Ekonomi

Banka Neden Kefil İster ? Bankalar Neden Kefil İstiyor ?

0
nasıl kefil olunur
banka neden kefil ister, kefil olmak ne demek

Bu yazımız içerisinde kefil ne demek ? Bankalar neden kefil istiyorlar ? Kefil olma şartları nelerdir gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Günümüz ekonomi dünyasında banka kredibilite sisteminin yaygınlaştığı bir süreçte birçok kişi yatırım ve tüketim harcamalarını banka kredisi ile sağlamak için başvuruda bulunurlar. Bu başvuru esnasında banka başvuran kişiden banka çeşitli evrak ve bilgiler talep eder. Bunların yanında karşılıklı güven sağlanmasının gereği olarak bankalar teminat beklentisi içerisinde olacaktır. Bu teminat vasıtaları kredi çeken ya da borca giren kişi borcunu ödeyemediğinde kurumun kendisini garantiye alacağı bir sistemdir. Banka borçludan zamanında borcu tahsil edemediğinde belli bir bekleme süreci ardından hukuki yollara başvurarak ödeme talebinde bulunur. Bu ödeme vasıtaları şu şekilde olabilir.

 

Banka Ödeme Talebi Vasıtaları

 

– İcra yoluyla mecburi ödeme talebi,

– Borçlunun taşınmazı üzerine ipotek işlemi,

– Mahkeme yoluyla ödemeye zorlanma ve cezai işlem uygulaması,

– Ev eşyalarına haciz işlemi uygulaması,

– Kefil olan kimseden borcun talep edilmesi.

 

Burada ki maddeler arasında önem teşkil edenlerden biri kefil vasıtasıyla borcun talep edilmesidir. Bu noktayı aydınlatmak açısından kefaletin tanımlamasın yapmak yerinde olacaktır.

 

Kefalet Nedir ve Kefil Kime Denir

 

Kefalet sözlük anlamı olarak; birinin borcunu ödeyememesi durumunda onun borcunu karşılama eylemini tanımlar. Bu yükümlülüğe giren kişiye kefil denir. Bankalar kredi borcunu borçludan tahsil edemediği hallerde kredi başvurusu esnasında bankaya ibraz edilen kefil kimseden bu borcu talep edebilirler. Kefil bu noktada kredi başvuru esnasında borçlunun ödeme yükümlülüğü hususunda taahhütte bulunur ve aksi halde borca mükellef olmakla yükümlüdür. Birçok banka finans sisteminin takip ettiği bu yöntem içerisinde, kefil kimse hukuki yaptırımlara maruz kalabilir, cebri icra ve haciz işlemine tabii tutulabilir. Bu nedenle yükümlülük altına girmeden önce iyi karar verilmesi gerekir. Tüm rizikolara rağmen kefili koruyan hukuki müeyyedeler mevcuttur. Bunlardan biri de kefile başvurmadan önce borçlu ile ilgili tüm talep yolları denenmiş olması gerekmektedir. Kefil olabilmenin ayrıca belli şartları vardır. Bu şartlar şöyledir.

 

Kefil Olma Şartları Nelerdir ?

 

– 18 yaş ve üzeri bir birey olmak,

– Aylık düzenli ve belli bir limitin üzerinde gelir sahibi olmak,

– Gelir düzeyini resmi belgelerle ibraz etmiş olmak,

– Kefil olma yönünde talep ve istek sahibi olmak.

 

Bu gibi şartlara haiz olan her birey bir yakını adına kredi sözleşmesinde kefil olabilir ve borçlunun borcunu ödeyeceğine dair taahhüt altına girebilir. Borcun ödenmediği takdirde kefilin de borçlu gibi yaptırıma uğrayacağı bilinmeli ve bu noktada dikkatli davranılması gerekir.

Sonuç ; Çok yakınınız olmadıkça kimseye kefil olmamanızı tavsiye ediyoruz. Kefil olacağınız kişinin belli bir güvencesi var ise belki sorun olmayabilir. Ancak yarın ne olacağını bilemediğimiz için bugünden atacak olduğumuz adımları dikkatli atmakta fayda olacaktır diye düşünüyoruz. Bu bakımdan bugün birine kefil olurken yarın bir borç yükü ile karşılaşma ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.

 

İnternetten Alışveriş Yapamıyorum, Online Alışveriş Mantıklı mı ?

Previous article

Nasıl Banka Müdürü Olunur ? Banka Müdürü Olmak İçin Aranan Şartlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi