EkonomiGenelPiyasalar

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

0

Bu konuda hisse senedi nedir, hisse senedi yatırımı neden yapılır, hisse senedi nasıl alınır gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Sizlerde hisse senedi piyasaları ile alakalı olarak güncel gelişmeleri ve bilgileri konu altına paylaşabilirsiniz.

İnsanlar günlük hayatlarında belli başlı şeylere sahip olmak için birikim yaparlar. Fakat bu birikimlerin süresi yüksek fiyatlar nedeniyle biraz uzun sürebilir. Bunun sonucunda daha kısa sürede daha fazla para kazanma isteği doğar. Durum böyle olunca da bazı seçenekler insanın önüne çıkar. Bunlardan bir tanesi birikiminizi vadeli bir hesaba yatırarak değerlenmesini beklemektir. Fakat vadeli hesapta içerisinde bulunan para ve vade çok önemlidir. Yani eğer para miktarınız az ise daha az para kazanırsınız ve bu süre zarfında yine beklemeniz gerekir. Fakat bir yol daha var ve bu yolda eğer güzel şeyler başarabilirseniz kısa süre içerisinde sağlam paralar kazanabilirsiniz. Bu yol ise hisse senedi alıp satmaktır. Tabi bunu yapmak için biraz bu konularda bilgili olmak gerekir. Böylelikle risk yüzdesini minimuma indirirsiniz.

Hisse Senedi Nedir?

Şirketler ortaklarına ortak oldukları payı ve ortak olduklarını belgelemek için belge verirler. Bu verdikleri kıymetli belgelere ise hisse senedi denir. Hisse senetleri Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulup izin alınarak çıkarılır. Hisse senedi çıkarmak için şirketlerin belirli amaçlar doğrultusunda kurulmuş olması gerekir. Anonim şirketler, özel kanun sonucu kurulan şirketler ve sermayesi paylara bölünmüş şirketler hisse senedi çıkarabilir. Bu hisse senetleri alıcıya bazı görevler ve imkânlar vermektedir. Bu hisse senedini alan kişi şirket ile ilgili her türlü belgeyi inceleyebilir, yönetiminde bulunabilir ve hatta yönetim kurulu başkanı seçiminde aday bile olabilir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Eğer yatırım için borsadan hisse senedi almak isterseniz öncelikle bazı temel şeyleri bilmeniz gerekmektedir. Bu temel bilgiler borsa, borsa takibi ve alım satım işlemlerinin nasıl yapıldığıdır. Hisse senedini direkt olarak alamazsınız. Bunun için öncelikle bir aracı kurum seçmelisiniz. Spk’nın yetkilendirmiş olduğu bir aracı kurum veya banka üzerinden hisse senedi yatırım hesabı açabilirsiniz. Burada iyice bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Hisse senedi hesabı açacak olduğunuz kurumu doğru seçmelisiniz. Uygulamakta olduğu hisse senedi komisyon oranları nedir, sunmakta olduğu anlık derinlikli hisse takip ekranı vb. avantajları var mı, varsa nelerdir gibi detaylı araştırmalar yapmalısınız. Sonrasında uygun gördüğünüz kurumdan bir yatırım hesabı açıp hisse senedi alım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada işlem yapabilmek için yatırım hesabı zorunludur.

Sizin ile aracı şirket arasında kazanç veya kayıp durumunda bir ortaklık bulunmamaktadır. Aracı kurum sizin yapmış olduğunuz işlemlerden komisyon ücreti kesintisi yaparak para kazanmaktadır. Yatırım hesabını kullanıma açabilmek için içerisine para yatırmanız gerekmektedir. Bundan sonra ise hisse senedi seçerek, alım ve satım yaparak buradan para kazanabilirsiniz. Hisse seenedi seçimi yaparken şirketin bilançosunu, aktif ve pasiflerini, alacak ve borçlarını ileri ki dönemde maddi yükümlülüklerini gözden geçirmelisiniz. Borsaya giriş tarihtinden bu yana nasıl bir gelişim gösterdiğini de dikkatli bir şekilde takip ederek yatırım yapacağınız şirketi bulabilirsiniz.

Fed Toplantısı Nedir?

Previous article

Altın Hesabı Nedir ? Nasıl Açılır ? Avantajları Nelerdir ?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi