Asgari ÜcretlerGenelHayata Dair

Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar ?

0
Avrupa'da asgari ücret
Avrupa'da asgari ücret

Avrupa’da Asgari Ücret

Ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede asgari ücret uygulaması mevcuttur. Devlet tarafından belirlenen bu ücret, her ülkede farklılık göstermektedir. Özellikle son birkaç  yıl içinde Türkiye’de çok geride kalan asgari ücret, diğer ülkelere göre oldukça azdır. Diğer ülkelerde asgari ücret ne kadar sorusu toplumda merak edilmektedir. Vatandaşlar diğer ülkelerle bizim ülkemizi kıyaslamak için bu soruyu sormaktadır. Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve Avrupa ülkeleri hakkında merak ettiğiniz asgari ücretler hakkında bilgi yazımızda yer almaktadır.

Döviz kurlarından olumsuz etkilenen Türkiye, asgari ücret konusunda da diğer birçok ülkenin gerisinde bulunmaktadır. Listemizde vereceğimiz asgari ücret tutarları, Euro para birimi üzerinden hesaplanmıştır ve 2019 yılına özeldir. Her yıl asgari ücret değişmekte ve belli oranlarda zam yapılmaktadır. Güncel olan asgari ücret ödemeleri aşağıdaki gibidir.

Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar

Diğer Ülkelerde Asgari Ücret Ne Kadar

Dünya’da Asgari Ücret

Dünya’da asgari ücretler her yıl değişmektedir. Ülkelerin ekonomileri ve refah seviyeleri, asgari ücreti belirlemektedir. Özellikle asgari ücretin yüksek olduğu ülkelerde birçok kişi asgari ücretin üzerinde maaş almaktadır. Listenin ortalarında ve sonların bulunan ülkeler, asgari ücretli çalışan sayısı çok olan ülkelerdir. Asgari ücret azaldıkça, ekonomisi kötü olan ülkeler ortaya çıkmaktadır.

2019 yılında en çok asgari ücret ödeyen ülke, Lüksemburg’dur. 2019 yılında en az asgari ücret ödeyen ülke ise, Bulgaristan’dır. Listemiz en fazladan en aza şeklinde ilerleyecektir. Yayımladığımız liste sadece Avrupa ülkelerini kapsamaktadır. Bu liste dışında daha yüksek asgari ücret veren ve daha düşük asgari ücret veren ülkeler bulunmaktadır. İskandinav ülkeleri bu listenin çok çok üzerinde asgari ücret ödemesi yapmaktadır.

Lüksemburg – 2071
İrlanda – 1656
Hollanda – 1626
Belçika – 1594
Fransa – 1521
Birleşik Krallık – 1489
ABD – 1097
İspanya – 1050
Slovenya – 887
Malta – 762
Yunanistan – 721
Portekiz – 700
Litvanya – 555
Estonya – 540
Polonya – 523
Slovakya – 520
Çekya – 519
Macaristan – 464
Romanya – 446
Letonya – 430
Türkiye – 422
Sırbistan – 308
Arnavutluk – 308
Bulgaristan – 286

Bütün asgari ücret ödemeleri Euro üzerinden hesaplanmıştır. Listede de gördüğünüz üzere Türkiye’de asgari ücret 422 Euro’dur. Ülkemiz bu konuda listenin en son sıralarında yer almaktadır. Yakın zamanda gelecek zam ile asgari ücretler artacaktır. Her ülke Aralık ile Şubat ayları arasında asgari ücret zammı yapmaktadır.

Türkiye birkaç yıl önce asgari ücret sıralamasında 11. sırada yer alıyordu ve birçok ülkeyi arasında bırakmaktaydı. Ekonominin bozulmasından sonra listenin en son sıralarına geriledi. Bu gerileme 2017 yılı itibariyle başladı ve etkisini günümüze kadar devam ettirdi. İlk olarak 14, ikinci olarak 16 ve son olarak 22. sıraya gerileyen Türkiye, uzun zamanlar bu sıralarda duracak gibi görünüyor.

Para Para

Ukrayna’da Asgari Ücret ve Ukrayna’da Maaşlar

Previous article

Fibabank Kimin ? Fibabanka Kime Ait

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir