EkonomiGüncelPiyasalar

Borsayı Etkileyen Faktörler | Borsa Yükselir mi, Ne Zaman Yükselir?

0
borsa nelerden etkilenir
borsa ne zaman yükselir, borsayı etkileyen faktörler

Pandeminin seyri, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının politikaları ve ekonominin yönetimi gibi faktörlerin etkilediği borsa, 2020 yılını yükselişle kapatmıştır. Borsa adına tarihin en iyi yıllarından birisini geride bıraktığımız bu süreçte borsanın yükselişi veya düşüşü yatırımcılar için merak konusu oldu. Alış işlemlerinin artmasıyla yükselişe geçen borsa, ekonomiyle doğrudan ilişkilidir. Borsanın yükselmesi halk açısından olumlu sonuçlar doğuracak şekilde ekonominin artmasına neden olur. Borsa İstanbul (BİST) 2020 yılının özellikle son üç ayında yaşadığı yükseliş trendi sayesinde geçtiğimiz yılın değer kazancını yüzde 24-25 oranında kapatmıştır. BİST için verimli sayılabilecek bir senenin ardından son zamanlarda hangi gelişmelerin borsa üzerinde nasıl etki yapacağı merak konusu oldu. Bu yazımızda öncelikle borsa yükselişinin ne anlama geldiğine değinip; Borsayı etkileyen faktörler nelerdir? Sorusuna borsayı olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek süreçler kapsamında yanıtlayacağız.

BORSANIN YÜKSELMESİ

Borsanın yükselmesi aslında endekslerin yükselmesi anlamına gelir. Endekslerin hesaplanması hisselerde oluşan giriş çıkışların farkına göre yapılmaktadır. Eğer alış işlemleri fazlaysa endeks artar ve borsa yükselişe geçer. Burada borsa yükselişinin temsil ettiği nokta alış işlemlerinin fazla olmasıdır. Borsa düşüşü ise piyasada satış işlemlerinin yoğunlukta olduğu anlamına gelmektedir.

BORSA YÜKSELİNCE NE OLUR?

Borsanın yükselmesi, bir ülke ekonomisinin iyi bir şekilde işlemesi ile gerçekleşir, bu noktada borsa ekonomiyle birebir etkileşim içerisindedir. Ekonomiyi doğrudan düzenleyen borsa endekslerinin yükseliş yaşaması durumunda ekonomide de artışlar meydana gelir. Bu artışlar büyüme, istihdam vb. verilerin olumluya dönmesi anlamına gelir. Ekonomide yaşanan yükselişler, iş olanaklarını arttıracağı için bu durum halk adına olumlu sonuçlardan biri sayılmaktadır.

BORSAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere borsanın yükseliş ve alçalış durumu endekslere ve hisse senetlerinin alış gücüne bağlıdır. Hisse senetlerinde oluşan arz, endekslerin yükselmesine neden olur, dolayısıyla borsa yükselişe geçer. Ülke ekonomisinin iyilik durumu, istikrarlı borsayı temsil eder. Ekonomideki verilerin olumlu yönde olması borsanın yükselişe geçmesini sağlar.

Borsayı etkileyen bir diğer faktör ise faiz oranlarıdır. Faiz oranlarının yüksek olduğu durumlarda yatırımcılar borsada hisse senedi almak yerine faiz getirisi sağlayabilecekleri fonlar aramaya başlarlar. Bu durumda faizlerde yükselme hisse senetlerinin fiyatlarının düşmesine ve borsa endekslerinin negatif yönde etkilenmesine sebep olur. Aynı şekilde faiz oranı düşerse hisse senedi fiyatları artar ve yatırımcılar borsaya yönelir.

Borsayı negatif yönde etkileyen gelişmelerden bir diğeri ise siyasi olaylardır. Ülkede yaşanabilecek siyasi istikrarsızlık, yönetime yapılan askeri müdahaleler borsanın düşmesine neden olurken iç siyasette bu gibi problemlerin yaşanmaması veya nadiren gerçekleşmesi borsanın düşmesine engel olacaktır. Aynı şekilde borsaları etkileyen faktörler arasında gelişmiş ülkelerde gerçekleşen olaylar önemli bir rol almaktadır. Bu olaylar, borsanın seyrini olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilir. Özetle hisse senetlerine oluşacak arz, alış işlemlerinin artmasına dolayısıyla borsanın yükselişe geçmesine neden olmaktadır. Hisse senetlerinin alımını etkileyen her türlü siyasi, küresel veya ekonomik faktörler borsayı negatif yönde etkilemektedir.

Borsa Ne Zaman Yükselir?

Borsayı etkileyen bir çok faktör var. Döviz kurları, enflasyon oranları, şirket bilançoları, komşu ülkelerle ilişkiler ve yurtdışı piyasalarda yaşanan gelişmeler hisse senedi piyasalarını etkiler.

Borsayı etkileyen en önemli faktörler ise faiz oranları ve döviz kurlarıdır. Bu nedenle faiz oranları ve döviz kurları ile ilgili güncel gelişmeleri takipte kalmak önemlidir. Günlük analiz ve haberlerle bu şekilde piyasa takibini dolar ne olur sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Denizbank Müşteri Temsilcisine Direk Nasıl Bağlanılır?

Previous article

Kaldıraçlı İşlem Nedir? Nasıl Yapılır? Kaldıraçlı İşlem Riskleri Nelerdir?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi