EkonomiGenelPiyasalar

TCMB Faizleri Artırır mı? TCMB Faiz Kararı Yarın Açıklanıyor

0
tcmb faiz kararı
tcmb faiz kararı yarın açıklanıyor, 15.04.2021 tcmb faiz kararı

TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındığından bu yana Türkiye’de iç piyasalar oldukça kötü bir seyir içerisinde. Yurt dışı piyasalarda pozitif seyir devam ederken, içeride ne TL tarafı ne de BİST100 tarafı bu seyre ayak uydurabilmiş değil. Yarın açıklanacak olan TCMB faiz kararı ve sonrasındaki açıklamalar bu anlamda önem taşıyor olacak.

TCMB Faiz Oranlarını Değiştirir mi?

Merkez Bankası toplantısı yarın gerçekleştirilecek. Piyasa beklentisi ve analizlerin tahminleri faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Az da olsa faiz artırımı olabileceğini düşünen traderlar da yok değil ancak faiz indirimi bekleyenlerin olmadığını belirtebiliriz.

TCMB faiz oranlarını değiştirmez ise, Başkan Kavcıoğlu’nun açıklamaları kur tarafında belirleyici olacak gibi görünüyor. Başkanın piyasalara sıkı para politikasının devamına ilişkin mesajlar vermesi bekleniyor. Bu mesjaların gelmesi piyasalar için yeterli olur mju? Açıkçası pek de yeterli olabilirmiş gibi görünmüyor ancak yine de anlık rahatlamalar olabilir.

Piyasalar Neden Tedirgin?

Naci Ağbal‘ın görevden alınması sonrası bir çok bilinmez oluştu ve belirsizlik ortamını sevmeyen piyasalarda sert satışlar yaşandı. Öyle ki TL bir günde %15 değer kaybetti, borsa bir günde %10 satış yedi ve bunlar küresel piyasalarda bu para bolluğu olan ortamda yaşandı. Herkes Türkiye’nin yeni bir hikaye ile pandemi sonrasına geçmesini beklerken, görevden alma işlemi bir anda TCMB’ye ve Türkiye’de kurumlara duyulan güveni sarstı. Bu güvenin tamiri için ise henüz somut bir adım atılmış değil gibi görünüyor.

Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklar Kabine değişikliği olacağını açıkladılar ancak bu yönde de bir adım atılmadı. Piyasanın olumlu karşılayacağı isimler olur mu beklentisi hakimdi fakat bir değişiklik olmayınca piyasalar buradan da almak istediği mesajı alamadılar.

TCMB Faiz İndirirse Ne Olur?

Yarınki TCMB faiz toplantısından en son beklenen karar bir faiz indirimi olabilir. İlk başkan değişikliği olduğu günlerde TCMB faiz indirimine mi başlıyor sorusu gündeme gelmişti ancak piyasanın tepkisi ve sonrasında gelen açıklamalar bunun pek mümkün olmadığını göstermekte. Zaten son gelene enflasyon verisinden sonra da bu tarz bir yanlış karar alınacağını düşünmüyoruz.

Olur da faiz indirimi yapılır ise döviz kurları yeni zirve noktaları test etmek isteyebilirler. Bunu şu an için ne TCMB’nin ne de yöneticilerin göze alabileceğini düşünmüyoruz.

Borsada Hisse Senedi Tavan ve Taban Hesaplamaları 2021

Previous article

Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Sanal Kart Kullanımı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi