Kripto ParaPiyasalar

En İyi Kripto Para Borsaları, Güvenilir Bitcoin Borsaları Hangileri?

0
e iyi kripto para borsaları
e iyi kripto para borsaları, güvenilir bitcoin borsaları hangileri

En iyi Kripto Para Borsaları incelemesi yapacağımız bu yazımızda, en güvenilir borsaları, en yüksek işlem hacmi olan borsaları ve en iyi Türk kripto para borsalarını inceleyeceğiz.

Kripto Paralar ve Kripto Para Borsaları Hakkında

Kripto paralar son yılların en popüler ve doğru yatırım yapıldığında en çok kazandıran yatırım aracılarıdır. Kripto para birimlerinden almak yada satmak istiyorsanız, bir kripto para borsası kullanmanız gerekir. Bu borsalar, size Bitcoin, Ethereum, Ripple, Solano, Ada ve Dogecoin gibi binlerce dijital para birimini alıp satmanız için aracılık hizmeti sunarlar.

Blockchain teknolojisinin ürünü bu dijital paralar insanlar için henüz çok yeni. Bu yeni sayılabilecek dijital para birimlerine yatırım yapmak isteyen insanlarda zaman zaman korkuları oluşmakta. Bu korkuların temelinde, geçmişte bazı büyük borsaların siber saldırıya uğraması yatıyor.

Kullanıcıların cüzdanlarından boşaltılması, borsanın batması gibi durumlar zaman zaman inşalarda güvensizlik ve panik yarattı. İşte tüm bu sebeplerden yatırımcıların en çok çekindiği husus güvenlik olmuştur. Yani günümüz kripto para yatırımcılarının belki de en iyi kripto para borsaları değerlendirmesinde ilk kriter güvenlik ve güvenilirlik konusudur. Bu değerlemenin yapılmasına etki eden bazı faktörlerden biri de özellikle sık alım satım yapan ya da yapmak isteyen yatırımcılar için bir kâbusa dönüşen komisyonlar olarak görülüyor.

Bu bahsettiğimiz kriterlerin yanında tabiki başka kriterlerde mevcut. Örneğin, borsanın işlem hacmi, para gönderme ve çekme sıkıntısının olup olmadığı da büyük bir faktör. Bu ise en iyi kripto para borsaları listesini seçerken odaklandığımız esas noktalardan biridir. Peki, yeni mi başlıyorsunuz? Yukarıda anlatılan kriterlerde hiç bilginiz yok mu? O zaman gelin en iyi kripto para borsalarını güvenilirlik ve işlem hacmi bakımından genel hatlarıyla değerlendirelim.

En iyi Kripto Para Borsaları Hangileri Güvenli?

En iyi kripto para borsaları tercih edilme sebeplerinin belkide başında güvenlik bulunduğunu daha önce belirtiştik. Peki, 0 güvenli bir kripto para borsası var mı? Derseniz, bunun cevabı piyasadaki bütün uzmanlar tarafından “hayır” cevabını alacaksınız.

Bilindiği üzere banka hesapları devlet güvencesi altındadır. Basit tabirle banka batarsa devlet sizlerin parasını garantide tutuyor. Peki aynı durum kripto para borsalarında da geçerli mi?sorusunun cevabı da yine “hayır”.

Çünkü hala tüm dünya ülkelerinde dijital paraların kanuni boyutu, vergilendirilme süreci, yasal olup olmadığı tartılıyor. Bu hususta doğal olarak bugün ben kapandım diyen borsada hesabınız varsa muhtemelen paranız buharlaştı demektir.

İşte tüm bu sebeplerden güvenlik, özellikle piyasaya yeni girenler için oldukça önemlidir. Bu anlamda uzun yıllardır piyasada olan güvenlik konusunda sürekli kendini geliştiren Binance ve Coinbase insanlara daha fazla güven verdiği düşünülmektedir.

En İyi Kripto Para Borsaları En Yüksek İşlem Hacimleri

En iyi kripto para borsaları belirlenmesinde bir diğer faktör işlem hacmi büyüklüğü. İşlem hacmi çoğu yatırımcıyı ya da borsada al-sat yapan traderı cezbeden faktör sayılabilir.

En iyi kripto para borsaları listesi ve kripto paraları inceleyebileceğiniz Coinmarketcap verilerine göre listenin ilk sırasında Binance borsası bulunuyor. Binance araştırmalara göre 2021 yılı itibariyle en güvenilir ve işlem hacminin en yüksek olduğu olan borsası. Binance borsasını hemen arkadaşından Coinbase borsası takip etmektedir.

En İyi Kripto Para Borsaları Listesi

En iyi kripto para borsaları yazımızda genel olarak borsaların neden “en iyi” statüsüne girdiğini yada girebildiğinden bahsettik. Peki, genel durum nedir? Bu borsaları biraz daha yakından tanımak ister misiniz?

Binance

En güvenilir kripto para borsası listesinin başında Binance borsası bulunuyor. Binance borsası, çeşitli dijital para birimlerinin alım ve satım işlemlerinin yapıldığı bir kripto para borsasıdır. Binance borsası yazılımcı Changpreng Zaho tarafından 2017 yılının Eylül ayında Çin Halk Cumhuriyetinde kuruldu. Ancak 2018 yılında Çin devletinin kripto para alım satım ticaretini yasaklamasından sonra şirket Japonya ve Tayvan’da ofisler kurdu. Merkezi hala Japonya’da bulunmaktadır.

Binance borsası kullanıcılarına Visa ve Master Card gibi çoğu banka kartı dâhil pek çok para yatırma imkânı sunuyor. BinanceUS (ABD), Binance TR (Türkiye) gibi ülke bazında da yerel borsalar kuran Binance, kripto para borsaları arasında en önde koşmaya devam ediyor.

Coinbase

En iyi kripto para borsası listesinin ikinci sırasında ise Coinbase borsası yer almakta. Borsasının merkezi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunuyor. Bitcoin başta olmak üzere birçok alt coinde işlem fırsatı veren Coinbase’in 10 milyonun üstünde müşteri var.

Gate.io

En iyi kripto para borsası listesine girmeye hak kazanan Gate.io borsası Çin merkezli bir kripto para borsasıdır. Borsa her ne kadar Bitcoin’in ATH’si ve Shiba Unı’nin sert yükselişiyle adından söz ettirmiş olsa da, borsanın geçmişi çok ilginç.

Gate.io, Binance ile 2013 yılında, aynı senede kurulmuş en eski kripto para borsalarından biri olma özelliği gösteriyor. Ancak, 2017 yılından sonra yaptığı yenilikler ile dünya piyasasına tam anlamıyla girdiği söylenebilir. Bu popülerliği ile yeni müşteriler çeken Gate.io borsası, 2021 yılında en güvenilir kripto para borsaları listesinde ilk 10 da yer almaktadır. 2022 yılında da yerini kaptırmayacak gibi görünüyor.

En İyi Kripto Para Borsaları Türk Kripto Para Borsaları

Yazının bu kısmında en iyi kripto para borsaları arasında yerli borsaların durumunu irdeleyeceğiz.

Ülkemizde kripto paralar her ne kadar 2018 den bu yana popüler olmaya başladı. Yerli kripto para borsaları kategorisinde 2013 yılında Kerem TİBUK tarafından kurulan Türkiye’nin ilk yerli kripto para alım satım platformu BtcTürk bu yönüyle ön plana çıkmaktadır. Yerli kripto para borsaları arasında kripto para camiasının ikinci tercisi ise 2015 yılını hazırlıkla geçirip 2016 yılında piyasaya giren Paribu geliyor.

Yerli kripto para borsaları Türkiye’de oldukça tercih edilmektedir.

Binance TR

Dünyanın en iyi kripto para borsaları arasında başı çeken Binance’nin Türkiye şubesi olmasıyla ve Türk lirasıyla hızlı yatırma çekme işlemi yapma imkanı sunmasıyla, Binance TR de listemize girmeyi başardı. Site ara yüzü aslında binance.com ile hemen hemen aynı.

Türkiye’de açılan ilk yabancı borsa olma özelliği taşır. Aralarında işlem ve kripto para listelenmesinde ufak tefek farklılıklar olsa da Binance TR, Binance’nin Türkiye pazarına girmek için kurduğu kripto para borsasıdır. İsminin ve arkasında Binance gibi güvenilir ve güçlü borsanın olması da tercih edilme sebeplerinin başında geliyor.

BTCTürk

Türkiye’nin en iyi kripto para borsalarından biri desek yeridir BtcTürk için. 2013 yılında Kerem TİBUK önderliğinde kurulan ilk yerli borsamız, 2019 yılında BtcTürk PRO ile bir atılım yaptı. Yeni Malatya sporun isim ve göğüs sponsoru olmasıyla Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralara ilginin ve bilinirliğin artmasında çok katkısı olmuştur. Bitcoin ve birçok altıcoinin alım, satım işlemini yapabileceğiniz bu borsada Türk lirası yatırma ve çekme işlemleri de çok hızlı. Özelikle spor alanında bir çok milli sporcumuza sponsor olmaya devam etmektedir. 1 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır.

Paribu

Türkiye’nin en iyi kripto para borsaları arasında gösterilen Paribu borsası 2017 yılında Yasin ORAL öncülüğünde bir yazılım ekibi tarafından açılmıştır.

Borsanın 4.5 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Ortalama hacmi 500-600 milyar dolar hacmi bulunun Paribu yerli kripto para borsalarında ilk 3 e girdiğini söyleyebiliriz.

Bu yazımızda, en iyi kripto paralar listesini incelemeye çalıştık. Dilerseniz en iyi forex firmaları sayfasını da inceleyebilirsiniz. Lütfen unutmayalım. Kripto para yatırımları riskli yatırımlar olduğundan kararları kendiniz almasınız. Burada paylaşılanlar ise tamamen tarafımızca yapılan araştırmalar ve kullanıcı yorumlarına istinaden yapılmıştır. Alım satım işlemlerini bilmeyenlerin borsaların destek hatlarından bilgi alarak yatırım yapıp yapmamaya kendiniz karar veriniz.

NFT Nedir, Nasıl Oluşturulur? NFT Yatırımları Neden Popüler Oldu?

Previous article

Yabancı Sermaye Nedir? Yabancı Sermaye Nasıl ve Ne Zaman Gelir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Kripto Para