Asgari ÜcretlerEkonomiGenelHayata Dair

Hollanda’da Asgari Ücret, En Düşük ve En Yüksek İşçi Maaşları

0
hollanda'da asgari ücret ne kadar
asgari ücret

Hollanda’da farklı meslek grupları arasında maaş farkı pek yoktur. Üniversite mezunu ve vasıfsız işçi arasında maaşları hemen hemen ayınıdır. Bu yüzden dışarıdan gelen işçiler avantajlı konumdadırlar. Hollanda’da çalışma saatleri dünya standartlarını aşmamaktadır. Çoğu meslek grubu, asgeri ücretin üzerinde maaş almaktadır. Hollanda çalışmak ve yaşamak için güzel bir ülke olduğu için Hollanda’da asgari ücret ne kadar sorusu her zaman sorulmaktadır.

Ülkemizde elde edilen lisans diplomalarının birçoğu Hollanda’da geçersiz sayılmaktadır. Bu yüzden buradan alınan diploma ile orada çalışmayı düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmeniz gerekmektedir. İmkanı olanlara önerimiz; Hollanda’da okuyup lisans diploması almalarıdır.

Hollanda’da Asgari Ücret

Hollanda’da asgari ücret 1.578 Euro’dur. Asgari ücret, yaş gruplarına göre farklılık gösterebilmektedir. 15 yaşında bir çalışan 473 Euro asgari ücret alırken, 22 yaşında asgari ücret ile çalışan bir kişi 1.578 Euro almaktadır. Hollanda asgari ücrete çok fazla zam yapmamaktadır. Yıllık ortalama 20 – 30 dolar gibi küçük zamlar yapılır.

Hollanda’da çalışmak şu an için iyidir. Bunun sebebi hem kur farkının yüksek olmasıdır hem de hayat standartlarınızı yükseltebileceğiniz bir ülke olmasıdır. Ülkemizdeki gibi asgari ücret ile çalışanlar yüksek saatler çalışmamaktadır. Alınan 1.578 asgari ücret, yaşam standartlarını sağlamanız için yeterli olmaktadır.

hollanda da asgari ücret

asgari

Hollanda’da Genel Maaşlar Ne Kadar ?

Her ülkede olduğu gibi Hollanda’da hizmet sektöründe çalışan birçok insan bulunmaktadır. Aşçılar, barmenler, otel ve restoran çalışanlarını bu gruba dahil edebiliriz. Kişinin kendini geliştirmesine, niteliklerine ve tecrübesine göre maaşlar değişmektedir. Orta standartlara sahip bir kişi bu sektörlerde çalıştığında ortalama 1800 Euro maaş alabilmektedir.

Çağrı merkezi çalışanları, güvenlik görevlileri, host veya hostesler, akaryakıt görevlileri ise ortalama 2000 Euro maaş almaktadır. Hizmet sektöründe çalışan birçok kişi lisans diploması olmamasına ragmen iş bulabilmektedir.

Çiftçi, bahçıvan, çoban, çiçekçi ve veteriner gibi meslekleri icra eden kişiler 2000 Euro ile 2300 Euro arasında maaş alabilmektedirler. Hollanda deniz ürünleri, çiçek, peynir ve laleleri ile meşhur olduğu için bu sektörde çalışanlar, diğer sektörlere göre daha yüksek maaş alabilmektedirler. Kişinin tecrübesine göre bu sayılar hemen hemen 2 katına kadar yükselebilmektedir.

Teknik bilgisi yüksek olan kişiler de Hollanda’da işsiz kalmamaktadır. Bunlara örnek olarak; elektrikçi ve araba tamircilerini gösterebiliriz. Bu meslekleri icra eden kişiler ortalama 2500 Euro maaş alabilmektedir. Yapılan işin kalitesine göre maaşlar yükselebilmektedir. Bu alanda herhangi bir diploma şartı bulunmamaktadır. İlkokul, ortaokul veya lise mezunları bu sektörlerde iş bulabilmektedir.

Bunların yanında taksi, kamyon, servis ve benzeri gibi şoförler, Hollanda’da 3000 Euro’ya yakın maaş alabilmektedirler. Hollanda’da en yüksek maaş alan meslekler ise; diş hekimi, doktor, sistem yöneticileri, web tasarımcılar, yazılımcılar ve dövmecilerdir. Bu mesleklerin maaşları 3500 Euro seviyesinden başlayıp 7000 Euro’ya kadar yükselmektedir.

Para Para

Katar’da Asgari Ücret, Çalışma Şartları ve İşçi Maaşları

Previous article

Amerika’da Asgari Ücret, Abd’de İşçilerin Maaşları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir