Asgari ÜcretlerGenelHayata Dair

Cezayir’de Asgari Ücret, Cezayir’de Maaşlar

0
Cezayir'de asgari ücret
Cezayir'de asgari ücret ne kadar

Cezayir’de çalışmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Durum böyle olunca Cezayir’de asgari ücret ve Cezayir’de maaşlar merak edilmektedir. Cezayir, yüz ölçümü olarak ülkemizden 3 kat daha büyüktür. Bölgenin temel geçim kaynakları arasında doğalgaz ve petrol yer almaktadır. Bununla beraber birçok iş kolu oluşmuştur.

Cezayir, uzun yıllar Fransa sömürgesinde yer almıştır. Fransızlar, bölgeye birçok eneji üretim tesisi kurmuştur. Bu sayede Cezayir bağımsızlığını ilan edince, tüm bu kaynaklar bölgede kalmıştır. Ülke içerisinde inşaat, enerji ve tekstil sektöründe birçok yabancı çalışan bulunur. Türklerin de çalıştığı bu ülkede işçi maaşları oldukça iyi durumdadır.

Cezayir’de Asgari Ücret Ne Kadar ?

Cezayir’de asgari ücret 268 dolardır. Hükümet tarafından belirlenen bu ücret, yerel hakça az olarak görülmektedir. Asgari ücretin Cezayir’de karşılığı 32 bin Cezayir Dinarı civarındadır.

Bölge halkı aylık ortalama 500 dolar kazanmaktadır. İşe göre değişen maaşlar, tecrübenize göre de değişebilmektedir. Kendinizi geliştirmenize bağlı olarak maaşınız yükselmektedir. Cezayir halkının %30’luk kısmı 1500 dolar üzerinde maaş almaktadır. Bu sayı ortalamanın baya üzerindedir.

Cezayir’de maaşlar, çalıştığınız kurumun hangi ülkeye ait olduğuna göre değişebilmektedir. Cezayir’de faaliyet gösteren birçok Türk şirket bulunmaktadır. Türk firmalarının çoğu inşaat firmalarından oluşmaktadır. Durum böyle olunca Türk firmalar en çok inşaat işçisi aramaktadır. Bu firmalar genellikle 1 yıllık sözleşme imzalatarak işe alım yapmaktadırlar. Bu sektörde çalışan inşaat işçileri ortalama 1400 dolar maaş almaktadır.

Neden Cezayir ?

Cezayir’de çalışmanız için birçok neden bulunmaktadır. Sadece Türkiye’den değil, birçok ülkeden insanlar Cezayir’e iş için göç etmektedirler.

– Cezayir’de iş sektörleri oldukça fazladır ve iş bulmanız kolay olacaktır. Bu sektörlerin başında enerji, inşaat, tekstil ve gıda gelmektedir.
– Bölge her geçen gün geliştiği için birçok firma tarafından yatırım almaktadır. Bu sayede firmalara güven artmakta ve tazelenmektedir.
– Cezayir konum olarak Türkiye’ye yakın olduğu için avantaj olarak görülmektedir. İki ülke arasında uçuşlar ortalama 3 saat sürmektedir.
– Belirtilen 268 dolar asgari ücreti veren firma çok azdır. Yerel halk bile bu ücrete tabi çalışmamaktadır. Birçok firma asgari ücretin üzerinde maaş vermektedir. Maaş, tecrübenize ve kendinizi geliştirmenize bağlı olarak değişmektedir.

Cezayir’de inşaat sektörü maaşları değişiklik göstermektedir. Yeni bir işçi ortalama 1400 dolar alırken, usta olmuş inşaat işçileri ortalama 2500 dolar maaş alabilmektedirler. Vasıfsız işçiler ise, 1000 dolar civarı maaş ile çalışma imkanı bulabilmektedirler.

Cezayir sağlık sektöründe maaşlar, 1600 dolar civarından başlamaktadır. Bu ücreti hemşireler almaktadır. Cezayir’de yeni bir doktor ortalama 5000 dolar civarında maaş ile işe başlamaktadır.

Cezayir’de inşaat sektörü geliştiği için bu alanda birçok mimar ve inşaat mühendisi aranmaktadır. Mimarlar ortalama 4000 dolar maaş almaktadır. İnşaat mühendisleri ise, 5000 civarında maaş almaktadırlar.

Para Para

Fransa’da Asgari Ücret, Fransa’da Maaşlar

Previous article

İmza Sirküleri Nedir, Nasıl Çıkarılır ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir