GenelPiyasalar

VIX İndeksi Nedir? Vix Endeksi Özellikleri

0
vix endeksi ne demektir 2018

Son zamanlarda dünyada finans piyasalarında yaşanan sert hareketler sonrasında adını sıkça duymakta olduğumuz vix endeksi diğer bir deyişle volatilite endeksi hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdik. Bu yazı dizisi içerisinde vix endeksi nedir, vix endeksinin özellikleri nelerdir, vix indeksi nasıl yorumlanır, vix indeksi üzerinde günlük, haftalık ve aylık dalgalanlanmalar ne anlama gelmektedir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Vix Endeksi Nedir?

Vix indeksi, hisse senetleri piyasasında beklenen dalgalanmaları gösteren bir uygulamadır. Chicago Opsiyon Borsası tarafından periyodik olarak hesaplanır ve yayınlanır. Piyasalar tarafından korku endeksi olarak de nitelendirilir. VIX endeksi, hisse senedi piyasaları için en önemli göstergelerden biridir. Vix endeksi piyasa oyucnuları tarafından çeşitli isimlerle nitelendirilmektedir. Bunlar volatilite endeksi, korku endeksi, endişe endeksi olarak sıralanabilir.

Dalgalanma endeksi ve finansal varlıkların bu endekse bağlı olarak dalgalanması ilk olarak Menachem Brenner ve Dan Galai tarafından 1986 yılında geliştirildi. Bu ikili dalgalanma endeksini ilk önce Sigma Endeksi olarak opsiyon ve vadeli işlem sözleşmelerindeki dalgalanmaları tahmin etmek için kullandı.

1986 yılında Brenner ve Galai, ilk olarak hisse senedi piyasaları daha sonrasında ise faiz oranları ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar için bir model oluşturdu.

Şu an ki VIX indeksi, hisse senedi piyasalarındaki yakın gelecekteki teorik beklentilerin formüle edilmesi için kullanılıyor. Şu an ki Vix indeksi ile opsiyonların teorisini ve şu an piyasada bulunan opsiyonların verilerine göre S&P 500 indeksinin yıllık değişim verisini kullanarak 30 günlük bir dalgalanma tahmini yapılmaktadır.

vix endeksi ne demektir 2018

VIX İndeksinin Özellikleri

  • VIX indeksi, S&P 500’deki tüm alım ve satım opsiyonlarının piyasa fiyatlarını girdi olarak kabul eder. Buradaki amaç ise S&P 500 opsiyon piyasasında görülecek 30 günlük tahmini dalgalanmayı hesaplamaktır.
  • VIX indeksi, varyans swapının dalgalanmasıdır swapın kendi dalgalanması değildir.
  • VIX indeksi, aslında 30 günlük S&P 500 indeksinin risk nötr beklentilerinin kare köküdür.
  • VIX indeksi, Chicago borsası tarafından eş zamanlı olarak hesaplanır ve yayınlanır.
  • VIX indeksi, önceden basın tarafından sıkça kullanılan VXO (tercih edilen dalgalanma indeksi) indeksinin yerini aldı.

VIX İndeksi Nasıl Yorumlanır?

Vix endeksi, yüzdesel olarak ifade edilir ve S&P 500’de bir yıl içerisinde beklenen dalgalanmayı yüzde 68 güven aralığı ile gösterir. Örneğin VIX indeksi yüzde 15 ise, bu demek oluyor ki S&P 500 indeksinde, yüzde 68 ihtimalle yüzde 15’lik bir değer kaybı ya da değer artışı gözlemlenecektir.

Vix Endeksi Düşerse

Vix endeksinde yaşanan düşüş para piyasalarına pozitif olarak yansıyacaktır. Yani borsalar yükselecek ve piyasalardaki endişeli ortam azalacak anlamına gelmektedir. Vix endeksinde yaşanan düşüşler genel anlamda piyasalarda endişe azaldığından güvenli liman talebi gören ürünlerin fiyatlarını da etkileyebilecektir. Yani altın ve japon yeni gibi ürünlere yapılan yatırımlarda azalış gözlenmesi muhtemel olacaktır.

Vix Endeksi Yükselirse

Vix endeksinin yükselişi demek piyasalarda bir şeylerin yolunda gitmeyeceği anlamına gelmektedir. Tabi her zaman bu anlamı ifade etmez ancak aşırı yükselişlerde ya finansal kaynaklı krizler ya da savaş, terör olayları vb. olayların dünya gündeminde yer alacağını ifade etmektedir. Vix endeksinde yaşanan yükselişler piyasa üzerinde endişe uyandıracağından çoğunlukla japon yeni ve altın gibi güvenli liman yeri olarak bilinen yatırım araçlarına da talep getirecek ve bu ürünlerin fiyatlarında değerlenmelere sebep olacaktır.

Aylık Dalgalanma

  • VIX indeksindeki aylık dalgalanma 15 rakamı 12’ye değil √12’ye bölünerek elde edilir. Bu da aylık aşağı yukarı yüzde 4,33’lük değişime işaret etmektedir.

Haftalık Dalgalanma

  • Bir haftalık beklenti ise yine 15, √52’ye bölünerek elde edilebilir. Böylelikle haftalık değişim aşağı yukarı yüzde 2,08 olarak bulunur.

Günlük Dalgalanma

  • VIX indeksi ile yapılan yıllık tahminler günlük tahminlere çevrilirken tatil günlerine de dikkat edilmelidir. Bir yılda yaklaşık 252 iş günü olduğu varsayılırsa, günlük dalgalanma aşağı yukarı yüzde 0,95 olarak hesaplanabilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Previous article

George Boole Kimdir ? George Boole’nin Hayatı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel