Kredi

Öğrenciler Kredi Alabilir mi? Çalışmayan Öğrenci Nasıl Kredi Alır

0
Öğrenciler Kredi Alabilir mi? Çalışmayan Öğrenci Nasıl Kredi Alır

Öğrenciler de dönemsel olarak toplu para gereksinimi duyabilirler. Özellikle üniversite sürecinde derslerine odaklanabilmek için birçok öğrenci kendi evlerine çıkmak istiyor ve kalabalık yurtlardan bir nevi kaçmaya çalışıyorlar. Tüm bunlar elbette maddiyat anlamında toplu paraya ihtiyaç duyulan durumlar ve bu sebeple de öğrenci kredi alabilir mi ya da öğrenciye kredi veren bankalar var mı merak ediliyor. Hem aileler hem de öğrenciler; özellikle ilk yılında çok zorlanıyor ve farklı bir şehirde okumanın zorluğunu çok daha fazla hissetmeye başlıyorlar.

Sizlerde eşya almak, okul masrafları, yurt dışı eğitimleri için ya da bir ev kiralamak için hatta daha birçok masrafınız için ücretsiz burs almayı başaramadıysanız; o halde tek yol kredi çekmek gibi duruyor. Peki; öğrenci kredi alabilir mi ya da diğer bir deyiş ile öğrenciye kredi çıkar mı sizler için inceledik. Öğrencilerin alabileceği kredi türleri hangileridir ve istenildiği kadar bir kredi limiti oluşturulabilir mi?

Çalışmayan Öğrenci Kredi Alabilir Mi?

Bankalar; belirli bir kredi politikası dahilinde çalışmalarını sürdürüyor. En önemli politikalardan birisi de geliri olmadan kişiye kredi vermemek. Bu nedenle öğrencilere kredi verilmesi oldukça düşük bir ihtimal. Banka mutlaka SGK kaydı istemektedir ve 18 yaşını geçmiş olmanız gereklidir. 18 yaş üzerinde herhangi bir mala sahipseniz bu durumda ipotek yöntemi ile kredi çekmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra ailenizden birinin size kefil olması durumunda da kredi alma ihtimaliniz vardır.

Çalışan Öğrenci Nasıl Kredi Alabilir?

Kişinin gelir beyanı varsa ve ve bu beyaz 3 ay kadar önce başlamış durumda ise  öğrenci kredisi çekmek mümkündür. Sigorta kaydınız devam ederken kredi notunuzun da düşük olmaması gereklidir. Kredi notunuzun düşük olması durumunda banka sigortanız devam etse dahi size kredi vermek istemeyecektir. Part time çalışma sistemi de kredi çekmek için yeterli olmaktadır.

Öğrencilerin Kredi Alabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Kredi almak için başvuru yaptığınızda ilk bakılan bir gelirinizin olup olmadığı. Normal şartlarda bir geliriniz var ise kredinizi hemen hemen her bankadan alabilirsiniz ama öğrencinin nasıl bir geliri olabilir ki diye merak edebilirsiniz. Eğer part-time olarak çalışıyorsanız elbette ihtiyaç kredisini rahatlıkla çekebilirsiniz ama eğer çalışmıyor ve derslerinize odaklanıyorsanız kredi çekmeniz daha zor bir hale gelebilir. Bunun için neler yapmak gerekir bakalım.

  • Kişilerin öğrenci kredisi almak için 18 yaşını geçmesi gereklidir,
  • Kişinin çalıştığını belgelemesi gereklidir,
  • Eğitimini yani okuduğunu belgeleyebilmelidir.

Öğrenci Kredi Kartı ile Kredi Çekebilir Mi?

Aslında son yıllarda bankalar resmi olarak kredi veremediği birçok kişiye daha farklı bir uygulama sunuyor ve kredi kartı kullanılarak kredi vermeyi teklif ediyor. Bunun için elbette öyle yüksek kredi oranları kullanamıyorsunuz ama genel anlamı ile 3 bin liraya kadar kredi kartınızdan nakit çekerek taksit ile ödeyebiliyorsunuz. Bakıldığında bu da bir nevi kredi çeşidi diyebiliriz. Tek eksi yanı ise bu taksitlerin çok uzun olmaması oluyor. Yani sizler ne kadar çekesiniz çekin ödeyeceğiniz en fazla taksit miktarı 9 taksit oluyor. Dolayısı ile çok yüksek bir para çekerseniz ödemekte zorlanabilirsiniz. Örneğin 2000 lira çekerseniz 9 taksit ile faizleri birlikte 220 lira civarı bir geri ödeme yapabilirsiniz. Bu anlamda ufak tefek ihtiyaçlarınızı kredi kartı ile taksit kullanmak avantajından yararlanarak paraya sahip olabilirsiniz. Elbette ailenizden gizli kullanacaksınız kredi kartınızın açıklamasında yazacağını da unutmayın.

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir? Kredi Nasıl Hesaplanır ?

Previous article

Para Hakkında Düşüncelerinize Yön Verecek 4 Yöntem

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kredi