Asgari ÜcretlerHayata Dair

Almanya’da Asgari Ücret ve Almanya’da Maaşlar

0
Almanya’da asgari ücret
almanya'da çalışmak

Her ülkede ve meslekte olduğu gibi Almanya’da da maaşlar sektöre göre değişiklik göstermektedir. 2014 yılında getirilen yasa ile asgari ücret uygulamasına geçilmiştir. Almanya’da asgari ücret 2019 yılında 1550 Euro olarak belirlenmiştir. Asgari ücrete her yıl ortalama %5 oranında zam yapılmaktadır. Almanya’da yaklaşık 4 milyon kişi asgari ücret karşılığında çalışmaktadır.

Güncel Almanya Asgari Ücreti

Asgari ücret yerli ve yabancılar için aynı şekilde uygulanmıştır. Türk olarak göç eden bir kişi, Almanya vatandaşı olan bir kişi ile aynı asgari ücreti almaktadır. Getirilen yasa ile asgari ücretin altında işçi çalıştıran şirketlere 500 bin Euro değerinde ceza verilmektedir.

Almanya’da Maaşlar

Her sektörde ve meslekte maaşlar farklılık göstermektedir. Almanya’nın çalışma koşulları ve maaşları birçok Avrupa ülkesine göre daha iyidir. Almanya’da maaşlar yıllık enflasyon oranına göre değişmektedir, her yıl ortalama %3 oranında zam yapılmaktadır. Verilen maaşlardan işsizlik sigortası, emeklilik sigortası, sağlık sigortası ve gelir vergisi kesilmektedir. Maaştan kesilen vergi oranı, evli veya bekar olmanıza ve çocuklu ya da çocuksuz olmanıza göre değişmektedir.

Almanya’da en yüksek maaşı doktorlar almaktadır. Bir doktorun yıllık brüt maaşı ortalama olarak 85.000 Euro’dur. Doktorların ardından en yüksek maaş alan meslekler; mühendisler, bilişim sektörü ve bankacılardır. Bu alanda çalışanlar yıllık brüt olarak oralama 75.000 Euro maaş almaktadır.

Almanya hukuk sektöründe maaşlar; avukatlar için aylık ortalama 5000 Euro’dur. Türkiye’de katip diye adlandırdığımız çalışanlar ise, ortalama 3000 Euro maaş almaktadır. Bu grubun en yüksek maaşını savcı ve hakimler almaktadır. Almanya’da savcı maaşları aylık ortalama 7200 Euro
civarındadır.

almanya'da maaşlar

almanya’da çalışma şartları

Almanya’da işçi maaşları, sektörüne göre değişiklik göstermektedir. Bu sektörde maaşlar, işçinin tecrübesine göre değişmektedir. Vasıfsız bir işçi asgari ücret alarak çalışmakta fakat tecrübeli  ve vasıflı bir işçi ortalama 2000 Euro maaş almaktadır. İnşaat sektörünün gelişmesiyle maaşlar yükselmiştir.

Almanya’da öğretmen maaşları, 3000 Euro seviyesindedir. Devlette maaşlar ve özel sektörde maaşlar değişmektedir. Yine öğretmenin tecrübesine göre maaşı değişebilmektedir. Özel ders veren öğretmenler, sektörüne göre farklı maaş alabilmektedir.

Eğitime bağlı olarak maaş değişmektedir. Almanya’da üniversite mezunu bir kişi, yıllık ortalama 46.000 Euro maaş almaktadır. Yüksek lisans yaparak mezun olan kişiler ise, bu miktardan %15 oranında daha fazla maaş almaktadır. Almanya’da eyaletlere göre maaş farklılıkları gözlemlenmektedir. En yüksek maaş verilen eyalerler; Hessen, Bayern ve Baden-Württemberg’dir.

Almanya’da kolay iş bulunan sektörler; mühendislik, tıp, fizik, otomotiv, kimya, bankacılık ve ilaç sanayidir.

Para Para

Varant Nedir, Varantın Avantajları

Previous article

Broker Nedir , Ne İş Yapar ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir