EkonomiGenelHayata Dair

Tasarruf Yaparak Ekonomiyi Geliştirmek

0
Tasarruf Yaparak Ekonomiyi Geliştirmek
tasarruf

Tasarruf Yaparak Ekonomiyi Geliştirmek

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği yaptığı bir açıklamada “zenginlik büyük ikramiyeyle ya da mirasla gelmez” ifadelerine yer vermiştir. Birlik, yine aynı açıklamasında işin sırrının riskli yatırımlar değil tasarruf olduğunu da belirmiştir. Tasarruf yaparak ekonomiyi geliştirmek yıllardır bilinen ve her zaman vurgulanan bir kural olmuştur.

Birçoğumuzun para biriktirmek ya da daha tasarruflu yaşamak için nedenleri olsa da bu nedenleri bir kenara bırakarak bahanelerin arkasına sığınmak her zaman daha kolaydır. Uzun dönemde tasarruf edebilmek idareli olmayı gerektirmektedir. Birikimlerinizi; kısa bir hafta sonu tatili, yeni bir mobilya ya da kıyafet için harcamayı aklınızdan geçirebilirsiniz ancak kısa süreli zevkleri bir kenara bırakıp uzun dönem için belirlediğiniz hedeflerinize odaklanmanız gerekmektedir. Finansal başarının sırrı, harcamalarınızdan kalanları biriktirerek tasarruf etmek değil, birikime ayırdığınız miktardan kalanı harcamaktır.

Tasarruf yapmaya kendinize bir hedef koymakla başlayabilirsiniz. Bu hem sizi motive edici bir adım hem de paranızı doğru kullanmayı öğrenmeniz için bir eğitim süreci olacaktır. Bu hedef bir araba, bir ev ya da daha büyük yatırımlar olabilir. Bu hedefinize gitmenize yardımcı olacak yolları şöyle sıralayabiliriz;

  1. Küçük Yatırımlarla Başlayın

Yatırım yapmak günümüzde birçok kişiye ürkütücü geldiği için ilk bu konuyu ele almak daha yararlı olacaktır. Yatırım yapmadan ekonominizi geliştirme hayalleri kuramazsınız, bu adım maddi açıdan geleceğinizi güvence altına almanızı sağlayacaktır. Daha önceden yaşanan deneyimlerin ya da bu konudaki bilgi eksiklerinizin sizi uzak tutmasına izin vermeyin. İnternette yapacağınız araştırma sonucu bilgi sahibi olabilir ve kendinize uygun yatırım alanlarını keşfedebilirsiniz. Yaptığınız bu araştırmalar sırasında göreceksiniz ki zengin insanların hemen hepsi yatırımcı konumundadır.

  1. Tasarruf Etmeyi Öğrenin

Tasarruf etmeyi kural olarak gördüğünüz zaman sizi zorlayan bir durum haline gelebilir fakat bunu yaşam tarzına dönüştürürseniz sizin için zorunluluktan çıkacaktır. ‘Tasarruf etmeyi’ öğrenmeniz için en önemli nokta tasarruf etmeye hazır olmanız ve gerçekten inanmanızdır.

Hazır olduğunuz takdirde işe evinizden başlayabilirsiniz. Faturalarınızdaki, mutfak veya eğlence masraflarınızdaki giderleri düşürmek için birçok yol mevcuttur. İşe evden başlayıp adım adım ilerlemeniz zorlanarak pes etmenizin de önüne geçecektir.

Tasarruf Yaparak Ekonomiyi Geliştirmek

tasarruf

Gelir ve giderlerinizi dürüst bir şekilde madde madde sıralayarak gözden geçirmelisiniz. Böylece önem sırasına dizerek azaltmanız gereken giderlere karar verebilir hatta gereksiz denebilecek harcamaların farkına varabilirsiniz. Bunlar kısa vadede bir getiri gibi görünmeyebilir fakat unutmayın ki ekonominizi geliştirmeniz uzun bir yoldur.

  1. Gelirinizi Artırma Yollarına Başvurun

Herkesin yetenekli olduğu bir alan mutlaka vardır. Kendi alanınızı keşfederek para kazanabilirsiniz. Size uygun olmadığını düşündüğünüz, sıkıcı ek işler yapmak yerine yetenekli olduğunuz konuların pazarlamasını yapabilirsiniz. El sanatlarıysa yaptıklarınızı satışa sunabilirsiniz, tamirat işleriyse boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. Hem eğlenip hem para kazanarak gelir çizelgenize katkıda bulunmak günümüzde oldukça kullanılan yöntemlerden biridir.

  1. Borçlarınızı Kapatın

Para kazanmak ya da tasarruf yapmak için azaltmanız gereken giderlerin başında borçlar gelmektedir. Birçok dünya zengini, borçlarınızdan kurtulamadığınız sürece ekonominizi geliştirmeyi ya da zengin olmayı hayal bile etmeyin diyor. Varsa kredi veya kredi kartı borçlarınızı kapatmanız bu yolda atacağınız ilk adımlardan olmalıdır. Bilinçli bir tüketici değilseniz ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bu yola çıkmadan önce kredi kartlarınızı kapattırmanızda da fayda var.

Para Para

İcradan Araba Almak ve Şartları

Previous article

Ukrayna’da Asgari Ücret ve Ukrayna’da Maaşlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi