Hayata Dair

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Olmadan Harcama Yapılır mı?

0
Kredi Kartı Güvenlik Kodu Olmadan Harcama Yapılır mı?

Kredi kartı dolandırıcılığının her geçen gün artış göstermesi sebebi ile bankaların aldığı bazı önlemler ortaya çıkıyor. Bu sebeple birçok banka kullanıcısı her zamankinden daha fazla korunur hale geliyor. Kredi kartı dolandırıcılığı olayları genellikle kullanıcıların kredi kartlarının kötü niyetli insanların eline geçmesi ile oluyor. Bazı alışveriş sitelerinde kredi kartı ile alışveriş yaparken yüksek güvenlik önlemleri istenmiyor. Bu sebepten dolayı kolay bir şekilde kredi kartlarından ödeme yapılabiliyor. Son zamanlarda bu durumlara önlem almak amacıyla ortaya çıkarılan CVC2 kodu sayesinde kredi kartı kullanıcıları az da olsa güvenliklerinden emin hale gelmişlerdir. Kredi kartlarının arka yüzünde bulunan 3 haneli koda CVC2 kodu denilmektedir. Bu kod sayesinde kullanıcılar dolandırıcılık durumlarına karşı daha iyi korunuyorlar. Kredi kartı güvenlik kodu hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Olmadan Ödeme Yapılır mı?

CVC2 kodu olarak bilinen kredi kartı güvenlik kodu Mastercard ve Visa gibi kartların arka yüzünde bulunuyor. Farklı olarak bir tek American Express logolu kredi kartlarında ön tarafta bulunmaktadır. Genel olarak üç adet sayıdan oluşan bu güvenlik kodları internet alışverişlerinizde kredi kartınızın şifresindende önemli durumdadır. Fiziki alışveriş işlemlerinizi yaptığınız süre içerisinde bu kod önemli olmasa da telefon ve internet alışverişlerinizde şifrenizden daha önemli konumda bulunuyor.

Yüksek güvenlik imkanları bulunan sitelerden alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizin yanı sıra CVC2 kodunu da girmeniz gerekmektedir.  Bu sebeple kredi kartınız ile ilgili tüm bilgileri korumak tamamen sizin elinizdedir. Ticaretlerini güvenilir bir şekilde yaptığından emin olmadığınız herhangi bir siteye kesinlikle kredi kartınız ile ilgili bilgileri girmemeniz gerekmektedir. Her ne kadar dönem internetten alışveriş dönemi de olsa kesinlikle sanal dünyada sizi sıkıntıya sokacak bilgileri paylaşmamanız gerekiyor.

Hepsiburada, N11, Amazon gibi sitelerden alışveriş yaparken bile bazı durumlarda güvenliği elden bırakmamanız gerekmektedir. Ne kadar büyük firmalarda olsalar bazı durumlarda saldırı altında olabiliyorlar. Bunu nasıl öğrenebilirim diye merak ediyorsanız adres çubuğunda bulunan kilit simgesinin kapalı olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu simge kapalı durumdaysa siteye girdiğiniz tüm bilgiler şifreleniyor anlamına gelmektedir. Ayrıca harcamalarınızı yaparken sanal kart ile yapmanız sizi daha da güvenilir hale getirecektir. Sanal kart oluşturduğunuz zaman bu kartı istediğiniz süre içerisinde iptal edebilme hakkınız bulunuyor. Adeta tek kullanımlık bir kart olarak düşünebilirsiniz.

İnternet veya telefon aracılığı ile uçak bileti satın alımlarınızda telefonda görüştüğünüz kişinin firma yetkilisi olduğuna emin olmalısınız. Bunun sebebi nedir diye soracak olursanız alışverişlerinizi yaparken CVC2 kodunu karşı taraf ile paylaşmanız gerekmektedir. Eğer karşı taraftaki kişi kötü niyetli bir insan ise kredi kartınızla illegal veya legal sitelerden istediği gibi alışverişler yaparak sizi zor durumlara sokabilir. Kredi kartınızı en iyi şekilde korumak için güvenlik kodunuzu herhangi bir yere not almamanızı öneriyoruz. Aksi taktirde bu kod herhangi birinin eline geçebilir.

Bizzat Sizin Yapmadığınız Harcamalara İtiraz Etme Hakkınız Var

Kredi kartınız ile sizin bilginiz dışında yapılan bir alışveriş olduğunu düşünüyorsanız acilen bankanız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Banka çalışanları size bu konuda ivedilikle yardımcı olacaktır. Yaptığınız geri iade talebinde eğer banka sizi haklı bulursa harcamayı aynı şekilde geri alabilirsiniz. Dönem içerisinde ekstrenizi sürekli olarak kontrol etmenizde bundan dolayı büyük fayda vardır. Eğer iş işten geçtikten sonra müracaat ederseniz banka ne yazık ki sizinle ilgilenemeyecektir.

Harcama itirazında bulunduğunuz süreçte banka sizden bazı bilgileri talep edecektir. Bu bilgiler işlem tarihi, tutar, iş yeri ismi vesairedir. Bu itirazlar 15 günden uzun süreçler içerisinde sonuçlanabiliyor. Yani hemen cevap gelmesini beklemek biraz ahmaklık olacaktır.

 

Bankalara Yaptığınız Ödemeleri Azaltarak Tasarruf Yapmak

Previous article

Kira Kredisi Nedir? Kira Kredisi Almak için Gerekli Belgeler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hayata Dair