GenelPiyasalar

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir ? Hisse Senedi Değerini Nasıl Etkiler?

0
bedelsiz sermaye artırımı nedir
bedelsiz sermaye artırımı nedir, hisse senedi değerini nasıl etkiler

Şirketler bedelsiz sermaye artırımı kararı verdiğinde bazı faydalar sağlamayı amaçlarlar. Bedelsiz sermaye artışı şirketin iç kaynaklarından elde edilen hisse senetlerini kapsamaktadır. Şirkette hisse senedi bulunan ortaklarına bir bedel istemeden dağıtmasına bedelsiz sermaye denilmektedir. Özellikle bedelsiz sermayeler şirketin iç kaynağından çıkması sebebiyle, şirket kasasına herhangi bir para girişi olmaz.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir ?

Şirketler uygun görülen bir periyotta bedelsiz sermaye artırımı yapabilmektedir. Fakat artış sonrası şirketler bundan ek bir finansman alamaz. Fakat şirketleri bedelsiz sermaye durumuna iten bazı geçerli sebepler oluyor. Artışı yapan her şirketin sorunu olsa bile aslında ortak paydada buluşuyorlar. Şirketler artışı yaparken hangi faydaları almayı amaçlıyorlar bakalım.

  • Özellikle şirketler sermaye artışı sonrası vergi diliminde değişikliğe sebep olur.
  • Enflasyon yükselen bir grafikte ilerlediği için şirketlerde bundan etkilenmektedir. Azalan sermayeleri aktif bir şekilde güncel tutmak isteyen şirketlerin tercih ettiği seçimdir.
  • Şirketlerin öz sermaye kalemleri içerisinde yer almaktadır.
  • Temettüler dışında şirket bünyesindeki her kaynak öz sermaye olarak bilinir.

Şirketler bedelsiz sermaye konusunda yalnızca temettü kullanımıyla dönem sonlarında elde edilen karları dağıtmaya karar verebilir. Dağıtımı sağlanması planlanan kısma kısmi temettü ismi verilmektedir. Hatta temettü tutarları şirket kurulunun izniyle sermaye artışı için kullanılabilir. Buda sermaye artışı yaparken şirketlerin elini baya bir rahatlatmaktadır.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisse Senedini Nasıl Etkiler ?

Şirketin elinde kullanmadığı uzun zamandır beklettiği kaynaklar vardır. Şirket bu kaynakları bedelsiz sermaye artışı sağlarken kullandı. Özellikle böyle bir durumda hisse senetleri canlanma gösterecektir. Yatırım yapmayı düşünmeyen biri bile sermaye artışı sonrası verilerine bakarsa, kesinlikle oraya yatırım yapmak isteyecektir.

Yatırımcılar bu esnada büyümesi ve potansiyelinin iyi seviyeye geldiğini düşünmektedir. Gelecek vaat ettiğini düşünen yatırımcı elbette buna kısa araştırması sonrası yatırım yapmaktadır. Fakat şirket kullanılmayan haklarını bu şekilde kullanırken sorumlu ve dikkatli davranmalıdır. Şirketin içsel mali yapısı ve gider gelir analizi sonrası sermaye artışı sağlamak mantıklı olacaktır.

Çünkü burada öz sermayeden elde edilen kaynaklar kullanılmaktadır. Bu kaynaklar uzun bir zamanda meyve verir. Bunun bu şekilde değerlendirilmesi şirketler için radikal bir karar olacaktır. Fakat bedelsiz sermaye şirketlerin doğru bir zamanda hamle yapılmasıyla, şirket için çok faydalı atılması gereken adımlar içinde yer alır. Kısaca başlıklar içerisinde bedelsiz sermaye artırımı nedenlerine bakalım.

  • Şirketin vergi avantajı kazanması
  • Enflasyon yüzünden sermayesi erime gösteren şirketler
  • Pazarda hisse senedinin satışını hızlandırmak ( Artırmak )

Özellikle sermaye artışı sonrası şirketlerin fayda beklediği üç başlık olarak bilinmektedir. Genellikle vergi avantajı olsa da diğer önemli pozisyonlar içinde yapılmaktadır. Klasik bir yatırımcı gözüyle bakıldığında bedelsiz sermaye artışları hisse senetlerinin fiyatlarını uçuruyor. Yatırım almadı ki şirkete para girmedi nasıl hisse senedi yükselir ki ? Burada komik olan küçük yatırımcıların hiçbir bilgiyi araştırmadan yalnızca duyduklarıyla yatırım yapması olarak bilinmektedir. Buda hisse senetlerinin belirli bir oranda değerini artırmaktadır.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hesaplaması

İnternette bedelsiz sermaye üzerine hesaplama yapabileceğiniz onlarca site bulunuyor. Fakat siz hesaplamayı yaparken bir yandan formülü öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Özellikle bu diğer süreçlerdeki bilgi birikiminizi artıran bir pozisyon olabilir. Borsa takipçileri bu tarz hareketleri kendi hesaplamayı severler.

Yeni hisse senedi fiyatı = Eski hisse senedi fiyatı + R x n1 – TEM / 1 + n1 + n2 hesaplamasıyla gerçekleşmektedir. Formülle hesaplama yapılırken dikkat edilmesi gerekenlere bakalım. R formülde rüçhan hakkı ismiyle bildiğimiz kullanım fiyatıdır. Bunun yanında n1 değeri bedelsiz sermaye artırım oranını göstermektedir. Yine aynı değerde olan n2 oda bedelsiz sermaye oranını gösteriyor. Yalnız önemli bir nokta TEM hisse senedi üzerinde nakit temettü miktarını göstermektedir.

Özgür Demirtaş Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Ne İş Yapar?

Previous article

Para Kazandıran Uygulamalar, Güncel Para Kazandıran Uygulamalar 2021

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel