Asgari ÜcretlerGenelHayata Dair

Amerika’da Asgari Ücret, Abd’de İşçilerin Maaşları

0
Amerika’da Asgari Ücret ne kadar
Amerika’da Asgari Ücret

Amerika, herkes tarafından görülmek veya çalışmak istenen bir ülkedir. Herkes bu ülkeye uyum sağlayamamaktadır. Amerika’da maaşlar, şehir ve eyaletlere göre değişebilmektedir. Orlando’da çalışan bir mühendis, Florida’da çalışan bir mühendis ile aynı maaşı almamaktadır. Tembel olmayan insanlar Amerika’da sevilmektedir. Çalışkan insanlar için her zaman bir şans vardır. Çalışma şartlarından dolayı birçok kişi ek olarak part-time işler yapabilmektedir.

Çoğu zaman kişinin ikinci bir iş bulabilmesi için mevcut firması bile yardımcı olmaktadır. Amerika’da üniversite öğrencileri geceleri part-time çalışmakta ve harçlıklarını çıkartmaktadırlar. Amerika’da çalışmak bir kültür meselesidir. Bu kadar çalışma sevdalısı bir ülkede asgari ücret merak edilmektedir ve Amerika’da asgari ücret ne kadar gibi sorular yöneltilmektedir.

Amerika’da Asgari Ücret

Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da asgari ücret uygulaması aktiftir. Amerika’da eyalet sistemi bulunduğu için federal hükümet tarafından belirlenen asgari ücret her eyalette uygulanmaz. Asgari ücretin ne kadar olacağı veya federal hükümet tarafından belirlenen asgari ücretin uygulanıp uygulanmayacağı eyalet hükümeti tarafından belirlenir.

Federal hükümet asgari ücreti saatlik 7.50 dolar olarak belirlemiştir. Amerika’da haftalık çalışma süresi yasal olarak 40 saat olarak belirlenmiştir. 40 saat üzerinden hesaplama yapıldığında Abd’de asgari ücret 1200 dolar civarındadır. Eyalette belirlenen asgari ücreti, iş verenler ve ekonomik durum belirlemektedir.

Abd’de Eyaletlere Göre Asgari Ücret

Amerika’da en yüksek asgari ücret veren eyalet California eyaletidir. En düşük asgari ücret veren eyalet ise, 5.15 dolar ile Wyoming eyaletidir. Ekonomik yoğunluğun olduğu bölgelerde asgari ücret daha fazla olmaktadır. Bu durumu Türkiye’den örnek vererek açıklayabiliriz. Örnek olarak; İstanbul’da asgari ücret 2000 TL olmaktadır fakat Bitlis’te asgari ücret 1500 TL olmaktadır. Tabi Türkiye’de eyalet sistemi bulunmamakta olduğu için asgari ücret tüm Türkiye’de tektir.

Asgari ücretin her eyalette farklı olmasının sebebi; farklı eyaletlere yatırım yapılması istendiği içindir. Bu politika ABD hükümeti tarafından belirlenmiştir. Amerika’da 5 eyalet asgari ücret politikasını uygulamamaktadır.

amerika maaş

Amerika’da Asgari Ücret ne kadar

Amerika’da Maaşlar Ne Kadar ?

Amerika’da en çok doktorlar kazanmaktadır. Amerika’da en yüksek maaş alan kişiler, bu sektörde bulunan cerrah ve doktorlardır. Amerika’da genel olarak maaşlar ile geçinilebilmektedir. Bir otobüs şoförü ortalama 4500 dolar maaş alabilmektedir. Üstelik sadece ehliyet ve kurs ile bu işi yapabilirsiniz. Kurs maliyeti 10 ile 15 bin dolar arasında değişmektedir. Şehirlere göre maaşlar değişmektedir fakat ortalama en düşük otobüs şoförü maaşı 2500 dolardır. İnşaat işçisi, boyacı ve aşçı gibi meslekler tecrübelerine göre yüksek maaş alabilmektedirler.

Amerika’da eğitim ve sertifikalarınızdan önce, iş ahlakınıza dikkat edilmektedir. Bundan sonra deneyime dikkat edilir ve alacağınız maaş belirlenir. Tabi ki eğitimli kişilerin iş bulma imkanı ve daha kaliteli işler bulma imkanları daha fazladır. Ancak eğitiminiz Abd’de tek başına işe girmenize yeterli olmayabilir. Bu bağlamda kendinizi geliştirmeli, insan ilişkilerinizi kuvvetlendirmelisiniz.

Abd’de asgari ücretle ilgili güncel gelişmeleri bu başlık altında paylaşabilirsiniz. Amerika’ya gitmeyi düşünüyorsanız, sorularınızı buradan iletebilirsiniz. Abd’de yaşayan kullanıcılarımızın sorularınıza cevap vermesini bekleyebilirsiniz. Abd’de asgari ücreti konu edindiğimiz makalemizi burada noktalıyoruz. Hollanda’da asgari ücret ne kadar başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Para Para

Hollanda’da Asgari Ücret, En Düşük ve En Yüksek İşçi Maaşları

Previous article

Bahreyn’de Asgari Ücret, Bahreyn İşçi Maaşları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir