Hayata Dair

Bankalara Yaptığınız Ödemeleri Azaltarak Tasarruf Yapmak

0
Bankalara Yaptığınız Ödemeleri Azaltarak Tasarruf Yapmak

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Türkiye’de bulunan kişilerin tasarruf yapma oranlarının çok düşük seviyelerde olduğu gözlemlenmiştir.  Aktif bir şekilde bankalar ile ilişkisi olan bir kişiyseniz bankalara para ödemeden tasarruf yapmak ile ilk adımı atabilirsiniz. Ülkemizde son zamanlarda yastık altına birikim değil de banka hesaplarına birikim yapmak çok popüler hale gelmiştir. Maaş ödemelerinden tutun kira ödemelerine kadar birçok ödeme zorunluluğu bulunan ihtiyaçların diğer kişilere aktarılma şekli EFT veya Havale’dir.  Bankalar üzerinden yaptığınız her işleme ekstra para kesilmesi hiç yoktan yere para kaybetmenize sebep oluyor.

Bu yazımızda bankaların sizden tahsil ettiği masraflardan kurtulmanın yolları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler ışığında kaybettiğiniz gereksiz paraları biriktirerek tasarruf yapma olasılığınızda artacaktır. Özellikle bankaları aktif bir şekilde kullanan bir müşteriyseniz ilk olarak eft ve havale ücretlerinden kurtulmanız gerekmektedir.

Alternatif Bankalara Yönelmelisiniz

İlk olarak zaman kaybınız ile başlayalım. Son zamanlarda internetin çok fazla kullanılması sebebi ile fiziksel bankacılık dönemi neredeyse son bulacak duruma gelmiştir. Bununla birlikte insanlar fiziksel bankalardan yapabildikleri tüm işlemleri yapma imkanı veren interaktif veya şubesiz bankacılık hizmeti sunan markalara yönelmeye başladılar. Bu bankalar yaptığınız hiçbir işlemden kesinti yapmayarak size tasarruf yapmanın yolunu açmaktalar. Bununla birlikte zaman tasarrufunuda yapmanız kaçınılmaz oluyor. İş günlerini veya iş saatlerini beklemeden kolay bir şekilde internetin bulunduğu her noktadan bankacılık işlemlerinizi halletmenize olanak sağlıyorlar.

Tasarruf Yapmak İçin Farklı Bankalar Kullanma Alışkanlığınızdan Vazgeçin

Birden fazla banka ile çalışmak yerine tek banka ile çalışmaya özen göstermelisiniz. Bu hesap işletim ücreti ödemeyen kişiler için çok fazla önemli olmasa da hesap işletim ücreti ödemesi yapan kişiler için çok büyük önem arzetmektedir. Bu ücretlerden kolay bir şekilde kaçınarak kendinize tasarruf yapma yolunu açabilirsiniz. Ayrı ayrı bankalardan işlem yapmak ödemelerinizde birçok karışıklıklığa sebep olacaktır. Kendinize en uygun olan hesap işletim ücreti almayan bankalar tercihinde bulunarak çoğu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Nakit Kullanmaya Özen Gösterin

Bazı ödemelerinizi yaparken kredili hesaplarınızı veya kredi kartlarınızı kullanmamaya özen gösterin. Bunun sebebi nedir diye soracak olursanız bu araçları ödeme için kullandığınız sürede yaptığınız alışverişlerde ekstra masraflar ödemek zorunda kalacaksınız. Bu önerinin içine nakit avans kullanımlarınızda dahildir. Nedenini soracak olursanız hemen cevaplayalım; ekstra masraflardan kesinlikle uzak durmak için kullanmamalısınız.

Kredi Kartlarınıza Ek Ücretler Ödememek İçin Alternatif Yollar Bulun

Bankaların müşterilerinden üstü kapalı bir şekilde para talep ettiği en iyi ürünleri kredi kartlarıdır. Kredi kartı aracılığı ile birçok alışverişe faizler koyar ve sizden ekstra ödemeler alırlar. Kredi kartı kullanım ücretlerinin alınmasının en önemli sebebi ise kredi kartları aracılığı ile müşterilere sunulan kampanyalardır. Bu kampanyalar tamamen müşterinin gözünü boyamak için yapılmaktadır. Bu sayede müşteriler bilmelidir ki hiçbir zaman bankalar öylesine size para dağıtmazlar. Sizden alınan kart ücretleri aracılığı ile bazı kurumlar ile anlaşma sağlanır ve bunlar size kampanya olarak kendi paralarınızı geri döndürürler.

Tasarruf Yapmak ve Ödeme Takibi İçin Otomatik Talimatları Kullanın

Bankalar kullanıcılarının mevduat hesaplarında bulunan otomatik talimatları nedeni bilinmese de çok severler. Bu talimatlar sebebi ile sizden alacakları hesap işletim ücreti veya kredi kartı aidatından vazgeçerler. Otomatik ödeme talimatları böyle güzellikler yapmasının yanı sıra ödemelerinizi düzene koymak için kullanabileceğiniz en iyi yoldur. Faturalarınız ile ilgili sorunları düşünmek zorunda kalmadığınız gibi ödemelerinizde tam zamanında yapılmış olur. Bankaların sunduğu otomatik ödeme fırsatları farklılık gösteriyor olsa da Elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet gibi birçok faturanız için otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz.

Para Olmadan Tasarruf Nasıl Yapılır? Tasarruf Önerileri

Previous article

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Olmadan Harcama Yapılır mı?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hayata Dair