Asgari ÜcretlerGenelHayata Dair

Kazakistan Asgari Ücret, Çalışma Şartları ve Maaşlar

0
Kazakistan'da asgari ücret
Kazakistan'da asgari ücret ne kadar

Kazakistan, Orta Asya bölgesinin dikkat çeken ülkeleri arasında yer almaktadır. Birçok doğal kaynağı bulunan fakat bunları çıkaramadığı için yabancı ülkelere muhtaç bir ülkedir. Bu sebeple birçok yabancı yatırımcı, Kazakistan’a yatırım yapmaktadır. Kazakistan’da asgari ücret ve Kazakistan’da maaş merak edilmektedir.

Kazakistan Güncel Asgari Ücreti

Kazakistan’a yatırım yapan ülkeler arasında Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye yatırım konusunda 17. sıradadır. Yapılan enerji yatırımları çıkarıldığında ise bu sıra 4’e çıkmaktadır. Kazakistan’da kayıtlı 700 – 800 civarında Türk şirketi vardır. Bu şirketlerin birçoğu inşaat sektöründe hizmet vermektedir. Türkiye, bu sektörün lideridir diyebiliriz.

Kazakistan asgari ücret maaşları düşük görülmektedir. Bu ülkenini resmi para birimi Tenge’dir. Paranın dolar karşısında değeri ise, çok düşüktür. Kazakistan’da asgari ücret 90 dolar civarındadır. Türkiye’de olduğu gibi Kazakistan’da da asgari ücretle geçinmek oldukça zordur. Birçok kişi, ek işler yaparak gelir elde etmeye çalışmaktadır fakat birçok sektörde maaşlar asgari ücretten fazla ödenmektedir.

Kazakistan’da Çalışma Şartları

Ülkede günlük çalışma saati, 8 saattir. Bu süreden fazla çalışan kişilere ek ücret ödenmektedir. Bazı sektörlerde ağır çalışma koşulları bulunmasına rağmen çoğu sektörde çalışmak rahattır. Ülkede yer alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, birçok konuda çalışanları savunmakta ve konuda hassas davranmaktadır.

Kazakistan’da Maaşlar

Kazakistan’da çalışmak için bu ülkenin vatandaşı olma zorunluluğu yoktur. Gerekli şartlar karşılandıktan sonra çalışma belgeleri temin edilerek, iş başı yapılabilir. Kazakistan’da maaşlar her ülkede olduğu gibi sektöre göre değişmektedir. Kazakistan’da en yüksek maaşı doktor ve mühendisler almaktadır. Mühendis maaşları sektörüne göre değişmektedir fakat en aktif sektör inşaat olduğu için inşaat mühendisleri daha az maaş almaktadır. Kazakistan’da bir mühendis ortalama 400 dolar maaş alabilmektedir.

Bankacılar, finans uzmanları, finans danışmanları ortalama 100 dolar maaş almaktadırlar. Banka müdürleri ise, 150 dolara kadar maaş alabilmektedirler.

Kazakistan’da işçi maaşları sektöre göre değişmektedir. En çok işçi, inşaat sektöründe bulunmaktadır. Bir tarım işçisi ortalama 60 dolar alırken, inşaat işçileri 80 – 90 dolar civarında maaş alabilmektedir. İşçinin tecrübesine göre maaşı yükselmektedir.

Kazakistan’da sağlık sektörü maaşları yüksektir. Sağlığa önem veren her ülke, bu sektörün maaşlarını yüksek tutmaktadır. Doktor maaşları 300 dolardan başlayarak 1000 dolara kadar çıkmaktadır. Burada önemli olan doktorun alanı ve uzmanlık derecesidir. Özel sektörde çalışan veya kendi kliğini olan doktorlar daha yüksek maaş almaktadırlar. Hemşireler ise, 70 ile 100 dolar arasında maaş alabilmektedir. Burada da hemşirenin çalıştığı kurum ve tecrübesi maaşı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Para Para

Broker Nedir , Ne İş Yapar ?

Previous article

Senet ve Çek İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir