Hayata Dair

Para Olmadan Tasarruf Nasıl Yapılır? Tasarruf Önerileri

0
Para Olmadan Tasarruf Nasıl Yapılır? Tasarruf Önerileri

İnsanın belki de en çok zora düştüğü durumlardan biri parasız kalmaktır. Çağımız gereği insan parası olmadan yaşamsal faaliyetlerinin çoğunu gerçekleştiremiyor. Yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirmenin yanı sıra tasarruf yaparak daha rahat bir yaşam sürdürme olanağınız bulunuyor. Paranız olmadığı zamanlarda dahi bazı alışkanlıklarınızı bırakarak tasarruf yapabilirsiniz. Öncelikle tasarrufun miktarının olmadığını söylemek istiyorum. Bir lira bile kenara atarsanız gelecekte o para biriktiğinde çok büyük miktarlara ulaşabilir. Tasarruf için en önemli şey bir yerlerden başlamaktır. Bu yazımızda paranız olmadığında bile tasarruf yapmanız için fikirleri size sunarak ekonominize katkı yapmak adına birçok yoldan bahsedeceğiz.

Tasarruf için Önceliğiniz Her Zaman Birikim Yapmak Olmalıdır

İnsanlar arasında yanlış bir inanış olarak eline geçen parayı ilk harcayıp sonra kalan miktar ile birikim yapmak düşüncesi vardır. Harcamalarını tamamen yaptıktan sonra birikim yapmaları için yeterli miktarda parayı göremediklerinde ise moralleri bozuluyor ve birikim yapma hevesleri tamamen ortadan kalkıyor. Hevesinizi kaybetmemek için kesinlikle ilk olarak birikim yapmaya odaklanmalısınız.

Aylık bütçe planlamanızı yaparken faturalarınız için para ayırır gibi birikiminiz için de para ayırmanız gerekmektedir. Bankalar bu konuda size çok iyi şekilde yardımcı olabiliyor. Banka hesaplarınızın içerisinde birikim hesabı oluşturarak, bu hesaba para aktarılması için rutin ödeme talimatları verebilirsiniz.

Büyük Hedeflerden Önce Küçük Hedeflere Odaklanın, Her şeyin Bir Sırası Var

Birikim yapma alışkanlığını daha yeni yeni kazanmaya çalışan bir insansanız küçük hedefler koyarak bu hedefleri büyük hedeflere ulaşmak için basamak olarak kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak aylık geliriniz 1000 Türk lirası olarak varsayalım, bu gelirin 500 Türk lirasını tasarruf için değil de 50 lirasını tasarruf için ayırmaya özen gösterin. Bu şekilde tasarruf etme alışkanlığı kazanacak ve ileride daha büyük miktarlarda tasarruflar yapabileceksiniz.

Kredi Kartı Harcamalarınıza Sınırlandırmalar Koymalısınız

Bankalar, kredi kartı kullanan genç insanları çok sever. Bunun sebebi ise kontrolsüz kullanımın en yaygın olduğu kesimin bu insanlardan oluşmasıdır. Para harcamaya çok fazla alışkın olan bu kesim sayesinde kredi kartı satışları büyük miktarlara çıkmaktadır. Bankaların kredi kartı kullanıcılarına sunduğu hizmetler arasında bulunan en önemli özellik ile kredi kartı harcama sınırlandırması yaparak tasarruf yapmak imkanı bulabilirsiniz. Bunu müşteri hizmetini arayarak yapma imkanınız bulunuyor.

Tasarruf için Telefon Faturanızda Düzenlemeler Yapın

Cep telefonu faturaları insanların tasarruf yapmalarını engelleyen en büyük nedenlerden biridir. Tarifenizi daha düşük maliyetli tarafa çekerek tasarruf yapma yolunda en iyi adımlardan birini atmış olursunuz. 10 – 20 lira bile olsa küçük miktarlarda tasarruflar ileride daha güzel şeylerin olacağının habercisi olabiliyor.

Otomatik Ödeme Talimatlarını Titizlik ile Kullanın

Bankaların kullanıcılarına sağladığı en iyi çözümlerden birisi de otomatik ödeme talimatı özelliğidir. Otomatik ödeme talimatı vererek tasarruf yapılır mı sorusunun cevabıda kesinlikle evet. Ödeme tarihleriniz geçtiğinde boş yere faizler ödemeniz engellenerek bu özellik sayesinde her şey tam zamanında yapılmaktadır. Elektrik, su ve doğalgaz bu üç şey insanın hayatını sürdürebilmesi için gerçekten çok önemli bir yerde bulunuyor. Bu tür gereçlerin ödemelerini zamanında yapmadığınız takdirde sıkı faiz bedelleri ile karşılaşma oranınız çok çok yükseliyor. Bu sebepten dolayı faturalarda otomatik ödeme talimatları vererek fahiş faizlerden kaçınabilir ve bunun sonucunda ekonominizi düzenleyebilirsiniz.

E-Haciz Nedir? E-Haciz Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır

Previous article

Bankalara Yaptığınız Ödemeleri Azaltarak Tasarruf Yapmak

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hayata Dair