BankacılıkEkonomiGenel

Ons Nedir ? Ons Nasıl Hesap Edilir ? Ons Altın – Gram Altın Hesaplama

0
ons nedir
ons nedir

Ons nedir  sorusunun cevabını birçok kişi yanlış bilmektedir. Gün içerisinde belki de birçok kez ons kelimesini duyuyorsunuz. Yurt içi ve yurt dışı piyasalar da platin, elmas, altın, gümüş, yakut gibi madeni değerli menkul kıymetlerin ve  taşların fiyatlarının hesaplanması için sabit bir birim fiyatı olarak Ons belirlenmiştir. Ons birim fiyatı; sembol olarak “OZ” olarak gösterilir. Ons denildiğinde akla ilk gelen ise elbette ki altın olmaktadır.

Latince olan bu kelime on ikilik anlamında kullanılmaktadır. Güncel hayatta ise yalnızca bir kütle birimidir. Ons kelimesinin tam açılımı “Avordupois Ounce” anlamına gelmektedir. Elbette dünya da farklı birimler olduğu için, farklı kullanımlar da gözlemlenebilir.

Ons biriminin diğer ülkeler de kullanımı ise şu şekildedir:

  • Hırvatistan, Slovenya ve Macaristan gibi ülkeler de ONS yerine Okka kelimesi birim olarak kullanılmaktadır.
  • Polonya da ONS birimi yerine Unze şekilde adlandırma gerçekleştirmiştir.
  • Portekiz, İspanya, Brezilya gibi Latin ülkeler de ONS yerine Onca kelimesi kullanılır.
  • Uzak doğuda Çin ise ONS birimi yerine Ling, Lyang kelimelerini kullanmayı tercih eder.

Ons hesaplamaları yalnızca altın, değerli maden hesaplaması için kullanılmaz. Aynı zamanda ilaç sektöründe de bu birim önemli bir yere sahiptir. İlaç sektörü, ons birim gramı olarak 32,1 değerini kabul etmiştir. Genel olarak insanlar bu tabiri altın ile bağdaştırdığı için bizler de bu konu üzerinden ilerleyeceğiz. Sizlere detaylı bir şekilde ons hesaplama formülü sunacağız.

Ons Nasıl Hesaplanır ?

Ons, saf altın olarak hesaplanır. Tıpkı tüm diğer ons birim hesaplarında olduğu gibi her zaman saf değerler hesaba katılır. Ülkemizde 1 Ons altın birimi 31.10 grama eş değerdir. İsterseniz bir senaryo üzerinde sizlere detaylı bir şekilde nasıl hesaplama yapacağınızı anlatalım. Ons Gram Altın Hesabı nasıl yapılır ?

Bu senaryo da 1 Ons birim fiyatının 2000 Dolar olarak baz alacağız. Bu durumda formül şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

2000/31,10* Dolar kur fiyatı = Has Altının Fiyatı

Hesaplamayı daha kolay hale getirmek adına güncel değerlerden değil de farazi değerler üzerinden ilerleyeceğiz. 1 Dolar karşılığı Türk Lirasını 2 TL sabit değer olarak alacağız.

200/31,10*2 = 12.8617363344 değerini buluruz. Bu değer ise bize has altının gram fiyatını verecektir. Buradan çıkabilecek tek bir ders var. Doların düşmesi ya da yükselmesi saf gram altın fiyatında değişikliğe sebep olacaktır. Yatırımlarınızı yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurmaya özen gösterin. Diğer madeni kıymetler için formüldeki sabitleri değiştirerek hesaplama yapabilirsiniz.

Bu makalede ons nedir, ons hesabı nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar verdik. Bir başka ekonomi makalesinde görüşmek üzere hoşçakalın.

Para Para

Amme Davası Nedir ? Amme Davası Kime ve Nasıl Açılabilir ?

Previous article

Özbekistan’da Çalışmak, İş Kurmak, Özbekistan’da Maaşlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Bankacılık