Kredi

Kısa Sürede Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Etkiler mi?

0
Kısa Sürede Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi ihtiyacı olan kişilerin aynı gün içerisinde birçok bankaya kredi başvurusu yapması pek hoş karşılanacak bir durum değildir. Eğer bu durumu gerçekleştirirseniz kredi notunuz olumsuz bir şekilde etkilenecek ve bankaların gözünde güvenilirliğinizi koruyamayacaksınız. Kredi notu konusuna gelindiğinde ise bankaların, müşterilerinin kredi kartı başvurularını onaylamak veya reddetmek amacıyla daha önce aldıkları kredi veya kredi kartı ile ilgili ödeme durumlarını gösteren kişisel finans puanlamasıdır. Peki akıllarda en önemli soru, kredi geçmişi sorgulamalarında kredi notu bu durumdan etkileniyor mu? Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Etkiler mi hakkında detaylı bilgilere bu yazımız içerisinde bulunan alt başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yapıldığında Ne Olur?

Kredi başvurusu yapıldığında bankalar sizin hakkınızda bilgi toplamak amacıyla kredi geçmişiniz üzerinde bazı kontroller sağlamaktadırlar. Kredi geçmişiniz tamamen sizinle alakalı olup, daha önceki kredi kartı kullanımlarınız kredi ödemeleriniz konusunda herhangi bir sorun oluşup oluşmadığı ile ilgili bilgileri içermektedir.

Bazı bankalar kredi geçmişinizi baştan sona incelememek için doğrudan kredi notunuza yönelerek başvurunuzu daha hızlı bir şekilde yanıtlamayı hedeflemektedir. Kredi geçmişinizin tamamının bir özeti olan kredi notunuz, düşük olduğu durumlarda bankaların gözünde güvenilmez bir hâl alırsınız. Örnek vermek gerekirse banka, kredi kartı başvurunuzu değerlendirmek amacıyla kredi siciliniz üzerinde sorgulamalar gerçekleştirmektedir. Yapılan her sorgulama kredi notunuzu olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Belirli periyotlar dahilinde yapacağınız kredi kartı başvuruları kredi notunuzu kolay kolay etkilemeyecektir. Kredi geçmişinizin ne kadar iyi veya kötü olduğu farketmeksizin yapılan bu başvurunun etkisi ortadan kaldırılacaktır. Buna karşıt olarak sıklıkla farklı bankalara kredi kartı başvurusu yapmak kredi notunuza fazlasıyla ciddi zararlar verecektir. Kredi notunuzun zarar görmesinin yanı sıra belki bir banka size kredi verebilecek olsa bile bu kredinin onaylanma ihtimali çoklu işlem yapıldığı için düşecektir.

Misal olarak birçok bankaya aynı anda kredi başvurusu yaparsanız bankaların gözünde çaresiz duruma düşmüş olarak gözükebilirsiniz. Bu sebepten dolayı bankalarda çaresiz insan borcunu kolay kolay ödeyemez mantığı ile devam ederek size kredi vermeyecektir. Kredi başvurularınızın onaylanması veya reddedilmesi direkt olarak kredi notunuzu etkilemeyecektir. Başvurunuzun onaylandığı durumda kredi notunuz %11 etkilenecek ve kredi notunuz geçici olarak düşecektir. Bu notu arttırmak yine o kredinin geri ödemesinde düzensizlik oluşmaması durumunda gerçekleşecektir.

Sürekli Yapılan Kredi Başvurusunun Olumsuz Etkileri Ne Zaman Ortadan Kalkar?

Kredi notu sadece 12  ay içerisinde yapılan banka sorgularından etkilenmektedir. 24 ay süre geçtikten sonra yapılan sorgulamaların kötü etkisi kredi raporunuzdan düşecektir. Bu süre sadece kredi başvuru talepleri doğrultusunda yapılan sorgulamalar ile geçerlidir. Kredi geçmişinizde durmaya devam edecek olan olumsuzluklar sadece kredi ve kredi kartı ödemelerinizde oluşacak düzensizliklerdir. Bu sorunlar kredi geçmişinizde uzun süreli olumsuz etkiler yaratacaktır.

Konuyu bir özet ile bitirmek gerekirse, sık sık yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları kısa zaman sürelerinde kredi geçmişinize zarar verecek ve 24 ay sonra sicilinizden kalkacaktır. Kredi ödemelerinizi düzgün bir şekilde yerine getirdiğiniz taktirde herhangi bir sorun olmayacaktır. Eğer düzenli ödemeler yapamıyorsanız kredi kartı borcunuzu erteleme yoluna başvurabilirsiniz.

İnstagram ile En Çok Para Kazanan Yerli ve Yabancı Ünlüler

Previous article

E-Haciz Nedir? E-Haciz Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kredi