Dolar YorumlarıEkonomiForex

ABD Tahvil Faizleri Fırladı, Dolar Kuru Aniden Yükseldi

0
abd tahvil faizi arttı dolar yükseldi
abd tahvil faizi arttı dolar sert yükseldi

Dolar kurunda akşam saatlerinde oldukça sert bir hareket yaşandı. Hem dolar/TL hem de euro/TL %4 üzerinde yükselerek şaşırtırken bunun sebepleri yatırımcılar tarafından araştırılmaya başlandı. Doların yükselişi ardındaki detayları sizlerle bu yazımızda paylaşıyoruz.

ABD Tahvil Faizleri Yükseldi

ABD tahvil faizleri hafta başından beri yukarı yönlü syerini korumaktaydı. Bu aksam ise 1,61 seviysine yükselerek piyasalara bir anda satış getirdi.  ABD borsaları sert düşerken, Türk Lirası, Güney Afrika Randı, Brexilya Reali gibi para birimlerinde oldukça sert satışlar yaşandı. Yani durum sadece Türkiye’ye özel değildi. Bu nedenle ekstra bir haber akışı olmadığını ve kur tarafında yaşanan dalgalanmanın ana sebebinin ABD tahvil faizleri olduğunu söyleyebiliriz.

Albayrak Söylemlerinin Etkisi Olabilir mi?

Reuters haber ajansı, Erdoğan’ın Albayrak hakkında olumlu konuşmasını kabinede yeni bir görev alabilir şeklinde bir değerleme ile sundu ve bu durumun dolar kurunu ateşlediğini savundu. Ancak bu görüşün doğruluk payının olmadığını görüyoruz. Çünkü yaşanan hareket küresel bir hareketti ve diğer gelişmekte lan ülke para birimlerinde de benzer kayıplar yaşandı.

Dolar Düşer mi?

Dolar kuru 7,44 sviyesine kadar çıkışlarını sürdürdü, sonrasında ise bu seviyeden satışlar gelmeye başladı. ABD tahvil faizlerinin de 1,50 altına gerilemesi ile beraber dolar kurunda 7,35 seviyesinin altına doğru bir düşüş yaşanıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1,45 altına gelirse muhtemelen 7,30 altına sarkan bir dolar kuru izleyebiliriz. Ancak bir kaç gündür devam eden bu tahvil faizleri hareketlerinin devamı halinde bu şekilde ani ataklar yaşanma olasılığı da dışlanmamalıdır.

 

İthalat ve İhracat Nedir? İthal Etmek ve İhraç Etmek Ne Demek?

Previous article

Geleceğin Meslekleri Hangileri? Çok Para Kazandıracaklar Meslekler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir