EkonomiGenelYatırım

Varant Nedir, Varantın Avantajları

0
Varant nedir
varant

Varant Nedir ?

Finans alanında yatırım yapan birçok kişi varant terimini duymuştur. Varant nedir ve varant ile nasıl para kazanılır sorularına cevapları yazımızda bulabilirsiniz. Bu sayede yeni bir enstrüman hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

Varant, varlığa dayalı menkul kıymet anlamına gelir. Varant sayesinde yatırımcı, varlığı alır ve satma hakkı elde eder. Bunları da belirli bir vade süresince gerçekleştirmesi gerekir. Sermayesi az olan yatırımcılar, varant kullanmaktadır. Bu sayede hem düşüşten hem de artıştan para kazanma imkanı doğar.

Garanti Bankası, Akbank, Halkbank, Aselsan ve Tüpraş’a yatırım yapabilirsiniz. Varant ile yatırım yapabileceğiniz enstrümanlar arasında bunlar bulunur. Bunlara ek olarak döviz, hisse senetleri, petrol, borsa endeksleri, döviz ve altına yatırım yapabilirsiniz.

Varant’ın ihracatçıları arasında İşvarant ve Deutsche Bank yer almaktadır. Bu kurumların resmi sitelerinden en uygun varantları inceleyebilir ve yatırım yapabilirsiniz. Varant konusunda çevrimiçi eğitimlere ve detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Varant piyasasında başarılı olmak için yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Diğer enstrümanlarda olduğu gibi başkalarının beklenti ve yorumlarına göre hareket etmeyin. Enstrümanların en temel kuralı budur. Kesinlik bilgi sahibi olmadan bu piyasaya dahil olmayın. Değeri düşük olan varantları tercih edip, çok para kazanmayı düşünmeyin. Bu varantlar, vadesinin sonuna yaklaşmış ve çöp olarak nitelendirilen varantlardır. Deneme işlemleri açarak, varant seçme konusunda tecrübe edinin.

Varantta Bilinmesi Gereken Terimler

Bu terimler arasında Delta ve Makas Aralığı yer almaktadır.

Delta: Kaldıraç oranı anlamına gelmektedir. En yüksek kaldıraç oranı olan varantı seçmeniz doğru olacaktır. Varant seçerken doğru delta seçmekte önemlidir, sadece bu şekilde kazanç elde edebilirsiniz.

Makas Aralığı: Alım ve satım aralığında yer alan farkı ifade eder. Makas aralığı yüksek olan varantlar tercih edilmemelidir, dengesiz varant olarak nitelendirirler. Makas aralığı en çok 2 olan varantları bulmanız gerekmektedir. Örnek olarak; 1.10 ve 1.12 gibi.

varant terimleri

varant

Varant’ın Avantajları Nelerdir ?

Aşağıdaki listede yer alan avantajlar sayesinde varant kullanılmaktadır.

– Küçük sermaye ile büyük paralar kazanma imkanı sunmaktadır.
– Enstrümanın hem yükselişinden hem de düşüşünden para kazanma imkanı bulunmaktadır.
– Türkiye’de yatırım yapılamayan yabancı borsalara az maliyetle yatırım fırsatı sunulmaktadır.

Varant’ın Dezavantajları Nelerdir ?

Her enstrümanın avantajı olduğu gibi dezavantajı da olmaktadır.

– Düşük deltalı bir varant seçmek dezavantaj olarak görülür. Yüksek delta oranı olan varant seçmeniz gerekmektedir.
– Belirli bir vadenin olması büyük dezavantajdır. Uzun vadeli varant tercih etmeniz ve vade dolmadan elden çıkarmanız gerekmektedir.

Para Para

İmza Sirküleri Nedir, Nasıl Çıkarılır ?

Previous article

Almanya’da Asgari Ücret ve Almanya’da Maaşlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi