GüncelKripto ParaPiyasalar

USDT Transferi Nasıl Yapılır? Tether (USDT) Nasıl Gönderilir?

1
usdt transferi nasıl yapılır
usdt transferi nasıl yapılır, tether transfer ücretleri ne kadar

Kripto para dünyası her geçen gün daha da dikkat çekiyor. İnsanlar kripto paralara çok daha fazla yönelmiş durumda. Bunun birçok sebebi bulunmakta. Başlıca sebep de ülkelerde artan enflasyon rakamları olmakta. İnsanlar ellerindeki paranın değerini korumak ve biraz olsun ellerindeki parayı artırmak kripto para gibi yatırım araçlarına yönelmekte. Kripto para dünyasında da birçok coin çeşidi bulunmakta. Bu çeşitlerden birisi de stable (sabit) coinler olmakta. Bu tür coinler bir fiziki paraya sabitlenmiş coinlerdir. Fiyatı fiziksel dünyadaki değerine göre artar veya azalır. Tabii ki arz – talep dengesine göre ufak değişimler olsa da sonunda ulaşacağı fiyat piyasa fiyatıdır. Bu tür coinlerden en çok bilinen ise USDT yani Tether’dir. Peki Tether nedir? Neden böyle bir coin vardır? Alım satımı nasıl yapılır? USDT Transferi nasıl yapılır? Tether transfer ücretleri ne kadar gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaştık.

Tether Nedir? Neden Kullanılır?

Tether, Tether adlı firmanın stabil coinidir. Tether dolara endekslidir. Doların artış ve azalışına göre fiyat kazanır. Temmuz 2014 yılında piyasaya çıkmıştır. Simgesi “₮”’dir. Dolara endeksli olsa da piyasadaki harekete göre ufak değişimler gösterebilir. Piyasaya çıkma amacı özellikle kullanıcılar ve borsalar arasında para aktarma işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Tether 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapmaya izin verir. Bunun yanında dünyadaki çoğu borsada bulunan bir coindir. Bu nedenle herhangi bir arkadaşınıza veya kendinize ait farklı bir borsaya para transferi işlemi yapmak istediğinizde de yardımınıza koşar.

USDT (Tether) Nasıl Alınır?

USDT diğer kripto paralardan farkı bulunmayan bir para birimidir. Kripto para borsalarından alım ve satım işlemi yapılabilir. Borsalara girdikten sonra alım – satım ekranına gelip buradan kolaylıkla alım ve satımını gerçekleştirebilirsiniz. Türk borsalarının neredeyse tamamında da Tether bulunmaktadır. İstediğiniz borsadan kolaylıkla Tether alımı yapabilirsiniz.

İnsanlar artık günümüzde kripto paraları sadece bir yatırım aracı olarak değil, hızlı bir para transferi aracı olarak da kullanmaya başladı. Öyle ki kripto para transferleri son dönemde aşırı yaygınlaşmaya başlamış durumda. Burada en çok yapılan transferlerden bir tanesi de tether transferleri. Diğer bir deyişle USDT transferi de diyebiliriz. Peki nasıl yapılıyor USDT transferi?

Tether (USDT) Transferi Nasıl Yapılır? Nasıl Gönderilir?

Tether transferi yapmak için alıcı hesabın yatırma adresine (cüzdan koduna) sahip olmanız gerekmektedir. Sonrasında kullandığınız borsanın yatır / çek sekmesine (veya menüsüne) girmeniz gerekmektedir. Buradan Tether bulunmalıdır. Daha sonrasında gönderme işlemine başlanabilir. Gönderme işleminde alıcının adresini girmeniz ve göndermek istediğiniz tutarı yazmanız yeterlidir. Sonrasında para çek / parayı gönder butonuna basmanız Tether yollamanız için yeterlidir. Fakat burada en çok dikkat etmeniz gereken nokta göndereceğiniz ağdır. Ethereum birçok ağ üzerinden gönderilebilmektedir. Bu ağlardan bazıları;

  • Ethereum (ERC20)
  • Liquid (L-USDT)
  • Tron (TRC20)’dir.
  • OMNİ
  • BNB Beacon Chain (BEP2)
  • BNB Smart Chain (BEP20)
  • Solana

Ağların farkları ise;

  • İlk fark transfer hızıdır. Yoğun kullanılan ağlarda işlemler biraz daha uzun sürmektedir. Örneğin zamana göre farklılık gösterse de genellikle en geç transfer ERC20 ağında gerçekleşmektedir.
  • İkinci fark transfer ücretidir. Her ağ farklı transfer ücreti almaktadır. ERC20 genellikle en fazla transfer ücreti alan ağdır. Bu anlamda kripto para borsaları USDT transferi için farklı komisyon skalaları belirleyebilmektedir.

Burada unutulmaması gereken gönderenin kullandığı ağ ile alıcının verdiği adresin aynı ağa ait olmasıdır. Eğer alıcının kullandığı borsada sadece ERC20 ağı destekleniyorsa gönderen de ERC20 ağını kullanmak zorundadır. Farklı bir ağ üzerinden gönderim yapılamamakta, bu tür bir işlem gönderdiğiniz paranın yok olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle iki tarafın da aynı ağı kullandığından emin olunuz.

Tether Transfer Ücreti Ne Kadar?

Transfer ücreti borsadan borsaya değişiklik göstermektedir. Bunun yanında yukarıda da belirtiğimiz gibi kullandığınız ağ da ücrette farklılık yaratmaktadır. Örnek olarak birkaç borsanın transfer ücretine bakacak olursak;

BTCTürk Pro USDT Transferi

İlk bakacağımız borsa Türkiye’nin en büyük borsalarından biri olan BTCTürk olsun. BTCTürk’de Tether transfer etmeniz için size 3 farklı ağ sunmaktadır. Bu ağlar Ethereum, Liquid ve Tron’dur.

BTCTürk Pro Ethereum ağından para transferi için sizden tam olarak 20.84 USDT istemektedir. Bu da yazının yazıldığı tarih itibari ile 280 TL civarında bir tutar yapmaktadır. BTCTürk Pro Liquid ağı için ücret istememektedir. Yani bu ağ üzerinden ücretsiz olarak para transferi yapmanıza olanak sağlamaktadır. Tron ağı için ise 0.25 USDT istemektedir. Bu da yazının yazıldığı tarih itibari ile 3.4 TL civarında bir para yapmaktadır.

Paribu Tether Transferi

Yine Türk borsalarından birisi olan Paribu. Paribu yine 3 farklı ağdan çekim imkânı sunmakta. Bunlardan ilki Ethereum yani ERC20. Bu ağ ile yapacağınız transferlerden 25 USDT transfer ücreti istemekte.

İkinci ağ TRC20 bu ağ için ise 1 USDT ücret istemekte. Son ağ ise OMNİ ağı. OMNİ ağından yapılan gönderiler için ise 24 USDT işlem ücreti kesmekte. Bu anlamda BTCTürk Pro’ya göre daha fazla ücret talep etmekte. Yukarıda da dediğimiz gibi borsalar arasında bu tür farklılıklar olabilmekte.

Binance USDT Transferi

Bildiğiniz üzere Binance Borsası dünyanın en güvenilir kripto para borsaları arasında gösterilmekte. Dünyanın en çok kullanılan ve en popüler borsalarından birisi olan Binance’ye de bakacak olursak Binance bize çok daha fazla ağdan transfer imkanı sunmakta.

Binance’nin sunduğu ilk ağ Ethereum olmakta. Bu ağdan yaptığınız işlemler için 35 USDT talep etmekte. Bu ücret ile incelediğimiz borsalar arasında, bu ağda en yüksek komisyonu alan borsa olmakta. Binance BEP2 için 1 USDT, BEP20 için 0,8 USDT, Solana için 1 USDT ve Tron için de yine 1 USDT transfer ücreti istemekte.

Fincan Kulp Formasyonu Nedir? Çizimi ve Analizi Nasıl Yapılır?

Previous article

Western Union Hangi Bankalarda Var? Western Union Anlaşmalı Bankalar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel