GenelGüncel

Anketör Nedir, Nasıl Olunur? Güncel Anketör Maaşı Ne Kadar?

0
anketör nasıl olunur
anketörlük nasıl yapılır, anketörler ne kadar para kazanır

Anket şirketlerinin belirli bir araştırmanın sonucuna ulaşmak ve sonuç verilerini elde etmek amacıyla araştırmalarını sahada yapmaya ihtiyacı duyar. İşte bu tür anket şirketlerinin sonuca ulaşabilmesi için sahada anket yapmak amacıyla  personeller görevlendirir. Bu kişilere de anketör denir.

Anketörlük Nedir, Nasıl Yapılır?

Anketör olmak, anketörlük yapmak için çok fazla şeye ihtiyacınız bulunmamaktadır. Kısa bir süre içerisinde sizde anketör ilanları aracılığıyla şirketler için anketörlük yaparak para kazanabilirsiniz.

Anketörlük işiyle uğraşan bireyler her yaştan olabilmektedir. Ancak yine de çevreyi bolca gezinen ve yolda ki biriyle kolay bir şekilde iletişime geçebilecek gençler tarafından yapılmaktadır. Anketörün genel amacı, hedef kitlesinden olarak görülen bireylerle sohbet havasında araştırma neticesi ulaşmak için gerekli olan soruları sormak ve sonuca ulaşmaktır. Bu yüzden bir anketörün iletişim beceresi iyi olmak zorundadır.

Ülkemizde ki anketörler genellik üniversite öğrenciler tarafından part time (yarı zamanlı) olarak gerçekleşmektedir. Genel anlamda anketörlük kolay bir meslekmiş gibi gözükse de bazen hedef kitlenin dar olması sebebiyle zorlu bir görev haline gelebiliyor.

Anketörler sayesinde birçok anket şirketi çeşitli sonuçlara ulaşabiliyor. Örneğin anketörler seçim sonuçları için sokaklarda çalışabiliyor. Böylece bir bölge içerisinde 18-24 yaş arasındaki bireylerin hangi partiye oy vereceklerini soruyor ve öğreniyorlar. Aynı şekilde 65+ yaş bireylere de hangi partiye oy vereceklerini soruyorlar. Böylece o bölgede ki 18-24 yaş arasındaki gençlerin hangi siyasi partiye oy verdikleri bilgisine ulaşılabiliyor. Aynı zamanda 65+ üstü bireyler için hangi siyasi partinin favori olduğu tespit edilebiliyor.

Tüm bunların sonucunda araştırma şirketleri bölgelere göre, yaş dağılımına göre, cinsiyete göre hangi partinin ne kadar oy aldığını seçim öncesinde yüksek doğruluk payıyla öğrenebiliyorlar.

Bu şekilde seçim sonuçlarının öncesinde çeşitli tahminler yaş gruplarına göre ve bölgelere göre elde edilebiliyor.

Anketör Nasıl Olunur?

Anketörlük mesleği her yaş grubu için yapılabilir rahat bir meslektir. Ancak daha öncesinde de belirttiğimiz gibi bu işte başarılı olabilmek için iletişim konusunda yetenekli bir birey olmamız gerekmektedir. Daha çok gençler tarafından yapılan bu iş için çoğu zaman part time (yarı zamanlı) iş olarak görülmekte ve yapılmaktadır.

Anketör olmak için herhangi bir akademik eğitim gereksinimi duyulmamaktadır. Aynı zamanda bu iş için herhangi bir deneyime de ihtiyaç duyulmamaktadır. İş ilanlarına göz atarak anketörlük için başvuru yapabilirsiniz.

Benzer şekilde internet dünyasında da anketörlük için bir çok iş ilanı bulunmaktadır. Bu ilanlara başvuru yaparak anketörlük yapabilirsiniz. Genellikle anketörlük başvurusunun neredeyse hepsi kabul edilir.

Özel şirkette anketör olmak için az önceden de belirttiğimiz gibi herhangi bir deneyime sahip olunması ve akademik eğitim gereksinimi bulunmamaktadır. Ancak devlette anketörlük yapmak için en az lise eğitimi tamamlanmalıdır.

Anketörler Ne Kadar Kazanır?

Anketörler için genellikle herhangi bir maaş söz konusu değildir. Bu yüzden gün içerisinde, haftalık yada ay sonunda belirli bir ücretleri olmaz. Genellikle anketörler, gerçekleştirdiği anket doğrultusunda para kazanırlar. Bu para, anket başına 1 TL olabileceği gibi anket başına 10 TL gibi bir fiyatta da olabilmektedir. Anket başına kazanılan ücret genellikle hedef kitlenin zor yada kolay olmasına göre değişkenlik gösterir.

Ancak devlet anketörleri için aylık maaş ile ödemeler yapılmaktadır. Devlet anketörleri için ödenen 2020 yılı maaşları anketörün deneyimine göre 3750 TL ile 4350 TL arasında değişkenlik gösterir.

Resmi Para Birimi Euro Olan Ülkeler, Euro Kullanan Ülkeler

Previous article

Online İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Önemli İpuçları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel