Hayata Dair

İnternetten Alışveriş Yapamıyorum, Online Alışveriş Mantıklı mı ?

0
online alışveriş yapmaya korkuyorum nedenleri neler
online alışverişten neden çekiniliyor, internetten alışveriş yapmak sakıncalı mı

İnternetten alışveriş yapmak kimileri için vazgeçilmez olsa da kimileri için büyük bir kabustur. Online alışveriş yapmak çoğu zaman avantajlar sağlamaktadır. Kabus olarak görenler için bir kaç başlık altında ele almak gerekirse;

 

  1. Fiziki Olarak Ürünü Görmemek

Alışveriş yapacak bazı alıcılar satın alacakları ürünü görüp ellemeden alışveriş yapamazlar. Yani ürünün kalitesi, boyutları, rengi, dokusu gibi akla gelecek özellikleri hissedip gözle görmeyecek olduktan sonra onlar için uygun koşulların olması fark etmeyecektir.

 

  1. Satıcıya Güven Sorunu

Belkide ilk olarak yazılmalı ama en önemli unsurlardan biridir güven. Özellikle alışveriş sitelerinde bulunan güvenlik özellikleri kullanıcının alım kararına etki etmektedir. Kredi kartı güvenliği işlem yapılan platformdan size güven vermeli. Kredi kartı kullanımında iki yolu tercih edebilirsiniz.

  1. Sanal kart ile bir alışveriş yapabilir ve limitinizi sadece siz belirlersiniz.
  2. Mevcut kullandığınız kredi kartınızın en hızlı çözüm olarak internet ya da web şubelerinden yurt içi-yurt dışı kullanıma kapatıp açarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

 Kredi kartı kullanmayan alıcılar için farklı ödeme yöntemleri tercih edilebilir.

  1. Havale/EFT ile ödeme
  2. Kapıda ödeme
  3. Mobil ödeme yöntemleri.

 

  1. Firma

Bunu güven ile ilişkilendirmek mümkün olsa da ayrı başlık altında ele almak gerekmektedir. Beğendiğiniz bir ürünü uygun fiyat ile satın almak istediğiniz sitenin “hakkında” ve “iletişim” sayfalarının sizi yeterince tatmin etmemesi alışverişiniz için size bir engel oluşturmaktadır. Çünkü varlığını, telefonunu, adresini bilmediğiniz firmalar alışveriş sonrası size destek olmama hissi verecektir.

 

  1. Sosyal Medya

Alışveriş siteleri dışında büyüyen bir mecra olan sosyal medyada da büyük bir ticaret mevcuttur. Ama burada referansları olmayan ve yanıltıcı bilgi veren bir çok hesap ile karşı karşıya kalacağınız da bir gerçektir.

 

  1. Satın Alınacak Ürün Hakkında Yorumlar

Bazı ürünler çok standart kalıplarda olduğu için alım hakkında karar vermek kolay olurken, bazı ürünler içi benzer alışveriş platformlarında kullanıcılar hakkında yapılan yorumları okumak, değerlendirme puanlarını araştırmak sizin için alım kararını netleştirebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz başlıklara ilaveler yapılabilir. Ama genel hatları ile bakacak olursak büyüyen e-ticaret pazarında sizinde bu korku yada çekingenliğinizi bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Gerekli tedbirleri aldıktan ve araştırmanızı yaptıktan sonra aslında online alışveriş yapmanın verdiği rahatlık ile bunun devamının geleceğine inanıyoruz.

Online Alışveriş Yapmak Mantıklı mı ?

Online alışveriş yapmaya korkan kişiler olsa da çoğu zaman internet üzerinden yapılan alışverişler maliyet bakımından normal marketten, pazardan yapılan alışverişlerden daha ucuza gelebilmektedir. Özellikle takip edilen kampanyalar neticesinde ciddi indirimler yakalanabilir. Bilinen markalardan alışveriş yapıldığında riskleri de en aza indirmiş olursunuz. Bu bağlamda en önemli detay sizden önce alışveriş yapmış olan müşteri yorumlarına göz atmak olacaktır.

Ripple Nasıl Satın Alınır, Ripple Nereden Alınabilir ?

Previous article

Banka Neden Kefil İster ? Bankalar Neden Kefil İstiyor ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hayata Dair