Bankacılık

Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır? Kredi Notum Etkili mi?

0
Kredi Kartı Borcu Erteleme Nasıl Yapılır? Kredi Notum Etkili mi?

Bankalar tarafında kişilere verilmiş olan kredi kartları ile alışveriş imkanı bulunuyor. Yapılan alışverişlerde ödeme kolaylığı sağlaması için taksitlendirme imkanından birçok kredi kartı kullanıcısı olan kişiler yararlanmaktadır. Aynı zamanda bankaların sunmuş olduğu taksit imkanlarına ek olarak taksit yaratma imkanınızda bulunmaktadır. Bankalara göre değişkenlik gösteriyor olsa da kredi kartı taksit öteleme işlemi için hesap ekstrenizin kesilmemiş olması yeterli olmaktadır. Yazımız içeriği olarak bankaların kişilere tahsis ettiği kredi kartlarının ödemelerinde sağlanan kolaylıklardan bahsedeceğiz. Aklınıza takılan birçok soruya alt başlıklarımız vesilesiyle cevap bulabileceksiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ne Kadar Süre Erteleyebilirim?

Bu durum hangi bankanın kredi kartını kullandığınıza göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar uzun vadede öteleme fırsatı sunuyor olsa da bazıları çok kısa zamanlar için öteleme imkanı sunmaktadır. Genel olarak bankalar zaman dilimi belirttiği durumlarda yaklaşık olarak 1 ve 9 ay aralığında öteleme fırsatı sunuyorlar. Bu durumda eğer banka ekstra bir kampanya yapmadıysa en fazla 9 ay öteleme imkanınız bulunuyor. Eğer bankalardan kredi kartı değil de kredi kullandıysanız taksit imkanlarınız aldığınız kredi miktarına göre değişkenlik göstererek 60 ay vadeye kadar uzayabiliyor.

Erteleme Durumlarında Bankalar Ne Kadar Faiz Alıyor?

Kredi kartları için konuşursak bu durum bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.Kredi kartını teslim aldığınızda kullanım önergelerinin bulunduğu kağıtta belirtilen tarihler aralığında öteleme durumunda alınacak faiz yüzdeleri size bildirilmiş olacaktır. Aynı zamanda bankanızın internet sitesi üzerinden kredi kartı taksiti ertelemesinde ne kadar faiz alınır sorusunun cevabına ulaşma imkanınız bulunuyor. Şunu bilmelisiniz ki taksit ertelemelerinde alınan faiz oranları piyasa üzerinde belirtilen faiz oranlarından bir hayli yüksek oluyor. Eğer ertelediğiniz borç miktarı çok yüksek değilse faiz oranı düşük seviyelerde seyretmektedir. Bu sebepten dolayı bankanızın bilgilendirmelerini dikkate almanızda fayda olacaktır.

Kredi Notum Kredi Borcumu Ertelememe Engel Olur mu?

19 işleminde erteleme uygulanacak tutar düşük miktarlarda olduğu için bankalar bu durumda kredi notunuzu fazla dikkate almayacaktır. Fakat şöyle bir durum var, eğer aktif olarak kullandığınız kredi kartı geç ödeme ve hiç ödememe gibi durumlarda kullanıma kapatıldıysa bankanızın insiyatifinde bir durum olarak borçlarınızda erteleme işlemi uygulamak istemeyebilir.

Kredi Kartı Borcu Erteleme İşlemi Nereden Yapılır?

Kart borcu erteleme işlemleri şubeler üzerinden yapılmamaktadır. Bunun sebebini soracak olursanız bu işlemler basit olduğu için interaktif şubeler aracılığı ile yapılmaktadır. Aynı zamanda şubelerde yoğunluk oluşmaması için şubeye yönlendirmek istemiyorlar. Eğer kart borcunuzu ertelemek istiyorsanız bankanızın çağrı merkezini veya mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.  Kolay bir şekilde erteleme işlemi uygulamak için mobil uygulamaları kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcum Gecikti, Banka Erteleme İşlemini Onaylar mı?

Bu durum tamamen bankanın kararlarına kalmıştır. Geciken kart borçlarınızı erteleme konusunda bankanız diğer bankalar ile ilgili ödemelerinizi dikkate alacaktır. Eğer diğer bankalarda yaptığınız ödeme işlemlerinde gecikme var ise erteleme işlemi uygulamazlar. Bu gibi durumlarda borcunuzu tam zamanında ödemenizi öneriyoruz. İleride bu sorunlardan daha büyükleri ile karşılaşmamak için bankalar ile mutlaka aranızı iyi tutmanız gerekmektedir.

Kefil Olmak Nedir? Kefil Olan Kişinin Sorumlulukları Nelerdir

Previous article

İnstagram ile En Çok Para Kazanan Yerli ve Yabancı Ünlüler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Bankacılık