Asgari ÜcretlerEkonomiGenelHayata Dair

Ukrayna’da Asgari Ücret ve Ukrayna’da Maaşlar

0
Ukrayna’da asgari ücret
Ukrayna’da asgari ücret ne kadar

Ukrayna’da Asgari Ücret ve Ukrayna’da Maaşlar

Ukrayna ve Rusya ülkelerinde çalışan birçok Türk bulunmaktadır. Bu ülkelere çalışmak için birçok kişi gitmek istemektedir. Ukrayna’da çalışan ve asgari ücret alan birçok yerli ve yabancı vardır. Kendini geliştirmiş ve tecrübeli kişiler çok daha yüksek maaş alabilmektedirler. Çalışma şartlarının uygun olduğu bu ülkede asgari ücret merak edilmektedir ve Ukrayna’da asgari ücret ne kadar tarzında sorular çokça sorulmaktadır.

2019 yılı itibariyle Ukrayna’da asgari ücret 4.173 Grivna olarak belirlenmiştir. Güncel kur ile 4.173 Grivna, 984,58 Türk Lirası yapmaktadır. Türk Lirası, Ukrayna Grivnası karşısında oldukça değerlidir. Bu sebeple Ukrayna’ya tatil için giden birçok Türk bulunmaktadır. Asgari ücretten %20’ye yakın vergi kesintisi yapılmaktadır. Yani Ukrayna’da asgari ücret ile çalışan bir kişi, bu ücretin %80’ini alabilmektedir. Asgari ücret net olarak 3.359 Grivnadır. Bu ücret ise, 139,04 Amerikan Dolarına denk gelmektedir. Ukrayna parası, hem Türk Lirası hem de Amerikan Doları karşısında oldukça değersizdir. Rusya ile aralarında gerçekleşen savaştan dolayı para değer kaybetmiştir ve kaybetmeye devam etmektedir. Ayrıca bu olumsuz ilişkilerden dolay birçok kişi Ukrayna’dan dönmüştür ve Ukrayna’ya çalışmak için gitmek isteyenlerin sayısı azalmıştır. Bu durumda Ukrayna tamamen kaybeden taraf olmuştur.

Ukrayna’da verilen asgari ücret ile çalışan kişi sayısı oldukça azdır. Araştırmalara göre bu ücret karşılığı çalışan kişilerin sayısı sadece %8’dir. Devlet tarafından belirlenen yoksulluk sınırı ise, 1.854 Grivnadır.

ukrayna'da çalışmak

ukrayna’da işçi

Ukrayna’da Maaşlar

Her ülkede olduğu gibi maaşlar, kişiye ve sektöre göre değişmektedir.
Ukrayna’da bir memur ortalama 170 dolar alabilmektedir. Kur değerine göre bu maaş değişmektedir. Devlet kurumlarında verilen maaşlar çok yüksek değildir. Bu sebeple özel sektöre yönelen birçok çalışan bulunmaktadır.

Ukrayna’da öğretmen maaşları
6.500 Grivnadan başlamaktadır. Öğretmenin alanına ve tecrübesine göre yükselmektedir. Özel sektörde ortalama aynı maaş verilmektedir. Öğretmenlere her yıl ortalama %8 oranında zam yapılmaktadır.

Ukrayna’da sağlık sektörü maaşları da merak edilmektedir. Bir doktor 400 dolar seviyesinden başlayarak 5.000 dolara kadar maaşını yükseltebilmektedir. Burada önemli olan doktorun tecrübesi ve alanıdır. Kişisel gelişime bağlı olarak maaş çok yükselebilmektedir.

Ukrayna’da özel sektör maaşları çok geniş bir konudur. Örneği bir satış danışmanı primlerle ortalama 8.000 Grivna maaş alabilmektedir. Bunun yanında şoförler ortalama 6.000 Grivna alabilmektedir. Her mesleğin maaşı özel sektör ve devlette değişmektedir. Ukrayna’da inşaat işçileri 10.000 Grivna seviyesinde maaş almaktadır, usta işçiler ise daha yüksek maaş almaktadırlar. Genel olarak Ukrayna’da çalışmak güzeldir, kişinin gelişimine bağlı olarak maaşı değişmektedir.

Para Para

Tasarruf Yaparak Ekonomiyi Geliştirmek

Previous article

Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir