Hayata Dair

Kredi Hayat Sigortası Nedir? Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mu

0
Kredi Hayat Sigortası Nedir? Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mu

Bankalar günümüzde adeta kişilerin acil ihtiyaç durumunda ilk başvurduğu kurumlar olarak karşımıza çıkmaktadır.  Acil ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla bankalara 07 başvurusu yaparak nakit ihtiyaçlarımızı kolay yoldan karşılamaya çalışırız. Kredi onaylandıktan sonra hesabımızdan bu parayı çekmemizin ardından taksitlerini düzenli bir şekilde ödemek gerekmektedir. Herhangi bir kredi türünden faydalanmanızın ardından hayatınızı kaybetmeniz durumunda yapılan hayat sigortası sayesinde kredi ödemeleriniz otomatik olarak sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Aldığınız kredinin türü kesinlikle farketmiyor taşıt, konut, ihtiyaç kredisi hepsinde aynı kural geçerlidir.

18 – 75 aralığında bir bireyin kredi kullanması durumunda zorunlu bir şekilde sigorta yapılmaktadır. Bu durum hangi bankadan kredi kullandığınıza göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalardan kullandığınız krediler nakit blokajı karşılığında ise bu şekilde bir sigorta işlemi uygulanmamaktadır.

Kredi Sigortası Yapma İşlemi Zorunlu mudur?

Kredi hayat sigortası yaptırmak 18 – 75 yaş aralığında banka kredisi kullanan kişilerin tamamı için zorunludur. Kredi hayat sigortaları hangi bankadan kredi aldığınıza bağlı olarak bankaların haklarını korumak için uygulanmaktadır. Herhangi bir olumsuzluk durumunda gerçekleşen kayıplar sonrasında bankalara olan borçlarınız sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Bu durum için kullandığınız kredinin türü kesinlikle farketmemektedir.

Kredi Hayat Sigortası Ne Kadardır?

Kredi hayat sigortası ücretleri hakkında net bir hesaplama yapmak mümkün değildir. Bunun sebebi bu hesaplama kişiden kişiye değişmektedir. Bu konuyu detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse, kredi ürününe başvuran kişinin yaş, cinsiyet, sağlık veya eğer konut kredisi kullanıyorsa ekspertiz raporuna göre değişkenlik gösteriyor. Genel olarak bakıldığında konut kredisi için yıllık hayat sigortası ücreti 500₺, düşük miktarda ihtiyaç kredileri için ise yıllık 60₺ gibi ücretler karşılığında yapılmaktadır.

Sigorta ücreti ödeyip ödemeyeceğiniz ile ilgili bilgilere kredi talep ettiğiniz bankalardan ulaşabilirsiniz. Başvuru durumunuz sonrasında yapılacak bildirimler genelde bu bilgileri içermektedir. Ne kadar ücret ödemeniz gerektiği ile ilgili bilgiler detaylı bir şekilde tarafınıza verilerek aklınızda bu konu ile ilgili herhangi bir sorun kalmaması sağlanacaktır.  Kredi sigortası hesaplaması nasıl oluyor ile ilgili bilgilere de aynı şekilde bankanızın gerekli biriminden ulaşma imkanınız var.

Kredi hayat sigortası ile ilgili insanların genel olarak merak ettiği konuları ele alarak detaylı bir bilgilendirme yazısı hazırladık. Kredi sigortaları ile ilgili detaylı bir bilgiye ihtiyacınız var ise kredi talebinde bulunduğunuz bankanın müşteri temsilcileri ile birebir ya da telefon görüşmesi yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Konut Kredisinde İpotek Fekki Süreci Nasıl İşlemektedir?

Previous article

Azerbaycan’da Çalışmak, Azerbaycan Yaşam Şartları ve İş Fırsatları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hayata Dair