EkonomiPiyasalarYatırım

Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Ne Demek? (Hisseye Etkileri)

0
borsada işlem göre tipe dönüşen hisse nedir
borsada işlem göre tipe dönüşen hisse nedir? Hisse fiyatını nasıl etkiler?

Hisse senedi piyasasında işlem yapıyorsanız bazı terimlere aşina olmuşsunuzdur. Eğer piyasaya son yılarda giren milyonlarca yatırımcıdan biriyseniz öğrenmeniz gereken kavramlardan biri de borsada işlem gören tipe dönüşümün ne demek olduğu. Bu makalede borsada işlem gören tipe dönüşüm nedir? Borsada işlem gören tipe dönüşen hisse senedi fiyatı nasıl etkilenir gibi soruları cevaplandıracağız.

Borsada İşlem Gören Tipe Dönüşüm Nedir?

SPK tarafından hisse senetleri için borsada işlem giren tipe dönüşüm kararı alınabilir. Bu karar ile beraber hissenin halka açıklık oranında artış olur. Hissenin dolaşımdaki paylarının artacak olması hisse senedi için negatif bir gelişme olarak kabul edilmektedir.

Daha önce borsada satılamayan payların artık satılabileceği anlamına gelen bu kap bildirimi ile işlem gören pay adedi de artacaktır. Bu nedenle hissenin işlem hacminde de artış beklenecektir.

Sonuç olarak borsada işlem gören tipe dönüşüm ne demek denildiğinde cevap olarak, şirket hisselerinin borsada işlem gören lot miktarının artması anlamı taşıdığını söyleyebiliriz. Bu da borsada o şirket ile ilgili satılabilir pay adedinin artması anlamına gelecektir.

İşlem Gören Pay Sayısının Artması Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsada işleme açık tahtalarda lot sayısının artması hisse için negatif bir gelişmedir. Yani bu hisselerin hemen aktif fiyattan satışa sunulmayacağı belli olsa bile sonuç olarak istendiğinde satılabilir halde olması hisseyi olumsuz etkiler. Dolayısı ile hissede işlem gören tipe dönüşüm kap bildirimi geldiğinde ekstra bir haber akışı yok ise hisse senedi bu durumdan negatif etkilenir. Burada borsada satılabilir hale gelen lot miktarı da önemlidir.

Halka açıklık oranı, fiili dolaşım oranı üzerindeki pay miktarına oranı gibi detaylar önemlidir. Bazen hisse fiyatını hiç etkilemeyecek miktarlarda borsada işlem gören tipe dönüşen kap bildirimleri de gelmektedir. Bu nedenle SPK’nın bu yönde vereceği kararlar sonrası detaylı bir araştırma yapmakta fayda olacaktır. Kap bildirimini doğru okuyup anlamak gerekirse aracı kurumunuzdaki danışmanlarınızla görüşmek faydalı olabilir.

Hisse Fiyatı Düşer mi?

Bahsettiğimiz üzere borsada işlem gören tipe dönüşen hisse kapı negatiftir. Bu nedenle de genel olarak hisse senedi fiyatında düşüşe yol açmaktadır. Burada düşüşe yol açan durum kap haberinden ziyade yatırımcı tercihleridir. Çünkü yatırımcılar lot sayısı artacak olduğundan endişe duyarlar.

Lot sayısının artması demek satışa yazılabilecek hisse adedinin fazlalaşması anlamına gelir. Bu nedenle de yatırımcılar genel olarak yüklü patron satışı veya şirketin kendi mallarını satacağı zaman SPK başvurusu sonrası temkinli olmaktadır.

Bazı durumlarda SPK borsa dışında bulunan payların borsada satılabilir hale getirilmesine izin vermemektedir. Ancak çoğu zaman irketler bir yolunu bulup kolay finansal kaynağa erişim için bunu tercih etmektedir. Bu durum kısa vadede hisse üzerinde bir güvensizliğe neden olsa da orta vadede sonuçları olumsuz olacak diye bir kaide yoktur. Burada borsada satılabilir hale gelen hisse adedi ve satış başvurusunun nedenleri önem arz ediyor olacaktır.

Borsada İşlem Görmeyen Tipe Dönüşüm Nedir?

Evet şimdi sıra geldi tam tersi konuya. Borsada işlem gören tipe dönüşümü anlattıktan sonra bir de bunun işlem görmeyen tipe dönüşüm versiyonuna bakmamak olmaz.

Borsada işlem görmeyen tipe dönüşüm kapı gelen şirketlerin hisseleri için bu durum genellikle olumlu algılanır. Çünkü hissede lot sayısı azalacaktır. Tabi şirketin bu yönde talebindeki stratejisi de önemlidir. Şirketine güvendiği için patron hisselerin borsada satılabilir hale gelmesine gerek olmadığını çünkü hisse satışı yapmayı düşünmediğini mi söylüyor? Yoksa SPK veya Borsa İstanbul, şirket ile ilgili olumsuz bir gelişme var ve bu yüzden mi tedbir alıyor? Bu soruların cevapları borsada işle görmeyen tipe dönüşüm bildirimin sonuçları için yol gösterici olacaktır.

Banka Hesap Hareketleri Silinebilir mi? Gizleme Yolları

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi