Ekonomi

Borsada Temettü Emeklisi Nasıl Olunur? Temettü Emekliliği Nedir?

0
temettü emekliliği nedir temettü emeklisi nasıl olunur
temettü emekliliği nedir temettü emeklisi nasıl olunur

Borsa olgusu gündelik yaşamda para ile ilgilenenlerin son derece dikkatini çeken bir olgudur. Doğru bir biçimde borsada işlem yapıldığı zaman kişiler son derece iyi paralar kazanabilir. Burada en önemli olan olgu kavramların ne olduğunu doğru bir biçimde bilmek ve buna uygun adımlar atmaktır. Nitekim borsada temettü nedir sorusunun yanıtı da kişiler için son derece belirleyici olan bir argümandır. Tabi temettü emekliliği ne demek, temettü emeklisi nasıl olunur gibi soruların da cevapları merak edilmekte. Bu yazımızda tüm bu sorulara cevap bulabileceksiniz.

Temettü Nedir?

Borsada temettü nedir sorusunun yanıtını vermeden önce öncelikle temettü nedir sorusunun yanıtını verelim. Temettü ilgili firmanın dönem içinde elde ettikleri kârdan mevcut ortakların ortakların pay alabilmesi hakkına verilen isimdir. Borsada işlem görmekte olan firmaların kar payı hisse senedi ve/veya nakit olarak dağıtılabilir. Burada bir noktaya daha değinmek gerekir: Kimi firmalar yönetim kurulu kararı alarak elde ettikleri karı dağıtmayabilir. Bu durum tamamen firmanın kendi yönetim kurulunun insiyatifinde olan bir durumdur.

Kişilerin aldığı kar payı, kendi payları oranında olur. Payları ne kadar yüksek ise alınan temettü de o kadar yüksektir. Yine kar payı dağıtılır iken firma kararı ile temettünün tutarı toplam olarak deklare edilebileceği gibi borsa işlemleri sırasında dikkate alınan nominal değeri üzerinden de borsada duyurulabilir. Bu firmaların kendi kararıdır. Herhangi bir kısıtlama yoktur.

Üstte verilen bilgilerden yola çıkarak şimdi de borsada temettü nedir sorusunun yanıtını verelim: Bir borsa yatırımcısının temettü hissesine sahip olduğu firmanın yıllık net karı üzerinden pay alabilmesidir. Bu pay üstte de ifade edildiği nakit olarak ya da bedelsiz olarak dağıtabilmektedir.

Temettü Emekliliği Nedir?

Borsada temettü nedir sorusunun yanıtı üstte bu biçimi ile verdikten sonra temettü emekliliği nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir: Temettü emekliliği yüksek olan temettü verimi, düzenli kar geçmişi ve büyümesi olan köklü firmaları borsada işlem görmekte olan hisse senetlerinden alıp, uzun vadede temettüden elde edilmiş olan pasif olan gelirin hayat masraflarını sağlayacak olan seviyeye gelmiş olmasıdır.

Borsada Temettü Emeklisi Nasıl Olunur?

Borsada temettü nedir kadar bir diğer merak edilen olgu da nasıl emekli olunacağıdır. Bu konuda da şöyle bir açıklama yapılabilir. Kişilerin borsada Temettü emeklisi olabilmesi için atılması gereken ilk adım güvenilen emin olunan doğru işletmelerden pay sahibi olunması biçimindedir. Burada borsa bilgisi son derece önemlidir.

Borsaya ilk defa girenlerin küçük adımlar ile ilerlemesi son derece önemlidir. Yine bu noktada son derece iyi araştırma yapılması, güvenilen inanılan ve finansal açıdan risk içermeyen firmalardan pay alınması gerekir. Bu zaruri bir durumdur.

Kimi zaman son derece küçük ve güvenli bir firma ile başlanabilir. Bu firmalar kısa vadede çok kazanç getirmez. Küçük lakin ama ivmesini daima artan bu firma ya da şirketlerden şirket elde edilen kazanç sizi çok tatmin etmeyebilir. Lakin bu bir süreçtir ve kesinlikle sabırlı olmak gerekir. İşin tam anlamı ile püf noktasıdır.

Başlangıç aşamasında artık yavaş yavaş kişi kendin geliştirebilmeli, tahlil yeteneklerini artırmalıdır. Dahası sektöre dair her türlü kaynağı takip etmelidir. Bunun yanı sıra bol bol da okuması gerekir. Zaman geçip süre ilerledikçe bir süre sonra kişi kendisinin temettü emeklisi olduğunu görecektir.

Geçen zaman içinde küçük kazançlarınız artmaya ve sizin emeklilik düşleriniz için lüzum olabilecek değerlere erişebilecektir. Sonuçta üstte ifade edildiği gibi burada sabırlı ve kontrollü gitmek gerektiği asla unutulmamalıdır.

Temettü Hisseleri Nasıl Olmalıdır?

Şimdi de gelelim temettü emeklisi olabilmek için alınacak temettü hisselerinin nasıl olacağına

 • Mutlaka bir büyüme potansiyeli olmalı
 • Geleceğe yönelik bir yönü olmalı
 • Seçilen şirket mutlaka ihracat yapan bir firma olmalıdır
 • Temettüsü kesinlikle sağlıklı olmalıdır.
 • Her sene düzenli ödeme yapabilmeli
 • Kar oranı yüksek olmalıdır.

Borsada Hangi Hisseler Temettü Veriyor?

Borsada temettü nedir sorusunun yanıtı kadar 2022 senesi için en yüksek oranda temettü veren hisseleri da alfabetik olarak ifade edelim.

 • BASGZ. %8.1.
 • DOAS. %8.8.
 • EGSER. .7.
 • EREGL. .1.
 • ISDMR. %9.2.
 • MEDTR. %8.8.
 • TTRAK. %8.7.
 • TURSG. %8.5.

Sonuç olarak borsada temettü nedir konusunda en anlaşılır biçimde söylenebilecek olanlar bunlardır.

Kuyumcular Kaça Kadar Açık, Kuyumcuların Çalışma Saatleri 2023

Previous article

Emlak Balonu Nedir? Nasıl Oluşur? Emlak Balonunun Sonuçları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi