EkonomiGenel

Fed Toplantısı Nedir?

0

Dünya ekonomisinde belirli göstergeler, ülkelerin makro ekonomik anlamda değerlerini etkilemektedir. Bir ülkenin yerel parasının değerinde meydana gelen dalgalanmaların, belirli sebepleri vardır. Dünyada ekonomik anlamda ülkelerin hepsini etkileyen ve ekonomik düzenlerini değiştirmeye sebep olan baz bir döviz kuru vardır. Tabi ki bu baz parayı oluşturan döviz çeşidi dolar olmaktadır.

Amerikan ekonomisi çok sağlam temellere dayanan bir yapıya sahiptir. Bu sayede etkilerini bütün dünya genelinde hissettirecektir. Doların fiyatındaki artış veya azalışlar, dünya ekonomisini ciddi manada etkilediği gibi, ülkemizde de belirli miktarlarda ekonomik değişimlere sebep olacaktır.

Yazı İçindekiler

Fed Nedir?

Her ülkenin Merkez Bankası, ülkedeki ekonomik göstergelerin ve istikrarın sürekli hale gelmesi için bazı politikalar belirler. Aynı zamanda bu politikalarla beraber ekonomiye müdahale görevi de yerine getirilecektir. Fed ise Amerikan ekonomisinin devamlılığını ve en iyi şekilde çıkarlarını sağlamaya çalışan Merkez Bankası’nın adıdır. Yani diğer bir deyişle Amerika’nın merkez bankasıdır. Kongre tarafından onaylanan 7 kişi, ABD başkanı tarafından belirlenmektedir. Bu sayede ekonomik sistemde yarı kamusal ve yarı özel bir alan oluşturulmaktadır. Fed’in bu yapıya sahip olmasıyla beraber, ekonomik göstergelerin analiz edilmesi daha kolay, fakat daha gerçekçi bir şekilde yapılmaktadır. Çünkü göreve getirilen kişilerin, göreve gelmelerini sağlayan tamamen işlerindeki liyakat özellikleridir. Fed, aldığı kararlarda, her zaman Amerika’da sağlanmak istenen sıfır işsizlik ve sabit fiyatlar amacı gözetir. Bu sayede para ve kredi durumlarını, bu amaçlar doğrultusunda değiştirecektir. ABD ekonomisinde Fed, piyasada serbest operasyonlar yaparak bu durumların sağlanmasında önemli rol oynamaktadır.

Fed Toplantısı Nedir?

Fed, genel olarak önceden belirlediği tarihler arasında toplantılar gerçekleştirmektedir. Bu toplantılar yılda 8 kez olarak düzenlenmiştir. Fed toplantılarında alınan kararlar bütün dünyayı etkilemektedir. Çünkü doların, dünya ticaret alanında ve piyasalar üzerindeki büyük etkisi, bu kararlarla tekrar görülecektir.

ABD’nin Merkez Bankası olan Fed, bu sayede güçlü ekonomisi sayesinde, toplantıda aldığı kararlarla sadece Amerika’nın değil, dünya ekonomisinin de yönünü belirlemektedir. Özellikle faiz yükseltme kararları karşısında, ekonomisi güçlü olmayan ülkelerin yerel paralarında faiz oranı kadar bir değer kaybı görülecektir. Bu sayede Amerika, kendi ülkesi içerisinde belirlediği ekonomik amaçlara ulaşmayı amaçlar.

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Previous article

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi