EkonomiGüncelPiyasalar

TAB Gıda Halka Arzı Onaylandı. TAB Gıda Arz Süreci -TABGD

0
TAB Gıda halka arz oluyor tabgd hissesi nasıl alınır
TAB Gıda halka arz oluyor tabgd hissesi nasıl alınır

Son ayların en çok beklenen halka arzlarından biri olan TAB Gıda halka arzı SPK tarafından onaylandı. Geçtiğimiz günlerde SPK bülteninde duyurulan TAB Gıda’nın halka arzıyla beraber yatırımcılar şirket hisselerini almak için merakla beklemeye başladılar. Peki TAB Gıda halka arzına katılmak için ne yapmalı? Halka arzdan TABGD hisse senedi almak için neler gerekli? İşte TAB Gıda’nın halka arz süreci ile ilgili merak edilen en önemli detaylar..

TAB Gıda Nedir?

Firmanın halka arz sürecinden önce TAB Gıda ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmakta fayda var.

Tab Gıda, 1990 yılında Türkiye’de restoran işletmeciliği alanında faaliyete başlayan bir şirkettir. Geniş ürün yelpazesi, yüksek kaliteli hizmet anlayışı ve müşteri odaklı yaklaşımı sayesinde Tab Gıda, birçok tanınmış restoran markasını bünyesinde barındırmaktadır. Bu markalar arasında Burger King, Sbarro, Popeyes, Arby’s ve Usta Dönerci gibi isimler yer almaktadır.

Yani TAB Gıda şirketi günümüzde fast food zincir restaurantlarının önemli bir bölümünü bünyesinde barındırmakta olan bir kurumdur.

Halka Arz Nedir?

Halka arz, özel bir şirketin hisse senetlerini genel halka sunma işlemidir. Bu işlem, şirketin daha fazla sermayeye ihtiyaç duyması veya sahiplik yapısını genişletmek istemesi durumunda gerçekleştirilir. Halka arz, şirketin hisselerinin borsada işlem görmesini sağlar ve yatırımcılar için bir yatırım fırsatı oluşturur. Özellikle Türkiye’de son aylarda yapılan halka arzlar küçük yatırımcılara güzel yatırım fırsatları sunmuştur. TAB Gıda halka arzının da bunlardan biri olması bekleniyor.

Halka Arza Katılmak İçin Ne Yapmalı?

TAB Gıda ile ilgili halka arz süreci SPK onayıyla birlikte başladı. Şirketin arz sürecinde bu hafta talep toplama kısmı gerçekleştirilecek. Şirketin hisse kodu #TABGD olacak. Yatırımcılar hissenin halka arzına katılabilmek için 18-19-20 Ekim tarihlerinde başvuru yapmaları gerekiyor. Yani halka arz katılmak için son başvuru tarihi 20 Ekim 2023.

TAB Gıda halka arzına katılmak isteyen yatırımcılar, bir aracı kurum aracılığıyla hisse senetleri satın almalıdır. Aracı kurumlar, başvuruları işleme koyacak ve yatırımcılara rehberlik edecektir. Yine bankalarda açacağınız borsa yatırım hesapları üzerinden de TAB GIDA halka arzına katılmak mümkün olacaktır.

TAB Gıda Kaç Liradan Halka Arz Olacak?

SPK tarafından halka arzına onay verilen TABGD hisse senedinin arz fiyatı 130 TL olacak. Tabii ki bu fiyatları tahtada bir süre göremeyeceğimiz kesin gibi. Malum yeni arzların tavan serilerinin TABGD hisselerinde de yaşanması bekleniyor. Bu nedenle kısa sürede şirket hisselerinin 200 TL’ye doğru yolculuk yapması bekleniyor. Ancak bu bir öneri veya yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir. Sadece önceki arzların fiyatlamalarından yola çıkılarak piyasalarda oluşmuş genel bir yatırımcı algısıdır.

TAB Gıda Halka Arzıyla İlgili Detaylar

Son zamanların en güçlü halka arzlarından biri olması beklenen TAB Gıda’nın arz olma nedenlerine kısaca bakalım. Firmanın arz izahnamesinde bu bilgilere ulaşabileceğini de belirtelim. İşte TAB Gıda’nın arzından elde edilecek gelirlerin kullanılacağı alanlar;

  • %42 Yatırım Finansmanı
  • %15 Dijitalleşme Ve Teknoloji Yatırımları
  • %23 Yenilenebilir Enerji Yatırımı
  • %20 Finansal Borçluluk Seviyesinin Azaltılması

Yani firma aslında halka arzdan gelecek parayla yatırımlarını büyütmeyi ve yeni yatırımlar yapmayı planlıyor gibi görünüyor. Tabi her zaman firmaların halka arz izahnamesinde yazanlar geçerli olacak diye bir kural da olmuyor. Bazen patronlar art niyetli olarak hisse satımı vb. yaparak farklı yöntemlerle para kazanırken yatırımcılarını mağdur da edebiliyor. Bu nedenle kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor. Tabi bu anlamda TAB Gıda da yatırımcılara bazı taahhütler sunarak geliyor.

TAB Gıda arz sürecinde sunduğu taahhütler içerisinde 180 gün için bedelli veya bedelsiz sermaye artırımı olmayacağının garantisini veriyor.  Bunun yanı sıra, şirket ortaklarının halka arz fiyatından daha düşük bir fiyatla 1 yıl boyunca hisse satış yapmayacakları da ifade diliyor. Bir diğer taahhüt ise fiyat istikrarı. Buna göre #tabgd hisse senedi için 30 gün boyunca fiyat istikrarı planlanıyor.

Tarım Dışı İstihdam Nedir? İstihdam Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

Previous article

2024’te Borsa Ne Olur? Borsa Neden Düşüyor? Borsa Yükselir mi?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi