Asgari ÜcretlerEkonomiGenel

Katar’da Asgari Ücret, Çalışma Şartları ve İşçi Maaşları

0
Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar
Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar

Türkiye’den birçok kişinin çalışmak istediği bir ülkedir. Durum böyle olunca, Katar asgari ücret ne kadar sorusunun cevabı merak edilmektedir. Katar; milli gelir, zenginlik ve ekonomi konusunda lider ülkelerden biridir. Katar’ın resmi para birimi “Katar Riyali”dir. 1 Katar Riyali, 1.57 Türk Lirasına eşittir.

Katar’da devlet tarafından belirlenmiş bir asgari ücret yoktur. Katar asgari ücret, çalışılan sektöre göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple birçok farklı asgari ücret bulunmaktadır.

Katar’da Asgari Ücret

Sektörlere göre farklı asgari ücretler olabilir fakat bu ücretlerin bir ortalaması oluşmuştur. Katar’da asgari ücret ortalama 1300 Riyaldir diyebiliriz. Sektöre göre asgari ücret değişebiliyor demiştik, bu durumda mühendisler 10 bin Riyal civarında maaş alabilmektedirler. Her ülkede olduğu gibi prestijli mesleklerin maaşları daha yüksek olmaktadır.

Katar’da çalışmak

katar çalışma şartları

Katar Çalışma Şartları

Katar, işçi cehennemi olarak bilinmektedir. Katar’da maaşlar ne kadar yüksek olursa olsun, çalışma şartları zorlayıcıdır. İşçiler, kendilerine değer verilmediğinden bahsetmektedir. Bazı kurumlarda haftalık çalışma saati, 60 saate kadar çıkabilmektedir.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülke çalışanlara ödemeler dolar olarak yapılmaktadır. Türk, Hint, Filipin ve Nepal asıllı kişiler, haftalık 60 ile 70 saat aralığında çalıştırılmaktadır. Bu uyruğa sahip kişiler ortalama 400 dolar asgari ücret almaktadır. Bu da 1600 Katar Riyali yapmaktadır.

Türkler Katar’da Ne Kadar Maaş Alır ?

Avrupa ve Amerika asıllı göçmenler, 1. sınıf göçmen olarak görülmektedir. Türk vatandaşları 2. Sınıf göçmen sınıfına dahil edilmektedir. Afrika ve Asya ülkeleri ise, 3. Sınıf göçmen olarak görülür.

Katar her meslek için Türkiye’ye göre daha fazla ödemektedir. Türkiye’de 5000 TL maaş alan bir müdür, Katar’da 15.000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. 15.000 TL ortalama 9.500 Katar Riyali yapmaktadır. Bu da dolar olarak ortalama 2900 dolar yapmaktadır. Maaşı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise, dildir.

Çalışacak kişi kaç dil biliyorsa maaşı o kadar artacaktır. Özellikle Arapça çok yüksek maaş almanızı sağlayabilir. Vasıflı ve eğitimli kişilerle beraber çalışmak isteyen eğitimsiz ve vasıfsız kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler ise, 1000 dolar gibi bir ücret almaktadırlar.

Katar’da hizmet sektöründe çalışan göçmenler ortalama 1000 dolar almaktadırlar. Temizlikçi, şoför, garson, inşaat işçisi bu sınıfa dahildir. Bunlarında yanında aşçı, teknisyen gibi meslekleri icra eden kişiler ortalama 2000 dolar alabilmektedir. Özetleyecek olursak; Katar’da asgari ücret her sektörde farklıdır. Kişinin uyruğuna ve kişisel donanımlarına bağlı olarak asgari ücret değişmektedir.

Asgari ücreti merak edilen bir başka ülke Kazakistan’da asgari ücretin ne kadar olduğuna buradan ulaşabilirsiniz.

Para Para

Yatırım Fonu Nedir ?

Previous article

Hollanda’da Asgari Ücret, En Düşük ve En Yüksek İşçi Maaşları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir