Hayata Dair

Starbucks’da Nasıl Sipariş Verilir ? Starbucks İçecek Fiyatları ve Kültürü

0
starbucksda sipariş verme işlemi
starbucksda ne içilir, starbucksda freelancer çalışma ortamı

Günümüzde insanlar evlerinde kahve içmekten çok bu eylemi dışarı çıkıp yapmaktan daha fazla zevk alır hale geldiler. Artık Dünya çapında birçok kahveci açıldı fakat bunlardan en ünlüsü tabii ki Starbucks.

Eğer bugüne kadar Starbucks’a hiç gitmediyseniz ve oradan nasıl alışveriş yapıldığını bilmiyorsanız, bu yazıyı okumanızda fayda var.

İlk olarak starbucks kahvelerinin boyları, ilave tatlandırıcılar, şuruplar, kahvelerin fiyatları gibi birçok kriteri bilmeniz gerekiyor.

Adım adım Starbucks

Öncelikle ne tür bir kahve içmek istediğinize karar vermelisiniz. Kafeinsiz, yumuşak içimli, soya sütlü veya laktozsuz sütlü gibi birçok seçenek bulunuyor. Sırada arkanızdaki müşterileri bekletmemek için bunları önceden düşünmenizde fayda vardır. Çünkü Starbucks genellikle önünde sıra olunan bir kahve zinciridir. Bu kararı verirken size baristaların arkasındaki menüler yardımcı olacaktır. Orada yazan kahve çeşitleri ve fiyatlara bakarak ne içeceğinizi seçebilirsiniz.

Bir sonraki adım, kahvenizinin boyutunu belirlemektir. Starbucks’ta birçok boyut mevcut. Küçük, büyük, orta vb. İstediğiniz kahveyi söyledikten sonra kahvenizin boyutunu söyleyin. Eğer İngilizce olarak söylemek isterseniz küçük boy tall, orta boy grande, büyük boy ise venti olarak ifade edilmektedir. Eğer bir kahveyi ilk kez deneyecekseniz, denemek için küçük boyut alın. Bu aşamada son olarak da kahvenizi soğuk veya sıcak içmek istediğinizi belirtin. Grande Ice Americano, Venti Boy Sıcak Latte gibi.

Starbucks’ta kahve içerken farklı tatlar denemek herkesin hakkı. Burada vanilya veya fındık şurubuna kadar aklınıza gelebilecek tüm tatlandırıcılar mevcut. Kimi zaman tatlı, kimi zaman ekşimsi bir tat istersiniz ve siz ne istiyorsanız kahveniz ona göre hazırlanır.

Tüm isteklerinizi iletip siparişinizi verdikten sonra karşınızdaki barista size en uygun lezzeti yakalamak amacıyla bardağınıza işaretlemeler yapıp isminizi yazar ve kahveniz en lezzetli şekilde yapılmaya başlanır. Starbucks tarafından sunulan içeceklere bu linkten ulaşabilirsiniz. http://www.starbucks.com.tr/menu-list/beverage-list

Starbucks Standları

Kahve siparişinizi beklerken yüksek ihtimalle üstünde peçete, şeker vb. bulunan standlar göreceksiniz. Bu standlarda kendiniz ilave edebileceğiniz tarçın, şeker ve benzeri tatlandırıcılar bulabilirsiniz. Sadece bunlar değil aynı zamanda istediğiniz kadar peçete, pipet ve karıştırıcılar da bulunuyor. Bunun gibi tüm ihtiyaçlarınız sizin için önceden düşünülmüştür. Bu tarz isteklerinizle baristaları meşgul etmeyin, çünkü Starbucks sizin gibi birçok müşterinin sizi ağırladıkları gibi mükemmel bir şekilde ağırlamak için tasarlanmıştır.

Son olarak Starbucks’a giderken tedirgin olmanıza gerek yoktur. Çünkü bir çok müşteri sizin yaşadığınız duyguları yaşamakta veya daha önce yaşamış olmaktadır. Bu bakımdan seçim yapamamanız durumunda kimse size yuh ya ne içeceğini bilmiyor vs demeyecektir.

Starbucks Kültürü

Starbucks’a sıklıkla giden bir kesim bulunmaktadır. Bunlar genellikle öğrenciler ve freelancer olarak çalışmakta olanlardır. Starbucks gibi büyük kahve zincirleri içerisinde güzel çalışma ortamları barındırdıkları için hem öğrenciler hem de bilgisayarını yanına alıp ofis ortamında çalışma arzusu içinde olanlar için bulunmaz bir fırsat olmaktadır. Bu bakımdan sizde Starbucks’a giderken Laptop veya tabletinizi alıp çalışabilir, maillerinizi kontrol edebilir ve internet üzerinde yapmanız gereken işlemleri halledebilirsiniz.

Starbucks İçecek ve Yiyecek Fiyatları

Starbucks kahve zincirlerinde fiyatlar ülkemize göre bir tık pahalı olarak görülebilmektedir. Küçük boy kahve fiyatları genellikle 8 lira üzerinde olup büyük boy kahvelerde 15 liranın üzerine kadar çıkabilmektedir. Yine yiyeceklerden açma, poğaça ve kek gibi ürün fiyatları da genellikle 10 tl civarındadır. Yani normal bir fırından veya kahveciden alabileceğiniz ürünün hemen hemen iki katı olabilmektedir. Ancak hem ürün kalitesi bakımından hem de geçirilen zaman bakımından daha üst düzey bir deneyim sunulduğu da bir gerçektir. Zaten Starbucks’a genellikle kimse bir kahve içip kendime geleyim, ya da bir açma alıp karnımı doyurayım diye gitmemektedir.

Öğrenciler ders çalışma amaçlı, frelancerlar rahat çalışma ortamı bulma amaçlı, arkadaşlar sohbet etme amaçlı olarak giderek burada bir kahve alıp sabahtan akşama kadar çalışma fırsatı bulabilmektedirler. Bu bakımdan Starbucks ve bunun gibi kahve zincirleri ülkemizde kendilerine önemli bir yer edinmeyi başarmışlardır.

Bu makaleyi okuduktan sonra Starbucks’ta keyifli ve lezzetli bir şekilde kahve içmenin aslında ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Afiyet olsun!

Ripple Nasıl Satın Alınır, Ripple Nereden Alınabilir ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hayata Dair