Asgari ÜcretlerGenelHayata Dair

Fransa’da Asgari Ücret, Fransa’da Maaşlar

0
Fransa'da asgari ücret ne kadar
Fransa'da maaşlar

Fransa’da 2019 yılı için belirlenmiş olan asgari ücret 1.521 Euro’dur. Fransa’da asgari ücret tutarına Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılmaktadır. Ülke genelinde asgari ücretle personel çalıştıran kurum sayısı oldukça azdır. Firmalar personellerine genellike 2.100 Euro civarında maaş ödemektedirler.

Fransa’da Asgari Ücret

Fransa’da asgari ücret çoğu şehirde yeterli olmaktadır. Lyon, Paris, Marsilya gibi şehirlerde asgari ücretle geçinmek zordur. Fransa’da çalışma saati resmi olarak 35 saat olarak belirlenmiştir. 35 saatin üzerinde çalışan biri olursa mesai parası direkt ödenmektedir.

fransa da işçi maaşları

fransa da çalışma şartları

Fransa’da Sektörlere Göre Alınan Maaşlar

Fransa’da çalışmak için bu ülkeye göç eden birçok insan bulunmaktadır. Çoğu durumda kendi ülkelerinde aldıkları diplomalar burada geçerli olmamaktadır ve bu kişi işçi olarak çalışabilmektedir. Vasıfsız bir işçi ortalama 2400 Euro civarında maaş alabilmektedir. Tecrübeli bir inşaat işçisi 2600 Euro, çatı ustası ve demir işçisi 2500 Euro civarında maaş almaktadır. Taşeron firmalar, kamu binalarıyla ilgili inşaat işi aldıklarında bu firmada çalışan personeller asgari ücret almaya hak kazanmaktadırlar. İnşaat sektöründe çalışma saatleri diğer sektörlere göre daha yüksektir. 35 saat çalıştıran bir firma bulmak, neredeyse imkansızdır.

Fransa’da ödenen maaşlar, her sektörde deneyime göre yükselebilmektedir. Tecrübeli olan çalışanlar, diğer çalışanlara göre %10 oranında daha fazla maaş almaktadırlar. Tecrübesiz çalışanlar ise, %5 oranında daha az maaş almaktadırlar.

Fransa’da işçiler en çok otomotiv sektöründe bulunmaktadır. Bu konuda dünya geneline hizmet veren Fransa, otomotiv sektöründe çalışan işçilere 4500 Euro civarında maaş vermektedir. Fransa’da çalışma ve oturma izni aldığınız takdirde çalışabileceğiniz en iyi işçi sektörü, otomotiv sektörüdür. Fransa sanayi alanında geliştiği için bu sektörde iş bulmak kolaydır.

Fransa’da bankacılar 2500 Euro, finans danışmanları 2700 Euro ve banka müdürleri ortalama 3000 Euro maaş alabilmektedir. Bu gibi sektörlerde üniversite diplomanız olmadan çalışmanız imkansızdır.

Fransa’da hizmet sektöründe çalışanlar asgari ücretin biraz üzerinde maaş almaktadırlar. Temizlikçiler, satış danışmanları, şoförler bu sektöre girmektedirler. Ayrıca özel şoför olanlar, tırcılar ve taksi şoförleri çok daha yüksek maaş alabilmektedirler. Sanayi sektörünün geliştiği ülkelerde lojistik ve taşıma sektörleri de gelişmiş olmaktadır. Bu anlamda taşıma için kara yolları kullanılmaktadır. Kara yollarında şoförlük yapan tırcılar ise ortalama 4500 Euro maaş almaktadırlar.

Fransa sağlık sektöründe maaşlar, doktorlar için yüksektir. Bir doktor 5000 Euro maaştan başlayıp tecrübesine göre 10 bin Euro’ya kadar maaş alabilmektedir. Fransa’da estetik üzerine hizmet veren doktorlar, 6 haneli maaşlar alabilmektedir. Doktorlarla beraber sağlık seköründe bulunan hemşireler 2500 ile 3000 Euro arasında, biyokimya uzmanları ve eczacılar 2200 Euro civarında maaş alabilmektedirler.

Para Para

Talep Eğrisinde Kaymaya Neden Olan Faktörler

Previous article

Cezayir’de Asgari Ücret, Cezayir’de Maaşlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir