EkonomiGenelHayata Dair

Talep Eğrisinde Kaymaya Neden Olan Faktörler

0
Talep Eğrisinde Kaymaya Neden Olan Faktörler
talep eğrisi

Talep Eğrisinde Kaymaya Neden Olan Faktörler

Piyasayı anlamak için talep eğrisini iyi okuyabilmek gerekir. Birçok faktör bulunur ve analitik olarak siz her bir olasılığı hesaplamak zorundasınız. Bugün detaylı bir şekilde sizlere talep eğrisinde kaymaya neden olan faktörler konusundan bahsedeceğiz.

Arz ve talep kanunu hakkında yeterince bilgi sahibiyseniz bu konuyu anlamanız daha kolay olacaktır. Sattığınız ürün malın fiyat artışı ve azalmasına bağlı olarak sırayla talep edilen miktarın azalmasına daha sonra artmasına neden olacaktır. Talebin artması kavramı ise, tamamen bu kavramlardan farklıdır. Talep eğrisinde yaşanan sağa ve sola kaymalar ile gösterilir. Bunları en iyi şekilde analiz edebilmeli ve piyasayı dikkatli bir şekilde okuyabilmeniz gerekir.

Talep eğrisinde kaymaya neden olan başlıca faktörler şu şekildedir:

  • Tüketicilerin Gelir Düzeyinde Değişim Yaşanması: Gelir düzeyinde yaşanan artış, genel bir tüketicinin daha fazla harcama yapmasına neden olur. Bu sayede talep artışı yaşanır ve talep eğrisi sağ tarafa doğru kayar. Eğer bu senaryonun tam tersi olursa ve tüketicinin gelir düzeyinde düşüş yaşanırsa talep eğrisinde azalma ve talep eğrisinde sola kayma yaşanır.
  • Tüketici Sayısında Yaşanan Artış: Talebi artıran en önemli faktörlerin başında nüfus gelmektedir. Bir bölgede doğan kişi sayısı çoksa ya da o bölge göç alıyorsa, zamanla talep artacak bu sayede talep eğrisi de sağ tarafa doğru kayacaktır.
  • Diğer Mal ve Hizmetlerin Fiyatlarındaki Değişim: Beraber kullanılan iki farklı ürün varsa birindeki fiyat artışı diğerini etkileyecek ve diğerine olan talebi düşürecektir. Bu durum yaşandığında talep eğrisi sola doğru kayar. İkame mallarda yaşanan fiyatların artışı ise rakip malların fiyatlandırmasına bağlıdır. Rakip malların fiyatları artarsa ilgili olan mala talep artar. Bu sayede talep eğrisinde sağa kayma gözlemlenir.
  • Tüketici Tercihinde Yaşanacak Değişimler: Tüketiciler her zaman aynı ürünleri, aynı ihtiyaçlar için tüketim yapabileceği gibi zamanla belirli ürünlere yönelebilir ve bazı ürünleri bırakabilir. Tercih ettiği ürünler de artış gözlemlenirse sağlıklı beslenmek adına organik ürünlere talep artarsa, organik ürünlerin tüketim artacak bu sayede talep eğrisinde sağa kayma gözlemlenecektir.
  • Gelecek İle İlgili Beklentiler: Tüketiciler temel bir mantık ile çalışır. Satın almak istedikleri ürünün ileri de fiyatlarının artacağını düşünüyorsa hızlı bir şekilde o gün tüketmeye başlarlar. Bu sayede talep artar, talep eğrisinde sağa kayma gözlemlenir. Tam tersi senaryo da ise talep azalacak ve talep eğrisinde sola kayma gözlemlenecektir.

 

Para Para

İngiltere’de Asgari Ücret, İngiltere’de Maaşlar

Previous article

Fransa’da Asgari Ücret, Fransa’da Maaşlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi