Genel

Azerbaycan’da Çalışmak, Azerbaycan Yaşam Şartları ve İş Fırsatları

0
Azerbaycan’da Çalışmak, Azerbaycan Yaşam Şartları ve İş Fırsatları

Hızla büyüyen ekonomisi ile dikkat çeken bir ülke olan Azerbaycan yaklaşık olarak 10 milyon nüfusa sahiptir. Ülkeden zengin doğalgaz ve petrol yatakları bulunur ve bunun yanı sıra verimli tarım arazileri. inşaat sektörü gibi pek çok sektörde iş imkanı sunan büyük sektörlerdir. Hayvancılık, turizm, inşaat, tekstil ve benzeri pek çok alanda çalışma imkanı sunan Azerbaycan; Türkiye’ye uçak ile yaklaşık olarak 2,5 saat kadar uzaklıkta yer alır. Pek çok hava yolu ile Azerbaycan’a ulaşımı sağlamak mümkündür.

Azerbaycan’da Çalışmak ve İş Fırsatları

Pek çok farklı sektörde işçi açığı bulunan ve özellikle de iyi yetişmiş işçi arayan Azerbaycan, farklı iş olanakları sunar. Özellikle de hizmet sektöründe personel ihtiyacı oldukça yüksek olan bu ülke, tecrübeli ve bilgi sahibi eleman arayışındadır. Bu ülkeye gidip çalışacak olanların para biriktirip dönmesi oldukça kolaydır. İnternet siteleri ya da yerel gazetelerden rahatlıkla Azerbaycan’da iş fırsatları bulmak mümkündür. Pek çok farklı kaynaktan değişik sektörlerde iş imkanlarına göz atmak da oldukça kolaydır.

Kendi işini kuracaklarını ise bölgede özellikle kafe ve restoranların çok iş yaptığını bilmesi gerekir. Bu sektördeki farklı iş imkanları ile bireylerin kendini zamanla geliştirmesi ve sonrasında maddi erişkinliğe ulaştığı zaman kendi işini kurması oldukça kolaydır. Yaşam şartlarının asgari ücret ile ortalamanın üzerinde olması, bu ülkenin çalışmak ve yaşamak için tercih edilir konumda yer almasına sebep olur.

Çalışmanın ve iş bulmanın kolay olduğunu ülkede asgari ücret ile geçinmek mümkündür. Farklı iş imkanlarını araştırmak ve asgari ücretten daha fazlasını ek mesailer yada farklı işler ile kazanmak da oldukça kolaydır. Özellikle de girilen iş konusunda tecrübe sahibi olanlar ya da bu iş ile ilgili bilgi sahibi olanlar, iş alımları sırasında ön planda tutulur. Deneyim ve bilgi bu bölgede işçi alımı sırasında en çok aranan özelliklerden biridir.

Azerbaycan Sınırlarında Yaşam Şartları ve Harcamalar

Azerbaycan’da yaşam şartları ortalamanın üzerinde de denebilecek kadar iyidir. Kazanılan aylık asgari ücret ile harcamaları rahatlıkla karşılamak mümkündür. Manat para birimine sahip olan bu ülke, işsizlik maaşı da sunar. Bu maaşı almak için ise ülkede çalışmış olmak ve belli koşulları yerine getirmek gerekir. Aksi takdirde işsizlik maaşı almak mümkün olmaz. 300 manat kadar işsizlik maaşı almanın mümkün olduğu bu ülkede geçim sıkıntısı pek yaşanmamaktadır.

541 Azerbaycan manatı kadar asgari ücrete sahip olan ülke sakinleri, pek çok işte çalışarak asgari ücretten fazlasını da kolaylıkla kazanabilir. Kira evin temeli masrafları ve mutfak masrafları gibi ihtiyaçların karşılanması asgari ücret ile mümkün hale gelir. 150 manat karşılığında dahi tek yatak odalı ve merkezi konumda yer alan bir eve taşınmak mümkündür. Aylık mutfak masrafları ve ev giderleri yaklaşık olarak 250 manatı bulur. Bu ücretler verildikten sonra geriye kalan aylık asgari ücret ile rahatlıkla kişisel ihtiyaçların ve benzeri pek çok giderin de karşılanması mümkündür.

Ülke sakinleri asgari ücretten fazla maaş alacakları işlerde çalışmaktadır. Bunun sebebi ise genellikle özel şirketlerin ve turizm firmalarının asgari ücretten daha fazla maaş vermesidir. Bu şekilde para kazanmak ve kenara para atmak da oldukça kolay hale gelir. Türkiye’den para kazanmak için bu ülkeye gelecek olanların kolaylıkla para biriktirebileceğini bilmesi önemlidir. Keyfi masraflara fazla para ayrılmadığı sürece birkaç ay içinde Türkiye’de kazanılacak olan miktardan çok daha fazlasını burada kazanmak oldukça kolaydır. Azerbaycan’da 2020 yılında asgari ücret sayfasını ziyaret ederek, ülke hakkında ve çalışma şartları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Kredi Hayat Sigortası Nedir? Kredi Hayat Sigortası Zorunlu mu

Previous article

Çin’de Çalışmak, Çin ile Ticaret Yapmak, Türkler İçin Çin’de İş Fırsatları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel