yazılarak kefil olunmaz. Eğer böyle bir durum var ise yasalar karşısında bu kefillik geçersizdir. Örnek vermek gerekirse, ihtiyaç kredisi verecek bir banka müşterisinin güvenilir olmaması sebebiyle ondan bir kefil talep etmiştir. Bu durumda müşteri bir kefil bularak bankalar koyduğu kurallar çerçevesinden kefil olacak kişinin kredi notu ve aylık net geliri gibi kredi almak için gerekli şartlara uygunluk kontrol edilmektedir. Eğer kefilinizin aylık geliri istenen miktara uygun değilse kredi almanız hiç kolay olmayacaktır.

Eğer kefil olacak kişi evli ise bu kişinin kefil olması için eşinin rızasını alması gerekecektir. Borçlar kanununda belirtilen bir maddeye göre eşler arasında olumsuz bir durum (ayrılık, ayrı yaşama) gibi durumlar olmadığı sürece kefil olacak kişi mutlaka eşinin rızasını almak zorundadır. Bu rıza yazılı olarak beyan edilmelidir.

Kefil Olan Kişinin Kredi Notu Etkilenir mi?

Kefil olmanın ne kadar ciddi bir iş olduğunu üst paragrafta söylemiştik. Kredi alan kişiye kefil olduğunuz takdirde o parayı siz harcamasanız bile siz almış olarak sayılıyorsunuz. Eğer kefil olduğunuz kişi kredi borcunu düzenli bir şekilde veya hiç ödemezse kefilin kredi notu etkilenecek ve ileride kredi alması zorlaşacaktır.

Eğer kefil olunan kişi ödemelerinde gecikme dahi yapsa bu kefilin kredi geçmişinde gözükecektir. Eğer alınan kredi sorunsuz bir şekilde ödenirse hiçbir sorun olmayacak ve geçmişiniz etkilenmeyecektir. Kefil olan kişinin kağıt üzerinde yazılı olan en önemli sorumluluğu krediyi alan kişinin borcu ödememesi durumunda onun ödemesi gerektiğidir. Bankalar alacaklarını ilk olarak asıl borçludan tahsil etmeye çalışsalarda alternatif olarak sizin de üzerinize gelecektir.

 

Evde İş İmkanı, Evden Çalışarak Para Kazanılır mı ?

Previous article

Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır? Kredi Notum Etkili mi?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kredi