BankacılıkKredi

Kara Liste Kredi Kartı Başvurusuna Engel mi ? Kredi Kartı Alınabilir mi ?

0
kara listedeyken kredi kartı çıkıyor mu
kara listedeyken kredi kartı başvurusu, kart alınabilir mi

Bankalardan sahip olunan kredi kartlarının borçlarının zamanında ödenmemesi ya da çekilen kredilerin zamanında ödenmemesi durumunda kişi hemen kara listeye girmiyor. Öncelikle kredi notu düşüyor ve yasal takip süresi işlemeye başlıyor. Bu yasal takip süresi içerisinde borcun ödenmesi maalesef kredi notunun düşmesine engel değil. Bu süreçten sonra da kara listeye giriliyor.

 

Kara Liste ve Kredi Notu Aynı Şey Mi?

 

Kişiyi kara listeye Merkez Bankası alıyor. Kredi Kayıt Bürosu (KBB) tarafından tutulan kredi notu ve Merkez Bankası tarafından yürütülen kara liste uygulaması birbirinden tamamen farklı şeylerdir ve birbiri ile karıştırılmamalıdır.

 

Kara Listeden Çıkılabilir Mi?

 

Borç tutarının tamamı ödendikten 5 yıl sonra otomatik olarak kara listeden çıkılır ve kara listedeki kayıt silinir. Bu süreçten sonra bankalardan kredi ve kredi kartı başvurularının, her ne kadar bankalar başvuru sahiplerinin tüm kredi geçmişlerini görmekte serbest olsalar da, olumlu sonuçlanma ihtimali çok daha yüksektir.

 

Kefil Göstererek Kredi Kartı Başvurusu Yapılabilir Mi?

 

Kara liste süreci kişiler için aslında oldukça uzun süren bir bekleme sürecini de ifade etmektedir. Siz kara listede olduğunuz süre boyunca kredi çekme ihtimaliniz kesinlikle bulunmamaktadır. Bu süreçte iken hiçbir banka kefil ya da ipotek gösterseniz dahi kesinlikle kredi vermeyecektir. Çünkü kredi verme süreci tamamen kişiye finans açısından güvenmeye dayalı bir süreçtir ve kara listede bulunuyor olmak kişinin bankalar açısından güvenilirliğini temelinden sarsmaktadır. Bankalar ekonomi hayatında çok önemli bir yerdelerdir ve güven, bu kurumsal firmalar için olmazsa olmazdır.

 

Kara Listedeyken Kredi Kartı Almanın Yolu

 

Eğer bu süreç içerisinde bulunuyorsanız, kredi kartı alınması aslında oldukça düşük bir ihtimal olmakla beraber imkansız da değildir. Kredi kartı başvurusunun yapılmasının belki de olumlu sonuçlanma ihtimali olan tek yolu o bankada mevduat hesabı açtırmaktır. Tabii ki mevduat hesabı açtırıldığı anda bir kredi kartı başvurusu yapılması olumsuz sonuçlanacaktır. Burada yapılması gereken düzenli olarak günlük, haftalık ya da aylık olarak açtırdığınız mevduat hesabına para giriş çıkışı yapabiliyor olmaktır. Bu hesaptaki aktif hareketler ve sizin o mevduat hesabındaki birikiminiz aslında banka için bir güvence ve referans olanağı olacaktır.

Kredi çekme ihtimalinizi etkilemeyecek olsa da kredi kartı başvurularınızda olumlu bir etki yaratmak için belirli bir miktar para yatırabileceğiniz mevduat hesabı açtırmayı düşünebilirsiniz.

 

Unutmamak lazım ki, kara listede olmak demek sizin bankalara karşı borç sorumluluğunuzu uzun bir süre yerine getirmediğiniz anlamına gelmektedir. Bu süreçte çoğu banka ilk etapta kredi kartı çıkartmayı istemeyecektir. Mevduat hesabını açtırmanız size bir şans sağlayacaktır ancak unutmayın ki kesinlik vermeyecektir. Yani bu konuda mevduat hesabınıza para yatırmış olmanız kredi kartı alabilmeniz için bir garanti sunmamaktadır. Ancak başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi adına dikkate değer bir detay olabileceğini söyleyebiliriz.

Banka Neden Kredi Kartı Vermiyor, Kredi Kartı Neden Çıkmıyor ?

Previous article

Nasıl Finans Uzmanı Olunur ? Finans Uzmanı Çalışma Alanları Nelerdir ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Bankacılık