GenelPiyasalar

Brüt Takas Nedir? Brüt Takas Neden Uygulanır, Sonuçları Nelerdir?

0
brüt takas nedir, ne anlam ifade eder
brüt takas ne demek, brüt takas ne işe yarar

Brüt takas nedir sorusunun cevabı hisse senedi yatırımcıları tarafından oldukça merak edilmekte olan bir konu olarak göze çarpmaktadır. Brüt takas, genelde hisse senetlerinde yapılan netleştirme işleminin kaldırılmasına yönelik olarak yapılmakta olan bir uygulamadır. Brüt takas sayesinde yatırımcıları korumak için tedbirler alınmış olur. Brüt takas uygulaması yapılan hisseler üzerinden yalnızca nakit para ile işlem yapılabilmektedir. Brüt takasın herhangi bir süre sınırlandırması ya da şartı bulunmamaktadır. Brüt takas işlemleri ilgili haberleri en doğru ve kesin kaynak olan SPK bülteninden takip etmek mümkündür.

Brüt takas uygulaması yapılan hisse senetlerinde çok düşük ya da çok yüksek fiyatlandırmaların önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Hisse piyasasında oluşan hareketlerin olağan dışı ve risk kapasitesi yüksek olmasının önüne geçilir. Brüt takas uygulanan hisseler, internet üzerinden işlem yapmaya kapalı bir hale getirilmiştir. Bu noktadan hareketle, brüt takasın amaçlarından bir tanesinin de sahte dalgalanmalar ve manipülasyonların önüne geçilmesi olduğu şeklinde bir yorum yapmak mümkün olacaktır. Ayrıca, brüt takasa giren hisseler üzerinde günlük alım ya da satım işlemi de yapılamamaktadır.

Brüt Takastaki Hisse Üzerinden Nasıl İşlem Yapılır?

Brüt takastaki hisseyle işlem yapmak isteyen borsa yatırımcıları, internetten nasıl işlem yapabileceklerine dair araştırmalar yapmaktadır. Eğer bu hisseler üzerinden herhangi bir işlem yapmak istiyorsanız öncelikle aracı kurumunuzla görüşme sağlamanız tavsiye edilmektedir.

Brüt takasın en önemli özelliklerinden birisi de hisseler üzerinde kredili işlem yapılmasının yasaklanıyor olmasıdır. Bu yüzden brüt takasa dahil olan herhangi bir hissede işlem yapabilmek için nakit paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Daha basit bir tanımla, sadece paranız kadar hisse alabilmeniz mümkündür. Brüt takasa girmiş olan hisselerde işlem hacminin düşmesi de buna bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Brüt Takas Ne Zaman Kalkar? Brüt Takas Süresi

Brüt takas ne zaman kalkar sorusu yatırımcılar tarafından merak edilen bir diğer konu olarak karşımıza çıkmakta. Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Brüt takasın kalkması tamamen Borsa İstanbul’a bağlı bir olaydır. Borsa İstanbul, brüt takasa alınan hisseler hakkında brüt takas uygulamasının ne zaman kalkacağı hakkında açıklamalar yapmaktadır. Fakat Borsa İstanbul’un açıkladığı süreler hakkında değişiklik yapma hakkı da bulunmaktadır. Bu yüzden brüt takasın ne zaman kalkacağı hisseden hisseye göre farklılık göstermekte olan bir konudur.

Fakat son dönemlerde uygulanan brüt takasların süreleri genellikle 1 ay olarak öne çıkmaktadır. Konu hakkında en net bilgiye SPK bülteninden ulaşmak mümkündür.

Brüt Takasa Giren Hisse Yükselir mi? Düşer mi?

Brüt takasa giren hisse düşer mi yoksa yükselir mi? Bu sorunun cevabına baktığımız zaman brüt takas uygulanan hisselerin genellikle aşağı yönlü eğilim gösterdikleri yani düşüşe geçtikleri görülmektedir. Nakit para gereksinimi dolayısıyla işlem hacminin düşmesi, kredili işlem yapılmaması dolayısıyla yatırımcıların ilgi duymaması gibi nedenlerle hisse değerlerinde düşüşler görülmektedir. Fakat her ne olursa olsun bu konu hakkında kesin bir kanıya varmak mümkün değildir. Çünkü borsa birçok farklı dinamiğe sahip olan bir sistemdir.

Ayı Tuzağı Nedir, Boğa Tuzağı Ne Demek? Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı

Previous article

İthalat ve İhracat Nedir? İthal Etmek ve İhraç Etmek Ne Demek?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel