Hayata Dair

Özbekistan’da Çalışmak, İş Kurmak, Özbekistan’da Maaşlar

0

 

Özbekistan’da çalışmak ya da yaşamaya gideceklerin bu ülke ile ilgili bilmesi gereken en önemli şey, Rusça ve Özbekçe hariç bir dil ile pek anlaşma sağlanamayacağıdır. Ülkenin anadili Özbekçe olmasına rağmen Rusça da sıklıkla konuşulan ve bilinen bir dildir. Genellikle de yabancı misafirler ile Rusça ile anlaşırlar ancak ülkede belli bir zaman geçirdikten sonra Özbekçe ya da Rusçayı da zamanla öğrenmek mümkündür.

Genel anlamda deneyimli ve iş ile ilgili bilgi sahibi olan işçileri arayan pek çok farklı işveren, Türk işçileri ile çok fazla iş yapmaktadır. Bu bölgede iş arayanların ve iş fırsatlarını kovalayanların Özbekçe veya Rusça dilini bilmesinin yanı sıra gireceği işe dair de bilgi sahibi olması ya da en azından deneyimli olması aranan özelliklerdendir.

Özbekistan’da Çalışmak ve İş Fırsatları

Özbekistan’da çalışma şartları diğer ülkelere çok daha iyi denecek seviyededir. İş fırsatlarının bolluğu ve çalışma şartlarının her geçen gün iyileştiriliyor olması ile çalışmak için ideal ülkeler arasında yer alır. Çalışma imkanları ve maaşlarının miktarı ile bu ülke yaşamak ve çalışmak için Türklerin tercih edeceği ülkeler arasında yer alır.

İş fırsatları pek çok farklı sektörde mevcuttur ve bu imkanların sürekli yenileniyor oluşu da çalışmaya gideceklerin işine yarar. Sektörlerin tamamında devamlı olarak işçi açığı bulunması, iş bulma olanaklarının da fazla olmasını sağlar.

İş imkanlarına yerel gazeteler ya da çeşitli internet siteleri ile ulaşmak bu ülkede oldukça kolaydır. İş imkanlarının yoğun olduğu bu ülkede devamlı olarak iş bulmak mümkün olduğu gibi bu iş imkanlarına da farklı yollardan ulaşmak da oldukça kolaydır. Özbekistan, Türk işçilerin zamanla para biriktirip iş kurmalarına da yardım sağlayan bir ülkedir. İş kurmak için ise genellikle de restoran ve benzeri işletmeler tercih edilir ancak giyim mağazaları da bu bölgede eğer uygun fiyatlı ise çok tercih edilen işletmeler arasında yer alır. Bu şekilde uygun  fiyatlı işler yaparak kısa zamanda oldukça yüksek paralar kazanmak mümkündür.

Özbekistan’da çalışmak için Türk firmaların genellikle kefil olması gerekir ve bu şekilde çalışma izni almak da oldukça kolay hale gelir. İyi işler bulmak için Türk firmalarının gidecek olan çalışanlara destek olması önemlidir.

Özbekistan’da Harcamalar ve Aylık Gideler Ortalama Ne Kadar?

Bu ülkede aylık giderlerin maaşlar ile dengelenecek şekilde planlanmış olması, koşulların da iyileşmesine yardımcıdır. Yaşam şartlarının yüksek olan maaşlar ve ortalama harcamalar ile dengeleniyor oluşu, ülke sakinlerinin de ortalamanın üzerinde bir yaşam elde etmesi için büyük fırsatlar sunar.

Yaklaşık 400 dolara ortalama bir evin kirasını ödemek ve 200 dolara mutfak masraflarını karşılamak mümkündür. Daha uygun fiyatlı bir bölgede yaşayacak olanlar için ise kiralar 150 dolara kadar düşer. Ev ihtiyaçları ve mutfak masrafları için ise yerel markalar tercih edilirse bu masrafların da 100 dolar civarına düşmesi mümkündür. Bu şekilde hem maaştan biriktirmek hem de masrafları aşağı çekmek mümkündür.

Giyim ürünlerini yüksek fiyatlara almak söz konusudur çünkü ülke içinde giyim sektörüne dair üretim pek yoktur. Bundan dolayı da giyim ürünleri ve tekstil ürünlerinin çoğunluğu ithal edilir. Bir tişörte 50 dolar civarı fiyat vermek mümkün olduğu gibi genellikle mağazalar da pek tercih edilen yerler değildir. Yerel markalardan ya da halk pazarları ve yerel dükkanlardan giyim ürünleri ile tekstil ürünlerini satın almak çok daha mantıklı ve uygun fiyatlıdır.

 

Ons Nedir ? Ons Nasıl Hesap Edilir ? Ons Altın – Gram Altın Hesaplama

Previous article

Para Arzı Nedir ? Para Arzı Tanımları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Hayata Dair