Dolar YorumlarıEkonomiForexGenel

Dolar Yükselir mi, Ne Zaman Yükselir? Doları Artıran Faktörler

0
doları yükselten faktörler
dolar neden yükselir, doları yükselten faktörler nelerdir

Dolar yükselir mi ? Türk lirasının gittikçe değer kaybettiği bu dönemlerde dolara artan bir rağbet var. Döviz birimleri ülkelerin para birimlerine göre ani yükselişler veya düşüşler kaydedebiliyor. Doları yükselten faktörler neler ? Aslında dolara yatırım yapmadan önce doların yükselmesine neden olan durumlara bakılmalıdır. Çünkü belirli bir grafikte dolar her türlü kaideye göre artan veya düşen bir grafik çizecektir. Döviz fiyatlarında yaşanan artış hemen her şeyden nem kapan bir cinste. Dolar kuru için yatırımcılara rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Dolar Yükselir Mi ?

Türk lirasına karşı doların son 5 yılda durdurulamayan değer artışı devam ediyor. Dolar yükselir mi ? Sorusunu soran milyonlarca büyük ve küçük yatırımcı bulunuyor. Türk lirasının değer kaybetmesi devam ederken, grafikte korkunç bir hal aldı. Çünkü doların aşağı yönde seyretmesi için ülkenin maddi, siyasi, faiz oranları konusunda tedirginlik hakim.

doları yükselten faktörler

doları yükselten faktörler neler, dolar neden yükseliyor?

Ekim 2016 yılında dolar 3.10 civarında seyrederken, ekim 2021 yılında grafiğe baktığımızda 8.88 kurla işlem görüyor. Dolar kurunun her sene bir önceki seneden daha yüksek bir fiyatta olması nedeniyle, dolar yükselir mi sorusu da gündemden asla düşmeden borsalarda sık konuşulan bir durum. Peki doların yükselmesini tetikleyen durumlar nelerdir ? Bunun için son 5 yıldaki yaşananları ve doların yükselmesine neden olanları incelememiz gerekiyor.

 • TCMB Politikası
 • Faiz oranları
 • Enflasyon
 • Siyasi olaylar
 • Ülkeye dolar getiren yatırımcı eksikliği

Dolar yükselir mi ? Sorusunda 5 yılda ülkenin yanlış attığı adımlar neticesinde yukarıdaki maddelere bağlı olarak doların yükseldiği görülmektedir. Bunun yanında ülkelerin diğer para birimlerine karşı değer artışını ve düşüşünü sağlayan konular var. Fakat Türkiye’nin son 5 yılda doların artışını durduramadığı konular bunlar.

Türk lirasına değer kaybettiren faktörlerin durdurulamadığı her an doların yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca ülkedeki yatırımcıların ve insanların Türk lirasını dolar ile değiştirmeleri de buna bir zemin hazırlıyor. Çünkü döviz miktarına göre elinizde bulundurduğunuz yerel para birimi dengeli olmalıdır. Dengesiz olduğu her an dövizin yerel para birimine karşı değer artışı kaçınılmaz olur.

Doları Yükselten Faktörler Neler ?

Ülkelerin para birimleri fark bir ülkenin para birimine yenik düşüyorsa bunun bir çok sebebi var. Bu hareketlenme bir çok konuyu bağlı senkronize şekilde gerçekleşiyor.

Yatırımcılarda Doları yükselten faktörler neler ? Diye merak ediyorlar. Faktörlerin içinde ağır basan bazı konular olsa da bir çok faktör bulunuyor. Her biri için size bilgiler vereceğiz.

 • Para birimi ne olursa olsun paranın değerini belirleyen asıl faktör para birimine ödenen faizdir. Sert yapılan faiz indirimleri sonucu olarak döviz yerel para birimine karşı değer kazanır.
 • Faiz indirimleri yerel para birimlerini diğer dövizlere karşı her zaman kırılgan bir konuma getirir. Ayrıca enflasyon durumuna göre faiz indirimi sert bir yükselişe sebep olacaktır.
 • TCMB politikaları nedeniyle yaşanan kontrol ve tüm kısıtlamalar serbest piyasadaki dengeyi ve işleyişi bozmaktadır. Yatırımcılar bundan korkarken risk algısı yüzünden çekimser davranırlar. Farklı bankalarda çeşitli kurlar ve faiz oranları ayrıca burada bir istikrarsızlık yaratmaktadır.
 • Bunun yanında yabancı yatırımcıların Türk lirasını satması ve doları alabilmesi için elinde Türk lirası olması gerekir. Swap piyasasında oluşan kısıtlama nedeniyle spekülatif bir çok konu yaşanmaktadır. Durumun böyle olması özellikle yabancı yatırımcıyı Türk piyasasına küstüren bir yol çizmektedir.
 • Merkez bankaları bağımsız kontrol edilmelidir. Bağımsızlık konusunda soru işareti olan bir merkez bankası kurumsal, şeffaf bir yol çizemez. Hatta piyasada güvensizliğe ve bunun yanında büyük bir endişeye mahal verir.

Doları yükselten faktörler neler ? Sorusu için özellikle bu maddelerin büyük anlam ifade ettiklerini söyleyelim. Çünkü piyasadaki bu gidişatın asıl nedeni bunlardır. Bunun yanında klasik bazı maddeler doların artışına neden olabilir. Artışa konu olan diğer durumlara da şöyle örnek verebiliriz.

 • Arz ve Talep dengesi
 • Faiz oranlarında meydana gelen aşırı yükseliş
 • Enflasyon oranlarındaki artış
 • Siyasi ve politik yaşanan olaylar
 • Kamu borçlarının çoğalması
 • Sermaye hareketlerindeki değişiklik

Doları yükselten faktörler neler ? Konusu için özellikle bu durumlarda yaşanan istikrarsızlıklarda doların yükselmesine neden olmaktadır. Bu durum her ülkenin para birimi için geçerlidir.

Dolar Nasıl Düşer ?

Doların düşmesi için bazı unsurlar önemlidir. Fed kararları, uluslararası ticaret, IMF ve cari açık gibi çeşitli durumlar bulunur. Hatta burada para birimine olan arz ve talep dengesi ve enflasyon değişimi önemlidir.

Dolar nasıl düşer ? Tüm bu durumlarda olumlu sonuç getiren gelişmeler yaşandığında, ekonomi ilişkileri ve yurtiçi yurt dışı faiz önem kazanır. Dış ilişkilerde iyiyse doların düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Doların düşmesine neden olan faktörlerden bir tanesi de uygulanan para politikalarıdır. TCMB’nin uyguladığı para politikası araçları dolar kurunu frenleyebilir. Ancak Maliye politikası ile desteklenmeyen para politikası doları bir yere kadar frenleyebilir.

Dolar nasıl düşer sorusunu soran milyonlarca yatırımcı konuya ilgi duyuyor. Son yıllarda dolara yatırım yapan Türk yatırımcı sayısı oldukça fazla. Durum böyle olunca dolarda küçük miktar bir düşüş bile yatırımcılara kayıplar getirmektedir. Doların şuan ki grafikle sert bir düşüş yaşaması pek mümkün görünmese de ihtimal gözden kaçırılmamalıdır.

Doları yükselten ve düşüren bir çok konu hakkında sizlere bilgiler aktardık. Özellikle dolar yatırımcıları ülkenin bu süreçlerini takip etmelidir. Çünkü piyasada ani hareketlilikler özellikle belirtilen maddeler dahilinde geçerli olacaktır.

Mahfi Eğilmez Kimdir? Hayatı, Çalıştığı İşler ve Daha Fazlası

Previous article

Jeton Cüzdan Nedir? Jeton Cüzdan Yasal mı, Güvenilir mi?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir