GüncelPiyasalarYatırım

Tesla Hisse Senedi Nasıl Alınır? Tesla Hissesi Nereden Alınır?

0
tesla hisse senedi nasıl alınır
tesla hisse senedi nasıl alınır

Son dönemde coin piyasasına yaptığı girişle piyasayı sırtlayan isim olan Elon Musk‘ın CEO’su olduğu Tesla’ya olan ilgi oldukça yoğun. Türkiye’den de Tesla hisse senedi almak isteyen bir çok yatırımcı var.

Tesla Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Tesla hisse senedi nasıl alınır sorusuna Türk yatırımcılar için ‘yurtdışı işlem yapabilen aracı kurumlardan birinden hesap açarak hisse alınabilir’ gibi basit bir cevap verilebilir. Yurtdışı işlem yapabiliyor olması şartının nedeni ise Tesla şirketi hisselerinin ABD’deki NASDAQ borsasında işlem görüyor olması.

Tesla Hissesi Almak Mantıklı mı?

Öncelikle eğer Tesla hisse senedi almak istiyorsanız büyük çaplı iniş ve çıkışlara her daim hazırlıklı olmalısınız. Şirketin 2015’ten bu yana olan hisse senetleri fiyatlarını incelediğinizde bu büyük iniş çıkışları rahatlıkla görebilirsiniz. Lakin yatırım yaparken geçmiş yılları esas almak çok da doğru olmayabilir. Özellikle uzun vadede bir elektrikli otomotiv ve enerji şirketi olan Tesla için geçmişe bakarak yorum yapmak mantıklı olmayacaktır.

Tesla hisse senedi almaya karar verdiyseniz veya alıp almamakta kararsızsanız öncelikle sizi nelerin beklediğini iyi araştırın. Bunun için şirketin gelir ve bilanço tablosunu ve sektördeki rekabeti araştırabilirsiniz. Hisse senetlerini elinizde tuttuğunuz süre boyunca bu unsurları düzenli olarak takip etmelisiniz. Tüm bu unsurları iyice araştırıp alıp almamayı yeniden düşünmelisiniz. Eğer almakta kararlıysanız şimdi bu hisse senetlerinin nasıl alınabileceğini anlatalım.

Tesla Hisse Senedi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Tesla hisse senedi nasıl alınır sorusunun cevabını yukarda kısaca açıklamıştık. Şimdi detaylı bir şekilde izlemeniz gereken yollardan bahsedelim.

1-) Aracı Kurumlardan Birinden Hisse Senedi Yatırım Hesabı Açın

Tesla hisse senedi alabilmek için aracı kurumlardan birinde hisse senedi yatırım hesabınızın bulunması gerekiyor. Ayrıca hesap açtığınız bu aracı kurumun yurtdışı işleme olanak sağlıyor olması gerek. Yurtdışı işleme olanak sağlayan aracı kurumlardan birkaç tanesini sayacak olursak;

  • Garanti Yatırım
  • Yapı Kredi Yatırım
  • Ata Yatırım
  • İş Yatırım
  • QNB Finansivest

Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kendinize en uygun yatırım aracını belirleyin ve hesabınızı açın.

2-) Yatırımınızın Miktarını Belirleyin

Burası tamamen size kalmış. Hisse senetlerini alırken kendi bütçenize uygun bir şekilde hareket edebilirsiniz. Yurtdışı hisse senedi alırken komisyon kesintileri olduğunu göz ardı etmeyin.

3-) Hisse Senetlerini Artık Satın Almaya Başlayabilirsiniz

Aracı kurumunuzdan hesabınızı açıp yatırım yapacağınız miktarı belirledikten sonra Tesla hisse senedi satın alabilmeniz için karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan ilki piyasa emri diğeri ise limit emri seçeneğidir. Hisse senetlerini alabilmek için bu iki seçenekten birini seçmelisiniz. Ancak önce bu kavramların ne anlama geldiğini bilmeniz büyük önem taşımaktadır.

Piyasa emri, hisse alma işleminizi anında gerçekleştirir ve işlemi gerçekleştirdiği sırada en iyi fiyattan hisselerinizi almanızı sağlar.

Limit emri ise hisseleri alırken ödeme miktarını sizin belirlemenizi sağlar. Yani satın alma işlemini yapmadan önce bir fiyat belirler, hissenin fiyatı sizin belirlediğiniz fiyata denk hale geldiğinde işleminiz gerçekleşir.

Açıkladığımız iki seçenekten birini seçtikten sonra, sonunda hisse senetlerini alabileceksiniz. Artık elinizde Tesla şirketine ait hisse senetleri var.

Hisse Senetlerini Aldım, Şimdi Ne Yapmalıyım?

Tesla hisse senetleri nasıl alınır sorusunu detaylıca cevapladıktan sonra bu hisseleri satın aldıktan sonra neler yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Aslında burada bahsedeceğimiz tüm detaylar sadece Tesla şirketi hisselerinde değil tüm hisse senetlerinizde dikkat etmeniz gereken hususlar.

Öncelikle satın alma işlemini gerçekleştirdiğiniz andan itibaren yapacaklarınızın bittiğini düşünmeyin. Asıl önemli olan aldıktan sonra ne yaptığınızdır. Bu hisse senetlerinden kâr etmek sizin elinizdedir. Bundan dolayı hisse senetlerini aldıktan sonra da şirketi incelemeyi sürdürmek önemlidir. Bunun için yukarıda da değindiğimiz gibi bilanço ve gelir tablosunu inceleyip, yönetim ve sektördeki rekabeti takip etmelisiniz.

Kim bilir belki de yaptığınız incelemeler ve takip sonunda bunun artık akıllıca bir yatırım olmadığını düşünüp hisseleri elinizden çıkarabilirsiniz.

Birikmiş Parayı Nasıl Değerlendirebilirim? Yatırım Alternatifleri

Previous article

Cepbank Para Gönderme Nasıl Yapılır? Cep Bank Havale İşlemi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Güncel