EkonomiGenelHayata Dair

İntenetten Ne Satabilirim? Nasıl Para Kazanırım?

0
internetten satış nasıl yapılır
internetten ne satılır, internetten nasıl para kazanırım

21. yüzyıl teknoloji ile birlikte birçok yeniliği hayatımıza kazandırırken, bir o kadarda zorlu geçiyor. İnsanlar arasındaki kültürel fark ezelden beri var olmaya devam ederken, kazanca ilişkin fark ise günden güne değişiyor ve büyüyor. Geçmiş yüzyıllar, hatta bin yıllar boyunca yaşanan hiyerarşik düzen, monarşi, imparatorluklar ve krallıklar yılıksa da insanlar arasında var olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, zenginin daha da zenginleştiği ve dünyanın en zengin 26 kişisinin, dünya üzerindeki ülkeler ve insanların %50’sinden daha zengin olduğu bir düzen, herkesi düşünmeye sevk ediyor. Bu düşünceler arasında iyi yaşamak ve iyi kazançlar elde etmek ise herkesin hayali. Bu hayali gerçekleştirebilmek için kullanabileceğiniz en önemli olasılık ise kuşkusuz internet. Peki, internetten ne satabilirim? diye soruyorsanız, cevabını öğrenmek ister miydiniz? Cevabınız, Evet ise hemen başlayalım.

İnternetten Satış: Nasıl Satış Yapabilirim?

İnternet üzerinden satış ya da ticaret yapmak için biraz bilgiye ihtiyacınız olduğu önemli bir gerçek. Zira bu gerçekleri göz ardı etmeniz durumunda, ne satmanız gerektiği ya da satabileceğinizin hiçbir önemi yok. İnternetten ne satabilirim? Sorusunu sormadan önce, internette nasıl satış yapabilirim? Sorusunu sormak, önceliğiniz olmalı.

İnternette satış yapabilmek için öncelikle bir bilgisayar, tablet ya da akıllı telefona ihtiyacınız olacak. Keza internete sorunsuz bağlanmak üzere ev-ofiste internet bağlantınız olmalı ya da satışlarınızı takip etmek üzere mobil hattınıza yeterli bir internet paketi satın almalısınız. Bu elementleri bir araya getirdikten sonra, internet satışları için ilk kademeyi yerine getirmiş olabilirsiniz.

İkinci basamakta, internetten satış gerçekleştirmek üzere hangi kanalları kullanabileceğinizi öğrenmeniz gerek. İkinci El Satış Uygulamaları, kendi adınıza özel yazdırdığınız bir e-ticaret platformu, b2c yazılım ve uygulamaları bunlardan yalnızca birkaçı. Günümüzde Gittigidiyor, N11, Sanalpazar, PTT AVM, Trendyol, Hepsiburada, Sahibinden gibi e-ticaret ve ilan siteleri ise satışa başlamanın en kolay yolu. Tecrübe edinene dek ikinci el eşya uygulamaları da bir hayli işinize yarayacaktır.

İnternette satış yapmak üzere vergi levhası çıkarmak ve internet satışlarınız için vergi ödeme zorunluluğu ise ayrı bir yazının konusu. Burada, satış yapacağınız ürünlerin ikinci el mi, sıfır mı olduğu, ne kadar satış gerçekleştireceğiniz, satışların el emeği ürünler mi yoksa satın alınıp satılan ürünler mi olacağı, vergiye ilişkin kriterleri belirleyen etkenler olacaktır. Yine de vergi levhası ve faturalı satışların, diğer satışlara oranla daha avantajlı ve olası vergi cezalarının önüne geçmek üzere daha faydalı olacağı aşikâr.

İnternetten Satış: Araştırmanın Önemi

İnternetten kazanç yaratılmasının en önemli sebebi, kuşkusuz ki bir dükkan, mekan, alışveriş merkezi ya da çarşıya bağlı kalmaksızın, bulunduğunuz ülkenin her noktasına ve hatta yurt dışına dahi satış gerçekleştirebilme potansiyelidir. Bir tıkla dünya üzerinde ilginizi çeken her ürüne ulaşabilmenizi sağlayabilen internet, bugün dünyanın iletişim ağı olarak her şeye, her an ulaşabilme imkânı sağlıyor. Ancak, bu durum internetten sürekli olarak satış yapmanızı garanti etmiyor. İnternet satışı gerçekleştirmek istiyorsanız, her şeyden önce detaylı ve kapsamlı bir araştırma yaparak, tüketicinin ilgisini çekecek olan ürünleri bulmanız ve bununla birlikte diğer satıcılar ile rekabet edebilmeniz önemli.

İnternette satış için rekabeti belirleyen unsurlar;

 • Ürün kalitesi
 • Ürün garantisi
 • Ürün sürekliliği
 • Ürün bulunurluğu
 • Ürünün kullanım devamlılığı

Ve benzeri unsurlar olarak biliniyor. Kullanıcılar, satın aldıkları ürünün türüne göre kalite, garanti, süreklilik, uzun süreli kullanıma uygunluk ve tekrar bulunurluğu son derece önemsiyorlar. Kısacası, internetten satış yapmak istiyorsanız, öncelikle doğru ürünü tespit etmeniz ve bunu sürekli olarak sağlamanız son derece önemli. Rekabet için iyi insan ilişkileri ve müşteri memnuniyeti sağlanması da son derece mühim. Doğru ürünü bulmak için yapmanız gerekenler;

 • Satılacak ürünün tespit edilmesi
 • Satılacak ürünün emsal fiyat araştırması ve pazar değeri tespiti
 • Satılacak ürünün satış hacmi
 • Satılacak ürünün rekabet değerleri ve rakip satıcı analizleri
 • Satılacak ürünün pazarlanabileceği kesimin tespiti

Tüm bu tespit çalışması sonucu belirleyeceğiniz doğru faktörler, sizleri başarıya götürecektir.

İnternetten Satış: En Çok Satılan Ürünler

 İnternette satış söz konusu olduğunda, elbette en çok satılan ürünler ile garanti satış rakamlarına ulaşmak mümkün olabilir. Tespitleriniz sonucu, sizlerin de ulaşabileceği bu ürünler, şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Moda ürünleri
 • Kozmetik Ürünleri
 • Kitaplar
 • Elektronik Ürünler
 • İkinci El Eşya

İnternetten Satış: Moda Ürünleri

 Dünyanın e-ticaret sektörünü ve internetten satış alanını en çok meşgul eden ürünler, kuşkusuz moda ürünleridir. Sayıları on binleri bulan mağazaların da eklenmesi ile birlikte, an itibari ile internet üzerinde en çok satılan ürünler, moda ürünleridir.

İnternetten Satış: Kozmetik Ürünler

Moda söz konusu olduğunda, kozmetik ürünler de olmazsa olmazlar arasında yer alır. Giyim, kuşamı en çok destekleyen ve kadınlar için vazgeçilmez olan bu ürünleri satmak, internetten satış yapmak için kayda değer bir gelir elde etme imkânı sağlayacaktır.

İnternetten Satış: Kitaplar

E-ticaretin atası olarak yapılan ilk işlem, Amazon’un gerçekleştirdiği internetten kitap satışıdır. Hali hazırda pek çok insanın internetten kitap almayı tercih ettiği bir dönemde, kitap satarak internetten para kazanabilirsiniz.

İnternetten Satış: Elektronik Ürünler

Notebook, PC, Akıllı Telefon ve ev elektroniği de dahil olmak üzere, uygun fiyatlar ile internetten satış yaparak gelir elde edebilir, hayallerinize ulaşabilirsiniz. Yurtdışından uygun fiyata getirilen elektronik ürünlerin satışı, ticaret siteleri aracılığı ile veya instagram vb. sosyal platformlarda gerçekleştirilebilmektedir.

İnternetten Satış: İkinci El Eşya

Sadece Türkiye’de yarattığı 2 milyar dolarlık hacim bile, internetten satış sektörü için ikinci el eşyanın önemini anlatmaya yetiyor. Doğru ve kaliteli ikinci el ürünler ile internetten büyük kazançlar elde edebilirsiniz. ALES sınavı zamanı yaklaşıyor. Sınava girecek olan vatandaşlarımız, ALES puan hesaplaması başlıklı makalemize göz atmayı unutmayın.

Forex Yatırım Danışmanları Ne İş Yapıyor ?

Previous article

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi