EkonomiPiyasalar

NFT Nedir, Nasıl Oluşturulur? NFT Yatırımları Neden Popüler Oldu?

0

Bu makalemizde son 1 yılın popüler konusu olan ve milyon dolarların havada uçuştuğu bir alan olan NFT den bahsedeceğiz. NFT’nin tanımlamasını yaptıktan sonra ilk bölümde NFT nasıl oluşturuluyor sorunun cevabını vermeye çalışacağım. NFT kullanmakta amacın ne olduğunu da genel hatlarıyla tanımlamaya çalışacağım. İkinci bölümde ise, sanatçılar ve yatırımcılar NFT’ye girmeli mi sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

NFT Nedir, Nasıl Oluşturulur?

NFT’nin açılımı “ Non-fungible token” yani değiştirilemez jeton olarak tanımlanabilir. NFT’ler kripto teknolojisine bağlı olarak çalışmaktadır. Kripto teknolojisinde ise bütün işlemler zincir şeklinde bir birlerine bağlı olarak gerçekleşirler ve dolayısıyla yaptığınız işlem bir daha asla değiştirilemiyor.

Bir dijital varlığı ya da bir sanat eserini NFT’ye çevirdiğinizde aslında bunu dijital bir koda çevirerek bir nevi sertifikalandırmış oluyorsunuz. Yani kısaca biraz daha detaya inersek önce bahsettiğimiz kripto zincirine bir tanesini daha eklemiş oluyorsunuz ve bu halka bir daha asla değiştirilemiyor.

NFT dünyası hem sanat eseri kavramını, hem de sanat anlayışını toptan değiştirmektedir. Çünkü klasik bir sanat eserini düşündüğümüzde mesela bir resim ya da bir heykel düşünürsek, sanatçı bunu ilk yaptığında bu ilk yapılan eser aslında eserin orijinali olmuş olur. Daha sonra ise başka birisi bunu kopyalarsa bunlar da eserin kopyaları olmuş olur ve sonuç olarak ortaya çıkan durum hangi eserin orijinal eser hangisinin kopya olduğu çok net bir şekilde bilinir.

nft işlemleri nasıl yapılır nft nasıl alınır satılır

nft işlemleri nasıl yapılır nft nasıl alınır satılır, kimler nft oluşturabilir

Fakat dijital eserleri düşündüğümüzde, mesela bir sanatçı bir illüstrasyon yapmış olsun ve bu eser orijinal bir eser olarak kayıtlara geçecektir yalnız bu eser internet kullanıcıları tarafından bilgisayarlara indirilirse bu bütün eserlerin hepsi bir-biriyle aynı olur. Yani, hangisinin orijinal olduğu hangisinin kopya olduğu anlaşılmaz. İşte burada NFT kavramı ortaya çıkmaktadır.

NFT Nasıl Oluşturuluyor? Amaç nedir?

Genellikle sanatçılar tarafından çok kullanılmaktadır. Sanatçılar, kendi eserlerini NFT’ye çevirerek aslında orijinal olan o esere kendi imzalarını yapıştırmış oluyorlar ve bunu NFT ile kodlayarak bir daha değiştirilmeyecek şekilde sertifikalandırmış oluyorlar. Böylece NFT sayesinde orijinal eserler kopya eserlerden ayrılmış oluyor yani orijinal esere sanatçının imzası yapıştırılmış oluyor. Şunu da unutmamalıyız ki bir sanatçının eserini değerli kılan etkenlerden neredeyse en önemlisi de sanatçının imzasıdır.

Sanatçılar eserlerini NFT’ye çevirirken farklı kurallar koyabilir ve satmak istedikleri kopya sayılarını kendileri belirlerler ve her kopya için NFT kodu oluştururlar. Bu kopyalar aslında birer kopya değil NFT kodu ile imzalandığı için ilk oluşan dijital eserin ta kendisi gibi orijinal niteliğe sahip olurlar. Ayrıca sanatçılar eserlerini NFT’ye çevirirken her satış için belirledikleri bir komisyonu koyabilirler. Dolayısıyla ilgili sanat eseri kopyalarının satışı gerçekleştikçe her satıştan alınan belirli komisyon sanatçının dijital cüzdanına geçmiş olur. Bunların hepsi kripto teknolojisinin bir sonucu olarak gerçekleşmiş olur.

Sanatçılar veya Yatırımcılar NFT’ye Girmeli mi?

Bu sorunun sanatçılar için ayrı yatırımcılar için de ayrı bir cevabı vardır. Sanatçılar için NFT’ye ve dijital sanata girmenin tam zamanıdır ve gelecek de de dijital sanatın ve NFT uygulamasının daha da gelişeceğinizi ve çok büyük bir Pazar haline geleceğini aslında şimdiden öngörebiliyoruz. Tabi ki de NFT sayesinde dijital sanat günümüzde de çok değerli bir hale gelmiş oldu. Dolayısıyla sanatçıların biran önce dijital sanata girmesi ve NFT’yi kullanması çok mantıklı bir hareket ve çok cazibeli bir yatırım olacaktır.

Peki yatırımcılar NFT’ye girmeli mi?

Bu sorunun cevabını verecek olursak bu durum yatırımcılar için biraz daha riskli olabilir. Bu durumu biraz daha kripto paralar gibi düşünebiliriz. Eğer ki büyük oranda kripto borsasında alım satım yapıyorsanız bütçenizin bir kısmını da NFT almak için de ayırabilir siniz. Bu da bir gerçek ki NFT’nin neredeyse bin dolardan milyon dolarlara çıktığı gerçeğini pazarda gördük. Günümüzün en cazip yatırımları sıralamasında gelecek vaadi de vermesini göz önünde bulundurursak NFT ilk sıralarda yer almaktadır.

Son Zamanlarda NFT’ye Yapılan Yatırımlar

NFT ile ilgili satışlardan en önemlilerinden ve tarihe geçenlerden bahsedersek; Twitter’in kurucusu Jack Dorsey’in attığı ilk tweet tam tamına 2.9 milyon dolara satılmıştır. Bu tweet’i ilginizi çekeceğini düşünerekten aşağıda paylaşıyorum.

Bu tweet’in satışı çok fazla konuşulduğu için, bunu satın alan Sina Estavi şöyle bir açıklama yapmak zorunda kaldı; “Bu sadece bir tweet değildir, bunun değeri tıpkı Mona Lisa tablosu gibi gelecekte anlaşılacaktır”.

Bir diğer çılgın satış da Beeple isimli sanatçının yaptığı bir dijital eser tam 69 milyon dolara satılmıştır ve bu satış Beeple isimli sanatçıyı yaşayan en zengin 3 sanatçıdan biri haline getiriyor.

Ayrıca bir diğer yatırım da Felaket Kız isimli resim için yapılan NFT’ye yapılan yatırımdır. Bu resmin de NFT ile kodlandıktan sonra 500 bin dolara satıldığı bilgisi sosyal medyada gündem oldu.

İşte bu satışlar ve bu NFT’lere bu kadar fazla yatırım yapan insanların olması sanat ile teknolojinin inanılmaz bir noktada bir araya gelmesinin bir sonucudur.

NFT nasıl ve nerede satılır?

NFT de 2 çeşit satma yöntemi vardır. Bunlardan bir tanesi kendi yaptığınız NFT leri satmaya çalışmak ve bir diğeri ise al satını düşündüğünüz yani başkasından aldığınız ürünleri satmaya çalışmak. Sizlerin oluşturduğunuz NFT leri platformlarda nasıl satabiliriz sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Çok önemli sitelerden biri olan Foundation’ı bu amaç için kullanabilirsiniz. Bu sitede her satışınızda 24 saatlik bir açık artırmaya giriyorsunuz. Bu 24 saatlik süreç bittikten sonra en yüksek fiyat veren koleksiyoner tarafından sizin NFT’niz satılmış oluyor. Bu siteyi neden önerdiğimin sebebi de sitenin sanata değer verdiğini görmemdir.

Keyifli Okumalar,

 

3D Secure Kapama Nasıl Yapılır? 3D Secure Açma ve Kapama İşlemleri

Previous article

En İyi Kripto Para Borsaları, Güvenilir Bitcoin Borsaları Hangileri?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Ekonomi