EkonomiGenelHayata Dair

İmza Sirküleri Nedir, Nasıl Çıkarılır ?

0
İmza sirküleri nedir
İmza sirküleri

İmza Sirküleri Nedir ?

Kurumların ve kişilerin imza yetkililerinin kim olduğunu anlamak için kullanılır. Bankada, noterde veya herhangi bir resim kurumda ihaleye giriş yaparken imza sirküleri istenmektedir. İmza sirküleri, kötü amaçla adınıza işlem yapmak isteyen kişileri engellemek içindir. İmzada sahteciliği engellemektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmamanız için gereken yasal bir evraktır. İmza sirküleri nedir sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz.

İmza sirküleri 3 ana gruba ayrılmıştır. A grubuna ait olan imzalar; yönetim kurulu başkanları ve üyelerine aittir, 3 adet yan yana olacak şekilde olmalıdır. B grubuna ait olan imzalar; şirketin üst düzey yöneticilerine aittir. C grubuna ait olan imzalar; firmada yer alan şeflere ait imzalardır. İmzalar noter tarafından onaylanır ve imza sirkülerinde görünür.

İmza Sirküleri Nereden Alınır ?

Bu evrağı alabilmek için belli başlı belgelerin hazır olması gerekmektedir. Bu belgelerin başında vergi levhası gelmektedir. İmza yetkililerine ait 3 adet imza, şirket kaydının olduğu ticaret sicil gazetesi ve nüfus cüzdanı fotokopileri gereken belgeler arasındadır. Bu belgelerle notere gidilmesi gerekmektedir. Belgelerinizi notere teslim ettikten kısa bir süre sonra imza sirküleriniz çıkmış olacaktır. İmza sirkülerinin bir nüshası sizde ve diğer nüshası noterde kalır.

Noter aracılığıyla alınan imza sirküleri birçok yerde geçerlidir. İmza sirkülerinin aslı ile işlem yapmak çok maliyetlidir. Nedeni ise, imza sirküleri fiyatlarıdır. İmza sirkülerinin nüshası için ortalama 2.500 TL istenmektedir. Bundan dolayı imza sirkülerinin aslı yerine, kopyası kullanılmaktadır. Bazı kurumlar fotokopi değil, direkt aslını istemektedir. Bu durumda hem imza sirkülerinin aslını hem de fotokopisini götürmeniz gerekecektir. İşlem bittiğinde imza sirkülerinin aslını teslim alabilirsiniz. Bu sayede maliyetten kurtulmuş olursunuz.

İmza sirküleri nereden alınır

İmza sirküleri

İmza Sirküleri Çıkarmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

İmza sirküleri çıkarmak için kişi veya kişilerin nüfus cüzdan fotokopileri, şirketin vergi levhası ve şirketin ticaret sicil gazetesi gerekmektedir.

İmza Sirküleri Ne İşe Yarar ?

İmza sirkülerinde yer alan imzalar resmi ve yasaldır. Bu imzalar birçok kurumda geçerli kabul edilir. Herhangi bir şekilde bu imzalardan farklı imzalar ile işlem yapılması imkansızdır. İmza sirkülerinde bulunan imza ile atılan imza aynı olmalıdır.

Sahte işlemleri ve eksik bilgi ile işlem yapılmasını engeller. Herhangi bir sorunda muhatap kişinin kim olduğu tespit edilir.

Şirket adına şirketle ilgisi olmayan birinin imza atmasını ve işlem yapmasını engeller.

Şirketle ilgili herhangi bir problem olduğunda yetkili kişiler bellidir.

Şirketler arasında yapılacak ticari işlemlerin daha güvenli olmasını ve yetkilileri belirtmesini sağlar.

Para Para

Cezayir’de Asgari Ücret, Cezayir’de Maaşlar

Previous article

Varant Nedir, Varantın Avantajları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi