Ekonomi

Devlet Tahvili Nedir, Devlet Tahvili Nasıl Alınır ?

0
devlet-tahvili-nedir
devlet-tahvili-nedir

Devlet tahvili; devletin borçlanmasını sağlayan kıymetli belgedir. Tahvil vadesi, 1 yıldan uzun olur. Tahviller, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulur. Aynı zamanda Devlet İç Borçlanma Senedi ismiyle de bilinen Devlet tahvilleri, faiz getirisi de sunmaktadır. Garantili bir yatırım aracı olarak bilinen tahviller, birçok kişi tarafından da araştırılmaktadır. Durum böyle olunca devlet tahvili nedir ve devlet tahvili nasıl alınır soruları sorulmaktadır.

Devlet Tahvili Nedir, Devlet Tahvili Nasıl Alınır ?

Anapara ve faizin beraber ödenebildiği tahviller, faizin taksitlendirilmesiyle de ödenebilmektedir. Devlet tahvili almak istiyorum diyen bir kişi, ikincil piyayalardan yararlanarak tahvil alabilir. Bu noktada özel finans kurumları, bankalar ve aracı kurumlar, devlet tahvili satışı için tercih edilmesi gereken kurumlardır. Kurumlar ile anlaşma yaptıktan sonra hem tahvil alabilir hem de tahvil satabilirsiniz.

devlet-tahvili-nasil-alinir

devlet-tahvili-nasil-alinir

Alınan devlet tahvili nominal değeri,  vade dolduğunda elinize geçecek net para miktarını belirtir. Bunun dışında kupon oranı da araştırılmaktadır. Tahvil ile karşınıza çıkan bu terim, tahvil sahibi kişinin alacağı faizin yüzdesel olarak gösterilmesini ifade eder. Tüm bu hususlar ve ödeme koşulları, tahvil ile beraber açıkça  belirtilmektedir.

Bunlar dışında merak edilen bir konu daha vardır. Bu konu; devlet tahvilini vadesi gelmeden satmaktır. Devlet tahvili vadesi gelmeden satılabilir mi sorusu sorulmakta ve cevabı aranmaktadır. Tahvili aracı kurum sayesinde aldıysanız yine aynı kurum piyasasında satabilirsiniz. Merkez Bankası tarafından alınan tahviller, makbuzu gösterildiği takdirde satılabilmektedir.

Tarım Dışı İstihdam Verisi  Nedir ?

Kazançlı yatırımlar yapabilmek adına oldukça  önemli olan tarım dışı istihdam verisi, her ay Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanır. Evde çalışan kişiler, memurlar ve tarım işçileri, bu veriye dahil edilmez. Aylık ücret ödenen çalışan sayısındaki değiliklikleri gösteren bu veri, finans piyasasını da etkilemektedir.

Bitcoin Cüzdanı Nedir, Nasıl Açılır sorularının yanıtları için tıklayın.

Doktor Olmak, Güncel Doktor Maaşları

Previous article

Hisse Senedi Almanın Başka Bir Yolu: Forex

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi